TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Ar saknēm ieķēries dzimtajā zemē
Stāsta sabiedriskā fonda "Dabas retumu krātuve" vadītājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors Guntis Eniņš
20.09.2018 17:00
2018. gada 20. septembrī plkst. 17.00 sabiedriskā fonda "Dabas retumu krātuve" vadītājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors Gunts Eniņš iepazīstinās ar dižkoku vērtībām un noslēpumiem.

Mēs  mācījāmies no ozoliem stingri pastāvēt savā dzimtajā zemē. Dižozoli kā koki ir visstiprākie, kuplākie, skaistākie, cietākie, ar saknēm visdziļāk un plašāk turas savā zemē. Mūsu senču mājvietu un lauku svētie koki. Vientuļo ozolu kalna galā grib plosīt vētras un zibens stumbrā atstāj rētas, lielais koka dobums tiek pārogļots no uguns liesmām; bet ozols pastāv; aizvada uz kapu kalnu daudzas savu mājinieku paaudzes. Senajām ciltīm un tautām, un arī latviešiem, vecie ozoli bija svēti.

Latvija ir dižkoku lielvalsts. Latvijā dižkoku ir vairāk ne kā citās Eiropas valstīs. Vairāk kā puse no tiem ir ozoli.

Lielais dižkoku meklēšanas vilnis Latvijā sākās gadsimta septiņdesmitajos gados. Reģistrēto dižkoku skaits gadu no gada auga kā brīnums un iesniedzās daudzos tūkstošos. Komunistu varas laikā dižkoku meklēšana, glābšana un apkopšana bija sākums latviskas Latvijas sagatavošanai uz Atmodas ceļu. Mūsu dižozoli ar katru gadu piebriest resnumā un turpina uzkrāt gadu simtus.  Esam atklājuši daudzas patiesības par dižkokiem – cik ātri tie aug, cik veci tie ir īstenībā, kādi dārgumi un brīnumi slēpjas veco ozolu un citu dižkoku  dobumos.

Šajā tikšanās reizē Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors Guntis Eniņš pastāstīs par dižkoku vērtībām un noslēpumiem: to kā var atklāt jaunus, vēl nezināmus dižkokus, kā mērāmi un fotografējami vecie resnie koki un kādas ir dižkoku datu bāzes.

Uzzināsim kādi ir un kur aug pasaules resnākie, pasaules garākie un pasaules vecākie koki. Kā jāglābj dižkoki, kā jāaprūpē dižkoki. Parunāsim un padomāsim arī par latviskās ainavas aizsardzības likumiem.

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zāle (3. stāvā)

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušajiem: 6,00 EUR

studentiem, pensionāriem: 3,00 EUR

Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kasē. 

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 225209

E: Vita.Ozolina@lnmm.lv

 

 

SADARBĪBAS PARTNERIS:

ATBALSTA:​

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas