Latvijas Nacionālais mākslas muzejs iesaka: Pasaules mēroga izstādes uz lielā ekrāna
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un tā Ārzemju mākslas departaments Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA jau trešo sezonu sadarbībā ar SIA “Forum Cinemas” kinoteātri “Kino Citadele” cikla “Izstādes uz kino ekrāna” ietvaros piedāvā mākslas mīļotājiem un kino cienītājiem iespēju uz lielā ekrāna redzēt pasaules mēroga izstādes, ielūkojoties vadošo muzeju un galeriju darbības aizkulisēs. Šoreiz tas būs ceļojums 19. un 20. gadsimta mijas mākslas pasaulē ar sešām pieturvietām, kura laikā caur slaveno gleznotāju Vinsenta van Goga, Eduāra Manē, Kloda Monē, Edvarda Munka un Anrī Matisa daiļradi atklāsies apbrīnojami dzīvesstāsti.

20. jūlijā plkst. 19.20 interesentu uzmanībai tiks piedāvāta filma “Vincent Van Gogh: A New Way of Seeing” (2015), aicinot ieskatīties unikālajā Vinsenta van Goga muzeja Amsterdamā krājumā un izstādē, kas bija veltīta 125. gadadienai kopš ievērojamā mākslinieka aiziešanas mūžībā. Vinsenta van Goga (Vincent Willem van Gogh, 1853–1890) dramatiskā biogrāfija un visiem tik labi zināmie darbi filmā atspoguļoti vēl nebijušā rakursā.

 

Nākamā izstāde uz lielā ekrāna “Manet: Portraying Life” (2013) norisināsies 3. augustā plkst. 19.00 un sniegs izdevību pabūt pirmajā izcilā franču meistara Eduāra Manē (Édouard Manet, 1832–1883) portretu glezniecībai veltītā retrospekcijā Londonas Karaliskajā mākslas akadēmijā. Filmā varēs gan redzēt, kā izstāde tapa, gan dzirdēt dažādus viedokļus par šo modernās mākslas tēvu.

 

Filmas “I, Claude Monet” (2017) seanss gaidāms 17. augustā plkst. 19.00. Tā būs brīnišķīga iespēja ieraudzīt vienu no pasaulē populārākajiem māksliniekiem citā gaismā un iepazīties ar Kloda Monē (Claude Monet, 1840–1926) personīgajām domām un emocijām, uzzināt viņa daiļrades filozofiju. Stāsts tiks balstīts uz vairāk nekā 2 500 gleznotāja rakstītām vēstulēm, kas ļaus dziļāk saprast meistara personību, atklāt viņu kā uzņēmēju un mīlētāju.

 

Luksemburgas muzeja, Orsē muzeja Parīzē, Londonas Nacionālās galerijas un Filadelfijas Mākslas muzeja piedāvātā filma “The Impressionists and the Man Who Made Them” (2015) būs skatāma 7. septembrī plkst. 19.00. Filma balstīta uz izstādi, kas norisinājās Londonas Nacionālajā galerijā un kuras centrā bija 19. gadsimta Parīzes mākslas kolekcionārs Pols Dirāns-Riels (Paul Durand-Ruel, 1831–1922). Viņš bija tas, kurš iepazīstināja pasauli ar impresionistiem, nenogurstoši atbalstot māksliniekus, kas piederēja šai tagad tik ļoti iemīļotai mākslas kustībai.

 

Filmas “Munch 150” (2013) demonstrējums paredzēts 21. septembrī plkst. 19.00 un ļaus kino apmeklētājiem būt klātesošiem Oslo Nacionālajā muzejā un Munka muzejā notikušajās izstādēs par godu norvēģu gleznotāja un grafiķa Edvarda Munka (Edvard Munch, 1863–1944) 150. jubilejai. Daudzi pazīst Munku kā ekspresīvi emocionālās gleznas “Kliedziens” autoru, taču visa meistara daiļrade kopumā ierindo viņu ne tikai starp ievērojamākajiem māksliniekiem, kas jebkad dzīvojuši, bet arī pozicionē viņu kā vienu no pamatfigūrām 20. gadsimta mākslā.

 

Noslēdzošā filma “Matisse” (2015) norisināsies 5. oktobrī plkst. 19.00, parādot divas izstādes, kas notika galerijā Tate Modern Londonā un Modernās mākslas muzejā (MoMA) Ņujorkā. Būs iespēja gan novērot ekspozīciju veidošanas procesu, gan dzirdēt mākslas vēsturnieku un kritiķu viedokļus, gan arī baudīt elpu aizraujošas karaliskā baleta “Royal Ballet” dejotājas Zenaidas Jankovskas (Zenaida Yanowsky) un džeza mūziķa Kortnija Paina (Courtney Pine) performances, ko iespaidojusi Anrī Matisa (Henri Matisse, 1869–1954) daiļrade.

 

Filmas ne vien iemūžina izstādēs un kolekcijās redzamos eksponātus – tās ievada skatītājus izstāžu tapšanas aizkulisēs, ar vēsturnieku un dažādu speciālistu palīdzību rosinot izprast, ko mākslas darbi spēj vēstīt par saviem autoriem un laika periodu, kurā radīti.

 

Plašāka informācija par filmām un seansiem atrodama

www.forumcinemas.lv/Movies/ExhibitionOnScreen  

www.exhibitiononscreen.com.

 

 

FILMU PROGRAMMA:

20. jūlijs

plkst. 19.20​    

Vincent Van Gogh: A New Way of Seeing (2015)

Piedāvā Vinsenta van Goga muzejs Amsterdamā

 

Pilnīga, vēl nepieredzēta pieeja Amsterdamas Vinsenta van Goga muzeja bagātībām ļāvusi izveidot filmu par vienu no slavenākajiem māksliniekiem pasaulē. Tā veltīta diviem notikumiem – nozīmīgai jaunai muzeja kolekciju izstādei un van Goga (Vincent Willem van Gogh, 1853–1890) nāves 125. gadadienai. Baudiet brīnumu, skatot meistardarbus uz lielā ekrāna, kamēr īpaši uzaicināti viesi – mākslas pasaulē autoritatīvi kuratori un zinātnieki – piedāvās savu autora darbu interpretāciju un skaidrojumu. Skaisti uzņemtajā filmā plaši izmantotas van Goga vēstules, tā lieliski portretē talantīgu, taču nereti pārprastu gleznotāju.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā ar subtitriem angļu valodā

Garums: 1h 30 min. Vecuma ierobežojums: 12+

Plašāka informācija un biļešu iegāde: http://www.forumcinemas.lv/Event/302186

 

3. augusts    

plkst. 19.00

Manet: Portraying Life (2013)

Piedāvā Londonas Karaliskā mākslas akadēmija

 

Pirmā Eduāra Manē (Édouard Manet, 1832–1883) portretu glezniecībai veltīta retrospekcija bija ļoti gaidīta izstāde Londonas Karaliskajā mākslas akadēmijā. Filma stāsta par meistaru kā sava laikmeta sabiedrības portretistu, sekojot mīklainajam un reizēm pretrunīgi vērtētajam māksliniekam visas viņa karjeras gaitā, vienkopus parādot darbus, kas atrodas Eiropā, Āzijā un ASV.

 

Portreta žanram autors atvēlējis apmēram pusi savas daiļrades, tomēr tas vēl nekad līdz šim netika pētīts plašākā izstādē. Eduārs Manē gleznojis tuviniekus, draugus, ievērojamus laikabiedrus – literātus, politiķus, māksliniekus, iemūžinādams ne vien atsevišķus personāžus, bet caur tiem – visu Parīzes sabiedrību. Izstādē bija iekļauti vairāk nekā 50 darbi, tostarp meistara pastāvīgās modeles – sievas Suzannes Lēnhofas portreti, tā laika spīdekļu Antonēna Prusta, Emīla Zolā un Stefana Malarmē ģīmetnes līdzās ikdienas dzīves ainām, kas atklāj Manē progresīvo un laikmetīgo pieeju portretam.

 

Filmā celtas gaismā ekskluzīvas izstādes sagatavošanas perioda aizkulišu ainas, kas parasti publikai paliek apslēptas, aizraujoši izklāstītas Manē biogrāfijas detaļas, savītas kopā ar 19. gadsimta Parīzes atspoguļojumu. Komentētājs Tims Mārlovs (Tim Marlow) un īpašie viesi aplūko amata prasmi, kas piemitusi vienam no visu laiku dižākajiem gleznotājiem, “modernās mākslas tēvam”.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā bez subtitriem

Garums: 1h 30 min. Vecuma ierobežojums: 12+

Plašāka informācija un biļešu iegāde: http://www.forumcinemas.lv/Event/302188

 

17. augusts

 plkst. 19.00  

I, Claude Monet (2017)

 

Godalgotā režisora Fila Grabska (Phil Grabsky) satriecošajā filmā mēs vēršam svaigu skatienu uz vienu no pasaulē populārākajiem māksliniekiem – franču gleznotāju Klodu Monē (Claude Monet, 1840–1926), ieklausoties viņa paša teiktajā.

 

Izmantojot vēstules un citus privātus dokumentus, filma “Es, Klods Monē” sniedz jaunu priekšstatu par cilvēku, kurš ne tikai radījis gleznu, kas iezīmēja impresionisma dzimšanu, bet varbūt arī bijis ietekmīgākais un veiksmīgākais 19. un 20. gadsimta mijas gleznotājs. Par spīti un, iespējams, arī pateicoties tam Monē dzīve ir aizraujošs stāsts par mākslinieku, kurš, gleznojot savus saules pielietos audeklus, bieži cietis no depresijas, vientulības un pat pašnāvības domām.

 

Kinodzīves notikums, ko nedrīkst palaist garām, un kas ļauj iegrimt visvairāk iecienītajās un ikoniskajās Rietumu mākslas ainās.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā ar subtitriem angļu valodā

Garums: 1h 30 min. Vecuma ierobežojums: 12+

Plašāka informācija un biļešu iegāde: http://www.forumcinemas.lv/Event/302189

 

7. septembris

plkst. 19.00​    

The Impressionists and the Man Who Made Them (2015)

Piedāvā Luksemburgas muzejs, Orsē muzejs Parīzē, Londonas Nacionālā galerija un Filadelfijas Mākslas muzejs

 

Spoža franču mākslinieku plejāde, ko pazīst un augsti vērtē visā pasaulē. Sezana, Monē, Degā un viņu tautiešu darbi ienes desmitiem miljonu dolāru. Kas viņi īstenībā bija? Kāpēc un kā gleznoja šie izcilie meistari? Ko slēpj sevī viņu mākslas nezūdošais valdzinājums?

 

Lai līdzētu rast atbildes uz daudziem jautājumiem, filma dod unikālu iespēju aplūkot jaunu lielu izstādi, kuras centrā ir 19. gadsimta Parīzes mākslas kolekcionārs Pols Dirāns-Riels (Paul Durand-Ruel, 1831–1922) – nepārspēts impresionisma čempions. Šī sevišķi gaidītā ekspozīcija tiek vērtēta kā vispusīgākā jebkad impresionistiem veltīta izstāde. 1886. gadā Dirāns-Riels pieņēma drosmīgu lēmumu parādīt Ņujorkā impresionistu darbus un iepazīstināt izglītotos bagātos amerikāņus ar moderno franču glezniecību. Viņš ne tikai piepildīja ASV lielākas mākslas galerijas ar impresionisma meistardarbiem, bet arī ļāva šim virzienam joprojām pastāvēt, kad tas bija cietis pilnīgu sakāvi. Enerģijas un atklāsmju pilna filma pauž iespaidīgu stāstu par impresionismu un tā pārstāvjiem.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā ar subtitriem angļu valodā

Garums: 1h 30 min. Vecuma ierobežojums: 12+

Plašāka informācija un biļešu iegāde: http://www.forumcinemas.lv/Event/302190

 

21. septembris

plkst. 19.00    

Munch 150 (2013)

Piedāvā Munka muzejs un Oslo Nacionālais muzejs

 

2013. gadā Norvēģija atzīmēja 150. dzimšanas dienu Edvardam Munkam (Edvard Munch, 1863–1944) – vienai no 20. gadsimta mākslas augstākajām virsotnēm.

