SARUNU VAKARS: Piezīmes sniegā
Saruna ar žurnāla “SestDiena” galveno redaktori Laumu Spridzāni par Grenlandi
21.02.2019 17:30
Saruna ar žurnāla “SestDiena” galveno redaktori Laumu Spridzāni par Grenlandi.

Iepazīties ar Ziemeļiem nenozīmē vienkāršu braucienu, nedēļas nogali pavadot viesnīcā un apskatot galvenos vietējās pilsētas vēstures objektus. Iepazīties ar Ziemeļiem nozīmē vienam iet līdz ledājam, dienas un nakts sajaukumā pazaudējot stundas un iegūstot laika relativitāti. Tas nozīmē pamosties no sajūtas, ka tevi novēro - cieši un ilgi, jo izrādās, ka es apgūlies kāda Brieža ceļā uz rīta dzeršanas vietu. Iepazīties ar Ziemeļiem nozīmē vismaz uz brīdi pilsētā justies neiederīgam, fiziski sajūtot, kā esi daļa no tās varenības, kuru nespēj pat apjaust. Tas nozīmē domāt, kustēties, pat elpot drusku citādāk.

 

Ja skatās no pragmatiskā tūrista viedokļa, tad Grenlande nav ne lēts, ne organizatoriski vienkāršs ceļojuma galamērķis. Taču tā iemet pavisam citādā pasaulē, kurā tradicionālais un nesamākslotais joprojām valda pār sarežģīto un "civilizēto". Burkāni veikalā te būs zelta cenā, bet vietējā "ātrajā" ēstuvē var izvēlēties starp vaļa un brieža burgeri. Pat gaiss te smaržo citādāk un ledus sajūta nepamet, arī jūlija vidū stāvot ar mellenēm nosēta paugura vidū.

 

Mans sapnis par Ziemeļiem un vēlāk brauciens uz Grenlandi notika vēstuļu dēļ - pētnieka, rakstnieka un fotogrāfa Ivara Sīļa "Vēstules no Arktikas" bija grāmata, kas manās rokās nonāca pavisam nejauši, bet lika doties, iespējams, mazliet neprātīgā un bezgala skaistā ceļojumā, kurš neiederas tūrisma firmu aprakstos par to, kā pareizi jāceļo. Ar mugursomu plecos, aizmirstot par plašajām tehnoloģiju iespējām un rakstot jau pavisam citas vēstules - pašai savas piezīmes sniegā. Gluži kā pēdas, kas ved uz priekšu, bet vienmēr ļauj atgriezties arī atpakaļ sākumpunktā.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieejas biļete izstādē.

GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja bez maksas.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas