LV100: Runā ar mani. Talk To Me. Tala Við Mig

No 2019. gada 1. jūnija līdz 12. septembrim Islandes Ziemeļu galvaspilsētā Akureirē notiks Latvijas laikmetīgās mākslas izstāde „Runā ar mani” (Talk To Me, Tala Við Mig).

Izstādi rekonstruētā Akureires Mākslas muzeja jaunajās telpās organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar Akureires Mākslas muzeju un islandiešu kuratori, Reikjavīkas Universitātes Asociēto profesori Aisu Sigurjonsdotiru (Æsa Sigurjónsdóttir). Ekspozīcijas kodolu  veido muzeja krājumā esošie mākslas darbi, kuru autori ir Arturs Bērziņš, Andris Breže, Vija Celmiņa, Zenta Dzividzinska, Dace Džeriņa, Ieva Epnere, Kristaps Epners, Kristaps Ģelzis, Maija Kurševa, Leonards Laganovskis, Katrīna Neiburga, Kaspars Podnieks, Mārtiņš Ratniks, Krišs Salmanis, Raitis un Rasa Šmiti, un Vilnis Zābers.

 

Latvijas laikmetīgā mākslas izstādes „Runā ar mani” kuratoru iecere ir radīt platformu Latvijas mākslinieka sarunai ar izstādes skatītājiem. Šī iecere sasaucas ar Latvijas valsts simtgades mērķiem – izstāstīt Latvijas stāstu un veidot nākotnes Latviju. Izstādes nosaukums aizgūts no Rasas un Raita Šmitu un Mārtiņa Ratnika multimediju instalācijas nosaukuma „Runā ar mani”, kas ir izraudzīts par Latvijas laikmetīgās mākslas ekspozīcijas stāsta atslēgu.

 

Līdz šim Islandē nav bijusi tik apjomīga Latvijas mākslas ekspozīcija, un tāpēc Latvijas valsts simtgades svinības ir lielisks veids, kā ar daudzveidīgu laikmetīgās mākslas reprezentāciju pateikties Islandei par atbalstu mūsu neatkarības atgūšanā . Islande bija pirmā valsts, kas 1991. gada 22. augustā  atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu.

 

Tematiskais loks, kurā iekļaujas mākslinieku radītie stāsti, aptver Latvijas pašreizējās politiskās realitātes, vēsturiskās reminiscences, Latvijas lauku realitāti un poēziju, atklāj dzīves stāstus, personiskās manifestācijas un meklējumus, pievēršas dzīvības pastāvēšanas un tās vērtību atklāsmei.

 

Izvēlētie darbi pārstāv visdaudzveidīgākos medijus - izstādē „Runā ar mani” būs skatāma glezniecība, grafika, tēlniecība, fotogrāfijas, video, multimediju instalācijas, netart.

 

Izstādes atklāšanā piedalīsies ne tikai  abu valstu amatpersonas un LNMM pārstāvji, bet arī daudzi izstādīto darbu autori. Izstādes „Runā ar mani” atklāšanas programma ir iekļautas meistarklases un sarunas, sniedzot iespēju Latvijas māksliniekiem  tikties ar saviem skatītājiem klātienē, savukārt islandiešiem -  iegūt nepastarpinātu saziņas pieredzi ar Latvijas pašreizējās mākslas dzīves veidotājiem. Projekta sadarbības partneri Islandē ir Aukureires Botāniskais dārzs un Akureires Mūzikas skola.

 

Izstādi pavada ilustrēts katalogs latviešu, islandiešu un angļu valodās. Tā struktūru veido izstādes idejas autores Helēnas Demakovas eseja par laikmeta atspoguļojumu eksponētajā mākslas kolekcijā, islandiešu mākslas zinātnieces un  izstādes kuratores Aisas Sigurjondotiras eseja par Latvijas laikmetīgās mākslas un globālo mākslas tendenču mijiedarbi, LNMM kuratores Astrīdas Rogules apskats par izstādē iekļauto mākslinieku un mākslas darbu izvēles motivāciju un pamatojumu, kā arī kataloga daļa. Kataloga dizaina autors – Mārtiņš Ratniks.

 

IZSTĀDES KURATORES:

Reikjavīkas Universitātes Asociēto profesore Aisa Sigurjonsdotira (Æsa Sigurjónsdóttir) un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja Astrīda Rogule

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

Latvijas Republikas Kultūras ministrija