Rafaēls (1483–1520). “Svētā Katrīna no Aleksandrijas”
Pateicoties Itālijas Markes reģionam, Itālijas vēstniecībai Latvijā un Markes Nacionālajai galerijai, no 2018. gada 21. marta līdz 22. aprīlim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma izcilā itāļu renesanses mākslinieka Rafaēla Sancio da Urbīno glezna “Svētā Katrīna no Aleksandrijas”. Rafaēls Latvijā tiek eksponēts pirmo reizi.

Itāļu augstās renesanses gleznotājs Rafaēls Sancio da Urbīno (Raffaello Sanzio da Urbino, 1483–1520) ir viens no 15.–16. gadsimta ievērojamākajiem māksliniekiem, kura dzimtas saknes ir Markes reģionā, Urbīno pilsētā. Dzīves laikā Rafaēls radījis neskaitāmus meistardarbus, kas izceļas ar formas skaidrību, kompozīcijas vieglumu, harmonijas izjūtu un sievietes – īpaši Dievmātes tēla – poētiskumu.

 

Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA apmeklētāji ieraudzīs autora agrīno darbu “Svētā Katrīna no Aleksandrijas” (1500–1503) no Markes Nacionālās galerijas kolekcijas. Nelielais vertikālā formāta darbs ir apgleznots no abām pusēm, tādēļ, iespējams, tapis kā altārgleznas sānu panelis. Gleznas otrā pusē attēlota marmora imitācija un aplis ar ierakstu, kuru skatītājs redzētu brīdī, kad altāris būtu aizvērts. Altāra centrālā daļa līdz mūsdienām nav saglabājusies, bet tā pretējās puses panelis šobrīd atrodas privātkolekcijā ASV.

 

Rafaēla darba “Svētā Katrīna no Aleksandrijas” eksponēšana ir dāvana Latvijas Republikai simtgadē no Markes reģiona. Izstādes atklāšana ievada Markes reģiona dienas Rīgā, kas norisināsies no š. g. 20. līdz 23. martam, un turpinās vēstīt par itāļu renesanses kultūru līdz pat 22. aprīlim.

 

Markes Nacionālā galerija atrodas Rafaēla dzimtajā pilsētā Urbīno, skaistajā 15. gadsimta Palazzo Ducale. Galerijas apmeklētājiem pieejams bagāts krājums, kurā ietilpst 13.–18. gadsimta glezniecība, tēlniecība, keramika, monētas, zīmējumi un atsevišķas mēbeles, tomēr kolekcijas kodolu veido itāļu renesanses glezniecība.

 

Muzeja apmeklētājiem būs iespēja ne vien redzēt Rafaēla mākslas darbu, bet arī piedalīties dažādos ar Itālijas kultūru saistītos pasākumos un atklāt Markes reģionu.

 

 

POJEKTA VADĪTĀJA:

Daiga Upeniece, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja

 

IZSTĀDES KURATORE:

Kristīne Milere, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kolekciju glabātāja

 

IZGLĪTĪBAS PROGRAMMAS:

Vita Ozoliņa, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izglītības programmu kuratore

Maija Mackus, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izglītības programmu kuratore

 

KOMUNIKĀCIJA:

Ieva Andžāne, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA komunikācijas speciāliste

 

 

#lnmm #RigasBirza

#TheMarcheRegion

#MarcheWeekinRiga

#MarcheDaysinRiga

#RaphaelinRiga

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
19 Mar 16:00
PRESES KONFERENCE: Rafaēla glezna “Svētā Katrīna no Aleksandrijas”
Pirmdien, 2018. gada 19. martā, plkst. 16.00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Rīgā, Doma laukumā 6) sadarbībā ar Itālijas vēstniecību Latvijā un Markes Nacionālo galeriju aicina mediju pārstāvjus uz preses konferenci, kurā paziņos par Rafaēla gleznas “Svētā Katrīna no Aleksandrijas” eksponēšanu, kas norisinās Markes reģiona dienu Rīgā ietvaros. Izstāde ir dāvana Latvijas Republikai simtgadē no Markes reģiona.
news-image
27 Mar 12:00
SKOLOTĀJU SEMINĀRS: Itāļu renesanses māksla un Rafaēla darbi
Skolotāju seminārs “Itāļu renesanses māksla un Rafaēla darbi”
news-image
29 Mar 18:00
SENĀS MŪZIKAS KONCERTS: "Easter Motets"
Ceturtdien, 2018. gada 29. martā, plkst. 18.00 Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) ar Lieldienu laikam un Rafaēla dzimšanas dienai veltītu senās mūzikas koncertu “Easter Motets” uzstāsies “Abaronin Ensemble” (Latvija) un Markuss Strands (Zviedrija).
news-image
05 Apr 17:00
LEKCIJA: Sv. Katrīnas kults viduslaikos un renesansē. Vēsture, māksla, mūzika
Ar lekciju “Svētā Katrīna no Aleksandrijas – Ēģiptes vizītkarte viduslaiku Eiropā” uzstāsies Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes Baznīcas un reliģiju vēstures katedras docents, priesteris Dr. hist. eccl. Andris Priede
news-image
07 Apr 12:00
ĢIMENES DIENA: Itāļu renesanses māksla
Ģimenes dienas apmeklētājiem būs iespēja piedalīties muzeja speciālistu vadītā, itāļu renesanses mākslai veltītā ekskursijā un radošajā darbnīcā
news-image
10 Apr 17:00
PASĀKUMS JAUNIEŠIEM: Itāļu renesanse un Rafaēla māksla
Tikšanās ar LNMM Jauniešu kluba dalībniekiem un saruna par itāļu renesansi un ievērojamā vecmeistara Rafaēla Sancio da Urbīno (Raffaello Sanzio da Urbino, 1483–1520) daiļradi
news-image
20 Apr 17:00
LEKCIJA: Rafaēla dzīve un agrīnie darbi
Stāsta mākslas zinātniece, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja Daiga Upeniece
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas