KONCERTS: Marks Vella. Francija. Klavieres
17. Introvertās mākslas festivāls “Ad lucem”
28.06.2018 20:00
17. Introvertās mākslas festivāla “Ad lucem” ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina apmeklēt divus unikālus koncertus. Otrdien, 2018. gada 26. jūnijā, plkst. 20.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) varēs baudīt Laimas Jansones solo programmu “Kokles dvēsele”. Savukārt ceturtdien, 28. jūnijā, plkst. 20.00 Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6) pirmo reizi Latvijā uzstāsies unikālais nomadu pianists Marks Vella no Francijas.

Festivāla turpinājumā 28. jūnijā plkst. 20.00 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA ātrijā uzstāsies virtuozs nomadu jeb klejotāju pianists no Francijas Marks Vella (Marc Vella). Talantīgā mūziķa, komponista, improvizatora, lektora, izgudrotāja un producenta dzīvesstāsts un mākslinieciskais koncepts ir patiešām neparasts.

 

Akadēmisko izglītību Marks Vella ieguvis Parīzes konservatorijā (L’École normale de musique de Paris), kur arī pasniedzis klavierspēli. Par oriģinālām mūzikas interpretācijām ieguvis Kompozīcijas balvu Parīzē 1985. gadā un pirmo godalgu starptautiskajā mūzikas konkursā “TIM” (“Tournoi International de Musique”) Romā 1999. gadā.

 

24 gadu vecumā Marks Vella atteicās no spožās karjeras pasaules metropolēs un izvēlējās misiju ar mūziku radīt prieku un mīlestību visattālākajās pasaules daļās. Viņš ievietoja flīģeli automašīnas piekabē un kļuva par nomadu pianistu, turpmākos 30 gadus nobraucot vairāk nekā 200 tūkstošus kilometru un apceļojot turpat 40 valstu – Etiopiju, Tunisiju, Maroku, Sīriju, Libānu, Indiju, Turciju, Franciju, Šveici, Luksemburgu, Beļģiju, Kanādu, Spāniju, Portugāli, Rumāniju, Ungāriju, Bulgāriju, Slovēniju, Serbiju utt. Mākslinieks uzstājās visneiedomājamākajās vietās, kur nekad nav redzētas un dzirdētas klavieres un kur neeksistē pat ideja par koncertzāli. Marka Vellas radītā “Mīlestības karavāna” (“La Caravane amoureuse”) sildījusi cilvēku sirdis Madagaskaras mežos, Āfrikas ciematos, Austrumeiropas valstīs, Sahāras tuksnesī, Indijas zaļajās pilsētās un Pakistānas kalnos, spēlējot tiem, kam mūzika vajadzīga kā terapija, brīnums vai mīlestība.

 

Marks Vella ir ekscentrisks pētnieks: pateicoties variacordes – speciāli klavierēm veidotiem ergonomiskiem, viegliem un kompaktiem mehānismiem, kas izstrādāti kopā ar komponistu, tēlnieku Žanu Žaku Lamenti (Jean-Jacques Lamenthe), Vella radīja individuālu stilu un instrumentu, piešķirot klavierēm pilnīgi jaunu orķestra dimensiju, kas ļauj viņa mūzikai rezonēt negaidītos tembros – kļūt par arfu vai klavesīnu, dziedāt kā čellam vai vibrēt kā marimbai.

 

Marks Vella ir pieprasīts dalībnieks daudzos ievērojamos mūzikas festivālos, viņa darbi tiek publicēti un izpildīti starptautiskos klavieru konkursos. Mākslinieks sniedzis solo koncertus visā pasaulē un ierakstījis astoņus albumus, kā arī uzstājies pāvesta Jāņa Pāvila II vizītes laikā Parīzē 1997. gadā. Piedaloties daudzu valstu uzņēmējiem, politiķiem un diplomātiem, Marks Vella veido dokumentālo filmu UNESCO vadītā projektā par mieru, solidaritāti un vides ekoloģiju pasaulē.

 

Komponista daiļrade ir dziļa un spēcīga, būtiska vieta tajā ir atvēlēta klusumam. Neatņemama Marka Vellas radošuma sastāvdaļa ir improvizācija, ko var uzskatīt par autora mākslas pamatu. 2011. gadā viņš nodibināja “La Touche” festivālu, veltītu improvizācijai uz klavierēm. Marks Vella ir sešu grāmatu autors un augsti kvalificēts lektors. Uzaicināts piedalīties TED konferencē (TECxMonteCarlo) par vienu no šodienas aktuālajām problēmām – cilvēka centieniem būt perfektam, Marks Vella dalās ar savu mūzikas un dzīves filozofiju, atklājot, ka “pilnība ir nepilnībā, kas sevi mīl un pieņem”. Viņš radījis koncertlekciju ciklu “Concerts d’émergence” un vada kursus “Dzīvot savādāk – dzīves mūzika” profesionāliem mūziķiem un kultūras cienītājiem.

 

Latvijā šī būs Marka Vellas pirmā uzstāšanās. Koncerta programmā skanēs kompozīcijas un improvizācijas, kas aizvedīs nedzirdētā un talantīgā pianista atskaņotās mūzikas pasaulē.

 

Vairāk informācijas – vietnēs www.marcvella.com un www.pianistenomade.com

 

PAR FESTIVĀLU

Introvertās mākslas festivāls “Ad lucem (“Uz gaismu”) kopš 2002. gada bagātina Latvijas kultūras dzīvi, piešķirot tai unikālu vaibstu arī starptautiskā mērogā. Sadarbībā ar izciliem mūziķiem festivāls ik gadu piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Dalībnieku sniegums pamatojas uz garīgās patiesības meklējumiem kā mākslas augstāko virsvērtību. Festivāla kontekstā apgarotība ir saistīta ar cilvēka dvēseles dziļāko būtību, iekšupvērstību jeb introversiju – spēju apzināti pievērsties iekšējai pasaulei un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Rīga, Doma laukums 6

Ātrijs

 

BIĻETES:

Biļešu cena: 12,00–15,00 EUR

Biļetes uz festivāla “Ad lucem” koncertiem iespējams iegādāties SIA “BIĻEŠU SERVISS” tirdzniecības vietās, kā arī internetā.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Koncerta ilgums: ~1h

Ieeja pasākumā no plkst. 19.30. Vietu skaits ierobežots. Sēdvietas nav numurētas.

 

ATBALSTĪTĀJI:

LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA,

Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Francijas institūts Latvijā

Saistītie pasākumi
Saistītie jaunumi
Saistītās preses relīzes