Latvijas Nacionālais mākslas muzejs iesaka: pasaules mēroga izstādes uz lielā ekrāna (4. sezona)
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un tā Ārzemju mākslas departaments Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA jau ceturto sezonu sadarbībā ar SIA “Forum Cinemas” kinoteātri “Kino Citadele” cikla “Izstādes uz kino ekrāna” ietvaros piedāvā mākslas mīļotājiem un kino cienītājiem iespēju uz lielā ekrāna redzēt pasaules mēroga izstādes, ielūkojoties vadošo muzeju un galeriju darbības aizkulisēs. Šoreiz tas būs ceļojums mākslas pasaulē no 15. gadsimta līdz mūsdienām ar sešām pieturvietām, kura laikā caur slaveno mākslinieku Hieronīma Bosa, Jana Vermēra, Kanaleto, Hokusai, Deivida Hoknija un Pola Sezana daiļradi atklāsies apbrīnojami dzīvesstāsti un pavērsies vērienīgas dažādu laikmetu ainas.

11. janvārī plkst. 19.00 interesentu uzmanībai tiks piedāvāta filma “The Curious World of Hieronymus Bosch” (2017). 2016. gadā Eiropa svinēja 500. jubileju vienam no saviem dižākajiem gleznotājiem – Hieronīmam Bosam (Hieronymus Bosch, ap 1450–1516). Filma parāda neapšaubāmi unikālu izstādi, kas norisinājās mākslinieka dzimtajā pilsētā Hertogenbosā (Hertogenbosch). Ekspozīcijā no visas pasaules tika apkopoti 36 no 44 autora darbiem, kas saglabājušies līdz mūsdienām. Filmas autori mēģina rast atbildi uz jautājumiem: kas īsti bija Hieronīms Boss un kāpēc viņa radītie tēli ir tik neparasti? Kā māksliniekam bija izdevies pārvarēt plaisu starp viduslaikiem un Renesansi, kāpēc tik daudzi Bosu uzskata par vienu no visu laiku ievērojamākajiem gleznotājiem?

 

Nākamā izstāde uz lielā ekrāna “Vermeer and Music” (2017) norisināsies 25. janvārī plkst. 19.00, sniedzot jaunu skatījumu uz slaveno Holandes mākslinieku Janu Vermēru (Jan Vermeer, 1632–1675). Kopā ar filmas autoriem neklātienē apmeklēsim izstādi “Vermērs un mūzika: mīlestības un brīvā laika māksla”, ko rīkoja Londonas Nacionālā galerija. Mūzika ir bijusi viena no populārākajām 17. gadsimta holandiešu glezniecības tēmām, un caur tās prizmu interesentiem atklāsies daudzas valdzinošā mākslinieka daiļrades šķautnes.

 

Filma “Canaletto & the Art of Venice” (2017) tiks demonstrēta 8. februārī plkst. 19.00. Neviens mākslinieks nav spējis Venēcijas būtību un valdzinājumu uztvert labāk kā Džovanni Antonio Kanāle (Giovanni Antonio Canal, 1697–1768), kurš kļuvis plaši pazīstams kā Kanaleto (Canaletto). Filma un izstāde ļauj ielūkoties Lielbritānijas Karaliskās ģimenes divās oficiālajās rezidencēs – Bakingemas pilī un Vindzoras pilī, kā arī unikālajā Kanaleto darbu kolekcijā, kas tur glabājas. Mākslas cienītāji vairāk uzzinās gan par izcilu Itālijas gleznotāju, gan par angļu mākslas patronu, tirgotāju un vēlāko Lielbritānijas konsulu Venēcijā Džozefu Smitu, kurš iepazīstināja Lielbritāniju ar Kanaleto. Apjomīgais vairāk nekā 200 gleznu, zīmējumu un grafikas darbu apkopojums palīdzēs atklāt Kanaleto un viņa laikabiedru radošā mantojuma bagātību, rosinot vērīgāk ieskatīties pilsētā, kas mākslinieku allaž iedvesmoja un ko viņš meistarīgi attēlojis.

