Dokumentālās filmas “Spertāla kapričo” pirmizrāde
Atzīmējot mākslinieka Arvīda Spertāla 120. jubileju, 2017. gada 15. decembrī plkst. 17.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja konferenču zālē (J.Rozentāla laukumā 1, Rīgā) notiks dokumentālās filmas “Spertāla kapričo” pirmizrāde. Filmas scenārija autore un režisore ir Dace Micāne-Zālīte, operators Artūrs Lapinskis. Pasākumu organizē Spertālu dzimta un filmas radošā komanda.

Mākslinieks, scenogrāfs un gleznotājs Arvīds Spertāls (1897-1961) 20. gs. 20.-30. gados bija Jelgavas teātra dekorators, 1946.-1953. gadā – tagadējā Latvijas Nacionālā teātra galvenais mākslinieks un 1945.-1961. gadā – Latvijas Mākslas akadēmijas Teātra glezniecības darbnīcas vadītājs.

 

Filmā par Arvīdu Spertālu iekļauti meitu Asjas Strēles un Leldes Binderes atmiņu stāsti par tēvu, mazmazdēla Rūdolfa Strēļa aktierspēle, kā arī intervijas ar mākslas zinātniekiem. Filmā ietverti Zemgales ainavu tēlojumi un kadri no mākslinieka dzimtajām mājām, Jelgavas novada Vircavas pagasta “Žagatām.” Spertāla māksliniecisko rokrakstu filmā atklāj gleznu un scenogrāfijas darbu tuvplāni. Filmas muzikālajam noformējumam izmantoti fragmenti no pianista Eduarda Griežņa soloalbuma.

 

“Spertāla kapričo” ir vēstījums par mākslinieka dzīvi, viņa devumu Latvijas kultūrā, augstajiem ideāliem mākslā, teātrī un vēl pilnībā neizvērtēto un neiezīmēto Arvīda Spertāla vietu nacionālajā  mākslas vēsturē.