TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Senie akmens tēlniecības artefakti Polijā
Stāsta Latvijas Universitātes profesors, ģeoloģijas doktors Valdis Segliņš
image
15.02.2018 17:00
Šajā lekcijā tiks skartas vairākas tēmas, kas saistītas ar akmens apstrādes senāko vēsturi Polijā. Tā apskata senākā akmens laikmeta rīkus un to izmantošanu, kaula un akmens figūriņas un to raksturīgākās iezīmes, kā arī megalītiskās būves ar visai plašu akmens tēlniecības paņēmienu attīstību.

Laika gaitā daudzas no šīm prasmēm tiek zaudētas, tomēr atpazīstamas arī sakrālajās būvēs – no akmeņiem veidotajos apļos, kas ir nozīmīgs uzkalniņkapu kompleksu vienojošs elements. Lai arī pagājušajā gadsimtā akmens apļi daudzkārt ir tikuši pārveidoti, daudzi no laukakmeņiem ir saglabājuši senu akmens tēlu iezīmes. Tās ir visai drošas norādes uz senās akmens tēlniecības paņēmieniem un prasmēm, kā arī raksturīgiem tēliem.

 

Patiesībā poļu apdzīvotā zeme ir daudzkārt lielāka, nekā parasti domājam un kādu to iezīmē politiskās robežas. To droši atpazīstam pēc DNS analīzēm un tādu mēs atpazīstam arī pēc kultūrvēsturiskajām tradīcijām visā šajā reģionā. Tajā skaitā pēc senākajiem akmens laikmeta rīkiem un izgatavotajiem priekšmetiem no akmens, kaula un māla. Izceļamas senākās Venēras figūriņas un graciozie izstrādājumi no dzintara. Sekojošā megalītu akmens būvju posmā akmens apstrāde strauji pilnveidojas un kļūst par amatniecības jomu. Lai arī seno ķeltu cilšu kultūras ietekme ir īslaicīga, tā atstāj savu iespaidu. Tomēr nozīmīgākie ir daudzie no akmeņiem veidotie apļi, kuru atklāšanas un pārveides vēsture pagājušā gadsimtā ir bijusi ne vienmēr viennozīmīgi vērtējama. Tomēr veiktie pētījumi Polijas ziemeļos (teritorijā starp Gdaņsku un Ščecinu) ļauj šeit atpazīt ne vienu vien interesantu senās skulptūras artefaktu.

 

Jau viduslaikos Polijas kultūras dzīve visai cieši integrējas Centrāleiropas kopējo raksturīgo tendenču plūdumā, kas pilnībā attiecas uz akmens materiāla izmantošanu sakrālā mākslā, fortifikācijas arhitektūrā un dekoratīvajā mākslā. Šāda kontekstā tā arī būtu apskatāma atsevišķi.

 

Lekciju ietvaros apmeklētājiem piedāvājam iespēju apskatīt jaunākās muzeja izstādes un pastāvīgās ekspozīcijas!

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zāle (3. stāvā)

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušajiem: 3,00 EUR

studentiem, pensionāriem: 1,50 EUR

Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kasē. 

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 225209

E: Vita.Ozolina@lnmm.lv

 

SADARBĪBAS PARTNERIS:

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas