LV 100: Portrets Latvijā. 20. gadsimts. SEJAS IZTEIKSME

Izstādes norises vieta: LNMM galvenā ēka / LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS / Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs

Izstādes norises laiks: 03.11.2018.–24.02.2019.

Projekta vadītāja: Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece, LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja

 

 

Portrets izsenis ir viens no interesantākajiem žanriem, kas visos laikos neapšaubāmi piesaistījis mākslinieku un skatītāju uzmanību. Portrets var būt gan sava laikmeta liecība, gan noteiktu sabiedrības slāņu vai konkrētu personību atainojums. Izstāde iecerēta kā turpinājums tai pētnieciskajai līnijai, ko jau iepriekš ar lielu bijību pret žanru un tā iepriekšējo gadsimtu vēsturi veicis Rundāles pils muzejs.

 

Vienlaikus 20. gadsimta vizuālās portretiskās liecības, atgādinot sarežģītā gadu simteņa vēsturiskos, politiskos, sociālos un psiholoģiskos aspektus, runās par sabiedrības indivīda un personības šķautnēm arī kā par estētiskās kategorijas izpausmēm.

 

Izstāde sniegs pārskatu par žanra klasifikāciju un attīstību, kompozicionālajiem nosacījumiem un stilistiskajām variācijām, atainos 20. gadsimtam raksturīgo ikonogrāfiju, kas, salīdzinot ar vēsturiskā portreta ģenēzi, ir mums pietuvināta laikā.

 

Portrets var būt kā dokumentāla liecība par Latvijas vēstures, sabiedrības, sociālās un kolektīvās atmiņas veidošanos, nacionālās identitātes izpausmēm, valstiskuma tapšanu. Iecerēts, ka izstādes spektrs ietvers plašu amplitūdu no cilvēka–indivīda tēlojuma līdz plašākam vispārinājumam, no valsts pasūtījuma līdz brīvai radošai interpretācijai, no reprezentācijas līdz privātās dzīves intimitātei.

 

Izstāde tiks parādīti izcili darbi no LNMM krājuma, kā arī apzinātas privātkolekcijas – glezniecībā, grafikā, tēlniecībā un fotogrāfijā, iekļaujot audiovizuālās mediju mākslas darbus kā izstādes dizaina un scenogrāfijas elementus. Pārstāvēto autoru loks parādīs latviešu mākslinieku devumu, kuri pievērsušies portreta glezniecībai – nosacīti tās ir trīs mākslinieku paaudzes (Janis Rozentāls, Johans Valters, Jēkabs Kazāks, Jāzeps Grosvalds, Oto un Uga Skulmes, Valdemārs Tone, Jānis Pauļuks, Džemma Skulme, Imants Lancmanis, Miervaldis Polis, Līga Purmale, Maija Tabaka, Boriss Bērziņš, Biruta Baumane, Lea Davidova-Medene, Kārlis Zemdega, Kārlis Baumanis, Arta Dumpe, Jānis Mitrēvics, Gļebs Panteļejevs, Egons Spuris, Gunārs Binde, Inta Ruka un daudzi citi).

 

Vienlaikus izstāde izvirzīs jautājumu par portreta žanra statusu 20. gadsimtā un mūsdienās. Portrets ir mākslinieka spēja radīt dialogu ar modeli vai arī paust savu kritisko attieksmi pret tēlu, līdz ar to žanrs sevī ietver daudz vairāk par fotogrāfisku dokumentu vai psiholoģisko vēstījumu. 20. gadsimta portrets, pārkāpjot tūkstošgades robežu, ietver gan simbolus un kanoniskas tradīcijas, gan laikmetīgā procesa strukturētas kontradikcijas.

 

Izstāde parādīs 20. gadsimtu kā aizejošo simtgadi, vienlaikus kā laiku, kurā tapa un veidojās, tika zaudēta un vēlreiz atjaunota Latvijas valsts, tā raksturos laikmeta fenomenu, kurā personības, neskatoties uz šķēršļiem un kolīzijām, spējušas ieguldīt savu pieredzi kā spēcīgu intelektuāli radošu potenciālu.

Saistītās izstādes