ĀZIJAS MĀKSLAS STĀSTI: Latvijas un Japānas draudzības simtgade. Personības un dāvinājumi
image
No 2021. gada 19. novembra līdz 2022. gada 30. janvārim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) izstāžu ciklā “Āzijas mākslas stāsti” būs skatāma izstāde “Latvijas un Japānas draudzības simtgade. Personības un dāvinājumi”. Ekspozīcija iepazīstina ar Latvijas un Japānas divpusējo attiecību vēsturi, Latvijas Republikas pirmā diplomātiskā pārstāvja Kobē Jāņa Andreja Ozoliņa darbību un diviem japāņu mākslas dāvinājumiem muzejam.

Japāna bija viena no pirmajām valstīm, kas 1919. gadā atzina neatkarību ieguvušo Latviju de facto, bet 1921. gadā kopā ar pārējām valstīm, kas ietilpa Antantes Augstākajā padomē (Apvienotā Karaliste, Beļģija, Francija, Itālija), – de iure. Pirms Otrā pasaules kara tā bija vienīgā Āzijas valsts, kam bija pārstāvniecība Latvijā.

 

Izstādē apskatāmi divi dāvinājumi: pirmais un pēdējais – kopā septiņpadsmit priekšmeti, kas atklāj japāņu tradīcijas, meistaru prasmes, kā arī liecina par dažādu reliģiju, filozofiju un kultūras aspektu mijiedarbību Japānā. Pirmo dāvinājumu – desmit figūriņas un slavenu japāņu mākslinieku darbu reprodukciju albumu – 1921. gadā Valsts mākslas muzejam no Japānas atsūtīja profesors Ozoliņš.

 

Pedagogs, rakstnieks un publicists Jānis Andrejs Ozoliņš (1894–1959) bija pirmais Latvijas Republikas pārstāvis, kura dzīve un darbība saistīta ar Japānu. Ozoliņš pasniedza ētiku un angļu literatūru Kvansei Gakuin (Kwansei Gakuin) koledžā (1918–1921), strādāja laikrakstā “Japan Chronicle”, bet no 1920. gada bija Latvijas Pagaidu valdības diplomātiskais un konsulārais aģents Kobē. Ozoliņš sniedza izvērstus ziņojumus Ārlietu ministrijai par stāvokli Japānā, veica publicistisko un informatīvo darbu, centās sekmēt tirdznieciskos sakarus starp Latviju un Japānu. Nenovērtējamas bija viņa publikācijas par latviešu tautas vēsturi un jaundibināto Latvijas valsti angļu un japāņu valodā. Arī šodien Japānā nav aizmirsts Ozoliņa pedagoģiskais darbs un spilgtā personība. 2011. gada 20. oktobrī Kvansei Gakuin universitātē viņam atklāja piemiņas plāksni un dārzā iestādīja Latvijas bērzus un ozolus.

 

Savukārt 2021. gada novembrī Japānas ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka Latvijā Jasuhiro Kavaguči (Yasuhiro Kawaguchi) kundze Tošie Kavaguči (Toshie Kawaguchi) muzejam uzdāvināja tradicionālo japāņu tērpu kimono un tā sastāvdaļas – obi jostu, zōri sandales un rokassomiņu, kā arī divas kokeši lelles.

 

Abi šie dāvinājumi iezīmē gan Japānas mākslas kolekcijas aizsākumu, gan tās papildināšanas nepārtrauktību, raksturojot Latvijas un Japānas draudzīgās attiecības.

 

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu cikls “Āzijas mākslas stāsti” rosina atklāt un izprast noteiktu mākslas darbu sižetus, tehnikas, funkcijas, to filozofisko, reliģisko, estētisko un kontekstuālo nozīmi. Āzijas māksla vienmēr ir fascinējusi Rietumu skatītāju ar savu neparastumu, formas un funkcijas dažādību un tikai Āzijas kultūrām raksturīgo estētisko uztveri. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Āzijas mākslas kolekcijā glabājas vairāki tūkstoši mākslas darbu no tuvākām un tālākām Āzijas zemēm, taču Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Āzijas mākslas galerijā parādīta tikai daļa no tiem. Cikla ietvaros, eksponējot vienu mākslas darbu vai priekšmetu grupu, mēs atklājam šos neparastos stāstus, kas bieži paliek nepamanīti. Šoreiz izstāde veltīta plašākai mākslas darbu iegūšanas vēstures pētniecībai un Latvijas un Japānas diplomātisko attiecību vēsturei.

 

IZSTĀDES KURATORE:

Baiba UburģeLNMM Ārzemju dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātāja

T: (+371) 67 357531, E: Baiba.Uburge@lnmm.lv

 

IZSTĀŽU CIKLA “ĀZIJAS MĀKSLAS STĀSTI” KURATORE:

Kristīne Milere, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore

T: (+371) 60 001344, E: Kristine.Milere@lnmm.lv

 

 

#AzijasMakslasStasti

#RigasBirza

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
news-image
ĀZIJAS MĀKSLAS STĀSTI: Maharadža
No 2020. gada 29. maija Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) aizsāk jaunu izstāžu ciklu “Āzijas mākslas stāsti”, kas ar viena darba vai tēmas izklāstu iepazīstinās Austrumu galerijas apmeklētājus ar Āzijas mākslas dažādību. Pirmā izstāde būs veltīta Indijas Tandžoras skolas meistara gleznojumam uz stikla “Maharadža”.
news-image
ĀZIJAS MĀKSLAS STĀSTI: Rakan
No 2020. gada 11. augusta Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā), izstāžu cikla “Āzijas mākslas stāsti” ietvaros, būs apskatāma viena mākslas priekšmeta izstāde. Japānas okimono figūra “Rakan” sevī slēpj stāstu gan par Budas mācekļiem, gan Japānas un Rietumu pasaules mijiedarbību, gan latviešu mākslinieku interesi par Āzijas mākslu.
news-image
ĀZIJAS MĀKSLAS STĀSTI: Tējas trauku komplekts
No 2020. gada 20. oktobra līdz 6. decembrim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) izstāžu ciklā “Āzijas mākslas stāsti” būs apskatāms porcelāna Ķīnas tējas trauku komplekts, kas 1935. gadā tika atsūtīts no Šanhajas. Uz traukiem redzamie gleznojumi atklāj vienus no būtiskākajiem mītiskajiem dzīvniekiem ķīniešu mitoloģijā – pūķi un fēniksu.
news-image
ĀZIJAS MĀKSLAS STĀSTI: Japānas Sacumas keramikas pāra vāzītes
No 2020. gada 15. decembra līdz 2021. gada 29. augustam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) izstāžu ciklā “Āzijas mākslas stāsti” apskatāmas divas Japānas Sacumas keramikas pāra vāzītes, kas ļauj ne tikai iepazīt vienu no būtiskākajiem Japānas eksporta keramikas veidiem, bet arī redzēt un uzzināt plašāk par vienu no pirmajiem Āzijas mākslas dāvinājumiem 1920. gadā jaundibinātajam Valsts mākslas muzejam.
news-image
ĀZIJAS MĀKSLAS STĀSTI: Ķīnas šņaucamās tabakas pudelītes
No 2021. gada 31. augusta līdz 20. oktobrim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) izstāžu ciklā “Āzijas mākslas stāsti” būs apskatāmas septiņas Ķīnas šņaucamās tabakas pudelītes no ahāta, nefrīta un stikla. Tas ir Ķīnas mākslas veids, ko izslavēti dēvē par visas Ķīnas mākslu miniatūrā.
Saistītās preses relīzes