 

Novatoriska dokumentālā filma “Hokusai” (2017) nonāks uz kinoteātra “Kino Citadele” lielā ekrāna 22. februārī plkst. 19.00. Tas būs ekskluzīvs ieskats nozīmīgajā Britu muzeja izstādē “Hokusai: Aiz lielā viļņa”. Japānā, ASV un Lielbritānijā uzņemtās filmas centrā ir japāņu mākslinieka Kacušikas Hokusai (Katsushika Hokusai, 1760–1849) darbs, dzīve un laikmets lielajā, nemierīgajā Edo, kas tagad pārtapusi modernajā Tokijā. Šī ir pirmā Japānas dižākā mākslinieka ekranizētā biogrāfija, ko veidojuši briti, un skatītājus ar to iepazīstinās mākslas zinātnieks Endrū Greiems Diksons (Andrew Graham-Dixon) kopā ar māksliniekiem Deividu Hokniju (David Hockney), Greisonu Periju (Grayson Perry) un Megiju Hemblingu (Maggi Hambling). Hokusai ir iespaidojis Monē, van Gogu, Pikaso un vairākas citas ievērojamas 20. gadsimta radošās personības; viņš ir mangas tēvs un vienīgais mākslinieks, kurš radījis savu emotikonu.

 

Filmas “David Hockney at The Royal Academy of Arts” (2017) seanss notiks 8. martā plkst. 19.00 un ļaus kino apmeklētājiem iepazīt vienu no šī brīža spožākajiem Lielbritānijas māksliniekiem. Deivida Hoknija (David Hockney, 1937) sensacionālās izstādes Londonā, Ņujorkā, Parīzē piesaistījušas skatītāju miljonus visā pasaulē. Filmā redzēsiet divas mākslinieka nesenās izstādes Londonas Karaliskajā mākslas akadēmijā un dzirdēsiet personīgas, dziļas intervijas ar Hokniju. Filma tapusi par godu meistara 80. gadu jubilejai.

 

Noslēdzošā filma “Cézanne – Portraits of a Life” (2017) norisināsies 22. martā plkst. 19.00, piedāvājot ielūkoties vienā no visvairāk apspriestajām 2017. gada izstādēm. Pola Sezana (Paul Cézanne, 1839–1906) portretu izstāde tika atklāta Parīzē, vēlāk ekspozīciju varēja redzēt Londonā un Vašingtonā. Sezana vārdu pazīst gandrīz visi, taču līdz šim dižā meistara personība un daiļrade bija samērā maz padziļināti pētīta. Filma atklās mākslinieku vēl nebijušā rakursā. Pols Sezans savas dzīves laikā radījis ap 1000 gleznu, no kurām 200 ir portreti. Šī ir pirmā reize pēc autora nāves, kad vienviet apskatāmi 50 viņa radītie portreti, kas ikdienā atrodami privātās un publiskās kolekcijās visā pasaulē. Filmā iekļautas intervijas ar izstāžu kuratoriem, mākslas ekspertiem un gleznotāja mazmazdēlu Filipu Sezanu.

 

Filmās tiek rādīti ne tikai izstādēs un kolekcijās redzamie mākslas darbi – skatītāji aicināti iepazīt arī izstāžu veidošanas radošo un tehnisko procesu, ar mākslinieku, vēsturnieku un dažādu speciālistu palīdzību izprast, ko mākslas darbi spēj vēstīt par saviem autoriem un laika periodu, kurā ir tapuši.

 

 

 

FILMU PROGRAMMA:

 

11. janvāris         

plkst. 19.00        

The Curious World of Hieronymus Bosch (2017)

Piedāvā Ziemeļbrabantes muzejs Hertogenbosā, Nīderlande

 

2016. gadā Eiropa svinēja 500. jubileju vienam no saviem dižākajiem gleznotājiem – Hieronīmam Bosam (Hieronymus Bosch, ap 1450–1516). Filma parāda unikālu izstādi, kurā tika apkopoti vecmeistara galvenie darbi no visas pasaules. Tā atklāj, kas īsti bija Hieronīms Boss un kāpēc viņa radītie tēli ir tik neparasti, kā māksliniekam bija izdevies pārvarēt plaisu starp viduslaikiem un Renesansi un kāpēc tik daudzi viņu ierindo starp visu laiku ievērojamākajiem gleznotājiem.

 

Izstāde guva vēl nepieredzētus panākumus. Muzejam pat nācās pagarināt darba laiku no plkst. 09.00 rītā līdz 01.30 naktī, verot durvis apmeklētājiem katru dienu. Sniedzot ekskluzīvu pieeju ekspozīcijai, filma pēta neparasto, noslēpumaino viduslaiku mākslinieku, kurš turpina iedvesmot arī mūsdienu autorus.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā ar subtitriem angļu valodā

Garums: 1h 26 min. Vecuma ierobežojums: nav

Plašāka informācija un biļešu iegāde: šeit

 

25. janvāris         

plkst. 19.00         

Vermeer and Music (2017)

Piedāvā Londonas Nacionālā galerija

 

Filma sniedz jaunu skatījumu uz vienu no izcilākajiem Holandes māksliniekiem – Janu Vermēru (Jan Vermeer, 1632–1675), slavenās “Meitenes ar pērļu auskaru” autoru.

 

Londonas Nacionālās galerijas izstādes tēma “Vermērs un mūzika: mīlestības un brīvā laika māksla” izceļ neparastu aspektu mākslinieka daiļradē, proti, Vermēra attiecības ar mūziku. 17. gadsimtā mūzikas atspoguļojumam savos darbos bija pievērsušies ļoti daudzi holandiešu gleznotāji. Caur tās prizmu būs iespēja atklāt arī Jana Vermēra personības un valdzinošās daiļrades šķautnes.

 

Londonā, Ņujorkā, Vašingtonā, Amsterdamā, Hāgā un Delftā uzņemtā filma izvadā skatītājus pa Vermēra dzīves takām.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā bez subtitriem

Garums: 1h 25 min. Vecuma ierobežojums: nav

Plašāka informācija un biļešu iegāde: šeit

 

8. februāris         

plkst. 19.00          

Canaletto & the Art of Venice (2017)

Piedāvā Karalienes galerija Bakingemas pilī

 

Cikls “Izstādes uz ekrāna” turpināsies ar Kanaleto (Canaletto) daiļrades eleganci un Venēcijas pilsētas valdzinājumu, ar ieskatu Itālijas slaveno gleznotāju dzīvē un mākslā. Laikam neviens cits meistars nav spējis uztvert Venēcijas būtību un uzburt tās neatkārtojamo gaisotni labāk nekā Džovanni Antonio Kanāle (Giovanni Antonio Canal, 1697–1768), kurš kļuvis plaši pazīstams kā Kanaleto.

 

Vairāk nekā 200 gleznu, zīmējumu un grafikas lapu apjomīgs apkopojums palīdz atklāt Kanaleto un viņa laikabiedru radošā mantojuma monumentalitāti, kā arī vērīgāk ieskatīties pilsētā, ko viņš meistarīgi attēlojis. Filma dod iespēju ielūkoties divās oficiālajās karaliskajās rezidencēs – Bakingemas pilī un Vindzoras pilī, lai mākslas cienītāji vairāk uzzinātu gan par pašu mākslinieku, gan par angļu mākslas patronu, tirgotāju un vēlāko Lielbritānijas konsulu Venēcijā Džozefu Smitu, kurš iepazīstināja Lielbritāniju ar Kanaleto.

 

Kino skatītāji sāks savu 21. gadsimta lielo ceļojumu, apmeklējot vietas, kas priecējušas viņu 18. gadsimta līdziniekus un ko Kanaleto iemūžinājis savos darbos – sākot ar Rialto tiltu, Svētā Marka laukumu, Dodžu pili un beidzot ar Svētā Jāņa un Pāvila baznīcu. Filmas vēstījumu bagātina Karaliskās kolekcijas fonda kuratoru un pasaules ievērojamāko Venēcijas vēstures ekspertu komentāri, aicinot ne tikai apskatīt izstādi, bet arī tuvināties Kanaleto un pilsētai, kas viņu iedvesmoja.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Režisors: Deivids Bikerstāfs (David Bickerstaff)

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā ar subtitriem angļu valodā

Garums: 1h 25 min. Vecuma ierobežojums: nav

Plašāka informācija un biļešu iegāde: šeit

 

22. februāris       

plkst. 19.00         

British Museum presents: Hokusai (2017)

Piedāvā Britu muzejs

 

Saistošā jaunā kino parādība “Britu muzejs piedāvā: Hokusai” ir novatoriska dokumentālā filma un ekskluzīvs ieskats nozīmīgajā izstādē “Hokusai: Aiz lielā viļņa”. Japānā, ASV un Lielbritānijā uzņemtās filmas centrā ir japāņu ukijo-e gleznotāja, grafiķa un ilustratora Kacušikas Hokusai (Katsushika Hokusai, 1760–1849) darbs, dzīve un laikmets lielajā, nemierīgajā Edo, kuras noslēpumus mūsdienās glabā valsts galvaspilsēta Tokija.

 

Šī ir pirmā Japānas dižākā mākslinieka ekranizētā biogrāfija, ko veidojuši briti, un ar ko iepazīstina mākslas zinātnieks Endrū Greiems Diksons (Andrew Graham-Dixon), piedaloties māksliniekiem Deividam Hoknijam (David Hockney), Greisonam Perijam (Grayson Perry) un Megijai Hemblingai (Maggi Hambling). Izmantojot neparastus tuvplānus un izmēģinot 8K ULTRA HD video tehnoloģiju, Hokusai gleznas un grafikas darbus analizē pasaules eksperti, kuri darbojas digitālās mākslas vēstures avangardā.

 

Kacušika Hokusai visu mūžu apcerējis un cildinājis cilvēka būtību, kā arī padziļināti pētījis dabas un gara pasauli, izmantojot zināmo Fudži vulkāna aizsargājošo klātbūtni kā iespējamu nemirstības avotu. Mākslinieks piedzīvoja traģēdijas, viņam iespēra zibens, viņš gadiem ilgi dzīvoja nabadzībā, bet nekad neatkāpās no nebeidzamās tieksmes pēc pilnības mākslā. Hokusai ir iespaidojis Monē, van Gogu, Pikaso un vairākas citas ievērojamas 20. gadsimta radošās personības. Viņš ir mangas tēvs un vienīgais mākslinieks, kurš radījis savu emotikona vārdnīcu.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Filmu kompānija / izplatītājs: More2screen

Filma angļu valodā ar subtitriem angļu valodā

Garums: 1h 27 min. Vecuma ierobežojums: nav

Plašāka informācija un biļešu iegāde: šeit

 

8. marts             

plkst. 19.00         

David Hockney at The Royal Academy of Arts (2017)

Piedāvā Londonas Karaliskā mākslas akadēmija

 

Par Lielbritānijas pazīstamāko mākslinieku uzskatītais Deivids Hoknijs (David Hockney, 1937) ir pasaules sensācija ar izstādēm Londonā, Ņujorkā, Parīzē un piesaista miljonus apmeklētāju visā pasaulē. Pārkāpis 80 gadu slieksni, gleznotājs nekļūst lēnīgāks un nezaudē savu raksturīgo pārgalvību.

 

Filmā iekļautas personīgas un dziļas intervijas ar Deividu Hokniju, tā vēsta par divām graujošām izstādēm 2012. un 2016. gadā Londonas Karaliskajā mākslas akadēmijā. Režisors Fils Grabskis (Phil Grabsky) nodrošinājis ekskluzīvu iespēju būt klāt kinematogrāfiskajās svinībās par godu 21. gadsimta radošuma meistaram.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Režisors: Fils Grabskis (Phil Grabsky)

Producents: Tims Mārlovs (Tim Marlow)

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā ar subtitriem angļu valodā

Garums: 1h 25 min. Vecuma ierobežojums: nav

Plašāka informācija un biļešu iegāde: šeit

 

22. marts            

plkst. 19.00

Cézanne – Portraits of a Life (2017)         

Piedāvā Londonas Nacionālā portretu galerija, Orsē muzejs Parīzē un Vašingtonas Nacionālā mākslas galerija

 

Izcilā franču gleznotāja Pola Sezana (Paul Cézanne, 1839–1906) portretu izstāde tika atklāta Parīzē, pēc tam tā bija apskatāma Londonā un Vašingtonā, kļūstot par vienu no visvairāk apspriestajām gada mākslas ekspozīcijām.

 

20. gadsimta mākslu nav iespējams novērtēt, neizprotot Pola Sezana nozīmi un ģenialitāti. Filmā iekļautas intervijas ar Londonas Nacionālās portretu galerijas, Ņujorkas Modernās mākslas muzeja, Vašingtonas Nacionālās mākslas galerijas un Orsē muzeja kuratoriem un ekspertiem, kā arī ar pašu mākslinieku. Skatītāji no izstādes tiks aizvesti uz Sezana dzīves un darba vietām, kas palīdzēs tuvāk iepazīt pasaulslavenā impresionista talanta un personības lielumu.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Režisors: Fils Grabskis (Phil Grabsky)

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā ar subtitriem angļu valodā

Garums: 1h 25 min. Vecuma ierobežojums: nav

Plašāka informācija un biļešu iegāde: šeit

 

 

BIĻEŠU CENAS:

Biļetes iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā www.forumcinemas.lv vai “Kino Citadele” kasēs.

 

Saistītās preses relīzes