LV 100: LV DIZAINA STĀSTS – 100

Izstādes norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Izstādes norises laiks: 2018. gada novembris – decembris

Projekta vadītāja: Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

 

 

Projekta mērķis ir raksturot Latvijas materiālās kultūras izcilākās parādības dekoratīvajā mākslā un dizainā, kas tapušas laika posmā no 1918. līdz 2018. gadam, akcentējot kultūras mantojuma pēctecības nozīmi un jaunradi. Simts gadu perioda nogrieznī tiek atlasīti mākslas un dizaina paraugi, kas izturējuši laika pārbaudi un uzskatāmi par mūsu kultūras zīmēm un Latvijas kultūras kanona vērtībām. Radot izstādi, tiek veidots stāsts par to, kā tautas mākslas mantojums pārtop profesionālās mākslas un dizaina objektos, spilgti atklājot latviešu nacionālās identitātes noturību, kas sakņojas Latvijas dabā, etnogrāfiskajā mantojumā, folkloras tradīcijās un amatu prasmēs, ziemeļnieciskajā lakonismā un materiālu estētikā.

 

Jau 20. gadsimta sākumā latviešu meistari sasniedz atzīstamus un pasaulē augsti novērtētus rezultātus dizaina jomā, kas redzams gan trauku un tekstiliju izveidē, gan tobrīd daudziem māksliniekiem aktuālajā idejā par vienota interjera ansambļa izstrādi. Piemēram, Ansis Cīrulis, Jūlijs Madernieks, darbnīca “Baltars”, 1930. gadu izcilākie grāmatu izdevumu paraugi (“Zelta ābele”), “Minox”, “VEF. Spīdola”, Rīgas porcelāna rūpnīcas dizains 1960. gados, Rīgas plakāta skola un citas Latvijas kultūras kanona vērtības dizainā un arhitektūrā.

 

Šodienas dizainera darbs nav iedomājams bez pagātnes mantojuma izpētes, tas sniedz kā zināšanu bāzi, tā kalpo kā iedvesmas avots. Līdztekus aprobētām mākslas un dizaina vērtībām tiks izstādīti jaunākie Latvijas dizaineru sasniegumi, veidojot harmonisku dialogu laikā un telpā: Aldis Circenis (“Rīgas Krēslu fabrika”), Elīna Dobele (“ZoFa”), Laima Kaugure (“Studija Natural”), Artis Nīmanis (“an&angel”), Rolands Pēterkops un Mārīte Mastiņa-Pēterkopa (“Mareunrol’s”), Anna Andersone, Andris Sīlis un Sandijs Ruļuks (“FROONT”) u.c.