MUZEJU NAKTS: Spāņu kinovakars ar Luisu Bunjuelu
image
20.05.2017 19:00
Starptautiskajā muzeju naktī, 2017. gada 20. maijā, no plkst. 19.00 līdz 01.00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) un Spānijas Karalistes vēstniecība Rīgā aicina apmeklēt spāņu kino vakaru ar Luisu Bunjuelu

Luiss Bunjuels Portoless (Luis Buñuel Portolés, 1900 - 1983), ir spāņu kinorežisors un viens no ievērojamākajiem sirreālisma pārstāvjiem kino. Dzimis mazā ciematā Kalanda (Calanda) Andalūzijas Teruelas provincē. Studējis Madridē, kur iedraudzējies ar Salvadoru Dalī un Federiko Garsiju Lorku. 1925. gadā Luiss Bunjuels devies uz Parīzi, kur sākotnēji strādājis par režisora asistentu. Savas turpmākās karjeras laikā gandrīz pusgadsimta garumā Luiss Bunjuels uzņēmis mēmās un skaņu filmas gan Spānijā, gan ASV un Meksikā. Režisors strādājis dažādos žanros, ieskaitot eksperimentālo, dokumentālo, fantastikas kino, mūziklus, kostīmfilmas un komēdijas, bet neskatoties uz šo daudzveidību, Bunjuela darbiem raksturīgs vienojošs, acumirklī atpazīstams rokraksts.

 

Starptautiskajā muzeju naktī piedāvāsim noskatīties trīs Luisa Bunjuela filmas: “Andalūzijas suns” (Un Chien Andalou, 1929), “Zeme bez maizes” (Las Hurdes: Tierra Sin Pan, 1933) un “Tuksneša Simons” (Simón del desierto, 1965).

 

“Andalūzijas suns” ir pirmā Luisa Bunjuela kinofilma, kas 1929. gadā uzņemta kopā ar spāņu sirreālistu Salvadoru Dalī. Uzņemta kā mēmā filma, tā sākotnēji tika paredzēta ierobežotai izrādīšanai Parīzē, bet negaidīti kļuva populāra un tika rādīta vēl astoņus mēnešus. Filmai nav sižeta šī vārda tradicionālajā nozīmē. Filmas hronoloģija ir sajaukta, notikumi risinās haotiski, bet vietas un tēli īpaši nemainās. Tiek izmantota sapņu loģika, kas tiek balstīta uz filmas rašanās laikā tik ļoti populāro Zigismunda Freida brīvās asociācijas metodi, rādot savā starpā gandrīz nesaistītas ainas.

 

1933. gadā uzņemtā “Zeme bez maizes” ir dokumentālā filma, kas vēsta par Spānijas kalnainā, izolētā Las Hurdes reģiona nabadzīgajiem iemītniekiem, kuriem trūkuma dēļ nav pazīstama maize. Režisora iecere uzņemt filmu radusies pēc etnogrāfiskā pētījuma  Las Jurdes: étude de géographie humaine (1927) izlasīšanas, attēlojot antropoloģiskas ekspedīcijas norisi ar sirreālisma paņēmieniem. Sākotnēji uzņemta kā mēmā filma, “Zeme bez maizes” pirmizrādē izskanēja ar paša režisora “ dzīvo” naratīvu. Muzeju naktī filmu skatīsimies tapiera pavadījumā.

 

1965. gadā uzņemtā spēlfilma “Tuksneša Simons” balstīta 5. gadsimta sīriešu askēta Svētā Simona Stilīta (St. Simeon Stilytes) dzīves stāstā, kas 39 gadus nodzīvoja uz nelielas platformas staba galā. Neskatoties uz galvenā varoņa nošķirtību, filmas sižets parāda arī citus personāžus - pievilcīgu priesteri, kas simbolizē iedomību, ganu - punduri un pat Svētā māti, kas apmetas līdzās. Vairākas reizes Svēto Simonu apciemo Sātans, arī skaistas sievietes izskatā.

 

Muzeju naktī Luisa Bunjuela filmas bez maksas piedāvāsim noskatīties vairākos seansos visa vakara garumā. Mēmās filmas “Andalūzijas suns”  un “Zeme bez maizes” skatīsimies talantīgā pianista Uģa Krišjāņa pavadībā, atdzīvinot 20. gadsimta sākuma kino skatītājiem pazīstamo filmu skatīšanos tapiera dzīvajā pavadījumā. Spēlfilma “Tuksneša Simons” būs spāņu valodā ar latviešu subtitriem.

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / ātrijs (1. stāvs)

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieeja bez maksas

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

MMRB pastāvīgās ekspozīcijas un izstāžu zāles Muzeju nakts laikā būs slēgtas apmeklētājiem. 

T: (+371) 67 357534

E:Ieva.Andzane@lnmm.lv

 

SADARBĪBAS PARTNERIS:

Saistītie pasākumi
news-image
20 Mai 19:00
MUZEJU NAKTS: Ceļojums uz “Dārdošajiem divdesmitajiem”
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja viesi šajā īpašajā naktī tiks aicināti pārcelties atpakaļ laikā, no plkst. 19.00 līdz 23.00 dodoties ceļojumā uz “Dārdošajiem divdesmitajiem”.
news-image
20 Mai 19:00
MUZEJU NAKTS: Kas es būtu bez savas mākslas?
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vēsturiskā galvenā ēka maijā svin pirmo gadadienu kopš tā atgriezusies aktīvā darbības ritmā pēc vērienīgas rekonstrukcijas un restaurācijas. Par Muzeju nakts devīzi šeit izvēlēts retoriskais jautājums “Kas es būtu bez savas mākslas?”, ko reiz uzdevusi gleznotāja Maija Tabaka.
news-image
20 Mai 19:00
MUZEJU NAKTS: Laika pieturas
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, kas izvietots bijušajā Svētā Jura baznīcā, ir senākā saglabājusies mūra celtne Rīgā – savās sienās tā glabā visu pilsētas 800 gadu garo vēsturi. Šajā Muzeju naktī DMDM izveidos īpašas “Laika pieturas”, no plkst. 19.00 līdz 24.00 iedvesmojot pētīt ēkas dzīvesstāstu un iepazīt nozīmīgas kultūrvēsturiskās liecības, kā arī no jauna novērtēt mākslas bagātības, kuras šeit mājo mūsdienās.
news-image
20 Mai 19:00
MUZEJU NAKTS: Kas paslēpies hiperreālismā?
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS no plkst. 19.00 līdz 24.00 izstādē “Hiperreālisms. Virziena variācijas Latvijā” ikviens varēs ne tikai izsekot šī vizuāli efektīgā mākslas stila evolūcijai un metamorfozēm Latvijas glezniecībā, grafikā un tēlniecībā pusgadsimta garumā, bet arī piedalīties akcijā “Instagram” un vinnēt loterijā.
Saistītie jaunumi
Saistītās preses relīzes