 

Šai lielajai gadadienai veltītu izstādi pasludināja par “tikai reizi mūžā skatāmu”. Visā pasaulē tā izraisīja milzīgu interesi, tāpat kā nesenās izsoles iznākums – viena no četrām gleznas “Kliedziens” versijām tika pārdota par 120 miljoniem dolāru, pārspējot rekordu mākslas darbu izsoļu vēsturē. Daudzi pazīst Munku kā ekspresīvā “Kliedziena” radītāju, taču ievērojami ir arī citi darbi, kas ļauj to autoru dēvēt par dižgaru.

 

Izstādi “Munkam 150” sarīkojuši divi Oslo muzeji – Nacionālais muzejs un Munka muzejs, 220 gleznu plašajā izlasē apkopojot lielāko skaitu Edvarda Munka nozīmīgāko darbu. Filmas autori, kuri iemūžināja šo vēsturisko notikumu, aicina skatītājus ielūkoties izstādes veidošanas aizkulisēs, kā arī iedziļināties 19. gadsimta vidū dzimušā un Otrā pasaules kara laikā Norvēģijas okupāciju pārdzīvojušā mākslinieka biogrāfijā. Īpašie viesi paudīs lietpratēju viedokli un sniegs savas zināšanas komentētājam Timam Mārlovam (Tim Marlow). “Munkam 150” – tas ir izcils šovs un fantastisks kino notikums.

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā bez subtitriem

Garums: 1h 30 min. Vecuma ierobežojums: 12+

Plašāka informācija un biļešu iegāde: http://www.forumcinemas.lv/Event/302191

 

5. oktobris    

plkst. 19.00

Matisse (2015)

Piedāvā galerija Tate Modern Londonā un Modernās mākslas muzejs (MoMA) Ņujorkā

 

Kinoteātra apmeklētāji un mākslas cienītāji tiek aicināti baudīt dziļi personisku dokumentālo filmu par šo tikai reizi mūžā skatāmo izstāžu grāvēju un dzirdēt nozares profesionāļu – Teita galerijas Londonā direktora Nikolasa Serotas (Nicholas Serota), Modernās mākslas muzeja (MoMA) Ņujorkā direktora Glena Laurija (Glenn David Lowry), citu mākslas kuratoru un vēsturnieku, kā arī pašu Anrī Matisu (Henri Matisse, 1869–1954) pazinušo laikabiedru – viedokļus.

 

Vizuālo vēstījumu papildina īpaši šim projektam pasūtīta baleta kompānijas “Royal Ballet” primadonnas Zenaidas Jankovskas (Zenaida Yanowsky) un džeza mūziķa Kortnija Paina (Courtney Pine) uzstāšanās. Slavenais britu aktieris Saimons Rasels Bīls (Simon Russell Beale) piešķir dziļumu un emocijas paša Anrī Matisa teiktajam. “Patiesi iedvesmojoši bija vērot, kā Matiss filmā tverts darbā, ilustrējot to ar Saimona Rasela Bīla skanīgo lasījumu un iedzīvinot mākslinieka meistarību,” savā recenzijā raksta žurnāls “Apollo Magazine”. Diktora tekstu lasa aktieris Rūperts Jangs (Rupert Young, seriāls “Merlins”).

 

Kategorija: izstāde uz ekrāna

Žanrs: dokumentāla filma, izstāde

Filmu kompānija / izplatītājs: Seventh Art Productions

Filma angļu valodā ar subtitriem angļu valodā

Garums: 1h 37 min. Vecuma ierobežojums: 12+

Plašāka informācija un biļešu iegāde: http://www.forumcinemas.lv/Event/302192

 

BIĻEŠU CENAS:

Biļetes iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā www.forumcinemas.lv vai “Kino Citadele” kasēs.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Zane Kauliņa, SIA “Forum Cinemas” programmas menedžere

T: (+371) 67 357628

E: zane.kaulina@forumcinemas.lv

 

 

 

 

Saistītie jaunumi
Saistītās preses relīzes