Rietumu Bankas labdarības fonds dāvina Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam Latvijas Valsts desmitgadei veltīto tasīti
Sagaidot Latvijas Valsts simtgadi, Rietumu Bankas labdarības fonds dāvina LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam vēsturisko tasīti, kas 1928. gadā AS "Kuzņecova" fabrikā ražota kā piemiņas velte Latvijas Valsts desmit gadu jubilejas atcerei. Unikālās tasītes emblemātikā izmantoti neatkarīgās Latvijas Valsts simboli kā Latvijas Valsts ģerboņa elementi un himnas sākumvārdi. Rietumu Bankas labdarības fonds tasīti iegādājās šī gada pavasara ART EMBASSY rīkotajā mākslas darbu un antikvāro priekšmetu izsolē.

Rietumu Bankas labdarības fonda dāvinājums LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam ir unikāla tādēļ, ka tās emblemātikā izmantoti Latvijas Valsts nacionālie simboli. Uz tasītes tika attēloti sarkanbaltsarkanie karogi, stilizēti ozolzaru pinumi, kas simbolizē latviešu tautas vīrišķību, drosmi un varonību, trīs mirdzošas zelta zvaigznes, kas norāda uz trīs Latvijas novadiem un to vienotību. Šos Latvijas valsts ģerboņa elementus papildina Baumaņu Kārļa sacerētās latviešu tautas himnas “Dievs, svētī Latviju” sākumvārdi.

 

“Mūsuprāt, šai unikālai tasītei ar kultūrvēsturisko mantojumu ir jāatrodas gādīgajās Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja rokās, lai to ne tikai atbilstoši koptu un uzturētu, bet arī izrādītu visiem interesantiem. Šogad mēs svinam Latvijas simtgadi, to atzīmējot kā literārajos, tā mākslas darbos, atstājot liecības pēctečiem par simts gadus jauno, plaukstošo valsti. Savukārt tasīte ir kā apliecinājums tam , ka kādreiz Latvijas tauta svinēja savas valsts desmito jubileju un jau tolaik jaunajaivalstij bija spēcīgs un patriotisks gars,“ sacīja Inga Šīna, Rietumu Bankas labdarības fonda valdes priekšsēdētāja.

 

Tasītes dekorējums liek domāt par pirmajiem desmit Latvijas valsts pastāvēšanas gadiem, kad latviešu cīnītāji Brīvības cīņās savai tautai izcīnīja neatkarīgu valsti, kas kļuva arvien spēcīgāka kā politiski, tā arī ekonomiski un laika ritumā ieņēma starptautiski redzamu vietu arī kultūrā un mākslā.

 

"Muzejs ir ārkārtīgi pateicīgs Rietumu Bankas labdarības fondam par šo dāvinājumu, jo muzejam tas ir vērtīgs jaunieguvums, kas ļoti būtiski papildina mūsu kolekciju. Simtgades svētkos tasīte rotās mūsu pastāvīgo ekspozīciju, kur ikviens varēs to apskatīt. Tāpat tasīte papildinās rudenī plānotās izstādes "LV dizaina stāsts – 100" ekspozīciju, veidojot Latvijas dizaina stāstu – simbolisku tiltu starp valsts jubilejas atzīmēšanu pirmajā Latvijas neatkarības desmitgadē un šogad," dalās LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.

 

No mākslinieciskā viedokļa tasīte ir viens no pirmajiem piemēriem Latvijas simbolikas radošai izmantošanai dekorējumā, jo pirmajos valsts neatkarības gados Kuzņecova fabrika tāda veida dekorējumu neveidoja. Izteikts valsts simbolikas un nacionālās, jeb tautiskās tēmas izmantojums porcelāna izstrādājumu dekorēšanā – tautu meitas, tautu dēli, lauku dzīves idealizācija un citi līdzīgi motīvi uz porcelāna trauku virsmas dominējoši sāka parādīties tikai trīsdesmito gadu sākumā, kad fabrikas produkcija izmainījās, jo savus zīmējumus kā priekšlikumus porcelāna dekorēšanai sāka iesniegt Latvijā pazīstami mākslinieki.

 

Par “Rietumu Bankas labdarības fondu”

Rietumu Bankas labdarības fonds dibināts 2007. gada 13. aprīlī ar mērķi veicināt filantropiju un mecenātismu Latvijā, atbalstot sociāli atbildīgu rīcību un sabiedriska labuma mērķu sasniegšanu. Labdarības fonds iezīmē Rietumu Bankas nopietno nostāju labdarības jomā, vēlmi palīdzēt sabiedrībai, sekmēt tās garīgo izaugsmi. Fonda prioritātes ir atbalsts sociālām problēmām, tajā skaitā medicīnai, bērniem un jauniešiem, izglītībai un zinātnei, mākslai un kultūrai.