IZSTĀDE PARĪZĒ: Sarkans. Māksla un utopija padomju zemē
Ar astoņiem Gustava Kluča (1895–1938) mākslas darbiem un Aleksandra Deinekas (Александр Дейнека, 1899–1969) hrestomātisko gleznu “Pusdienas pārtraukums Donbasā” (1935) Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedalās izstādē “Sarkans. Māksla un utopija padomju zemē” (“Rouge. Art et utopie au pays des Soviets”), ko organizē Žorža Pompidū centrs sadarbībā ar Grand Palais Parīzē.

Izstādē skatāmi vairāk nekā 400 noteiktā sociālā un politiskā kontekstā tapuši Aleksandra Rodčenko, Varvaras Stepanovas, Kazimira Maļeviča, Gustava Kluča, Aleksandra Deinekas, Sergeja Eizenšteina un citu izcilu meistaru mākslas darbi, no kuriem liela daļa Francijā ir pirmo reizi. Mākslas darbu radīšanas hronoloģija sākas ar Oktobra revolūciju 1917. gadā un noslēdzas 1953. – Staļina nāves gadā.

 

Ekspozīcija atklāj, kā komunistiskās sabiedrības projekts radīja īpašas mākslas formas. No 20. gadsimta 20. gadiem, ko raksturo plašs avangarda priekšlikumu spektrs, līdz 30. gadiem, kad tika ieviesta vienota sociālistiskā reālisma estētiskā dogma, kura aptvēra visas vizuālās mākslas jomas: glezniecību, tēlniecību, arhitektūru, fotogrāfiju, kino, dizainu, grafiku. Daudzi mākslinieki bija aizrāvušies ar komunisma idejām un vēlējās ar saviem darbiem piedalīties jaunās sabiedrības veidošanā. Izstāde vizualizē šī vēsturiskā perioda mākslas procesu ar visiem tā kāpumiem, pavērsieniem un spriedzi, uzdodot jautājumus par mākslas politizāciju.

 

Izstāde skatāma no 2019. gada 20. marta līdz 1. jūlijam.