Artistry. Polijas tēlniecības 100 gadi
Polijas Tēlniecības centra Oroņsko darbu kolekcija
No 2018. gada 27. janvāra līdz 15. aprīlim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma izstāde “Artistry. Polijas tēlniecības 100 gadi” no Polijas Tēlniecības centra Oroņsko darbu kolekcijas.

Polijas Tēlniecības centrs Oroņsko sadarbībā ar Mākslas muzeju RĪGAS BIRŽA, Ādama Mickeviča institūtu Varšavā un ar Polijas Republikas vēstniecību Rīgā atbalstu rīko izstādi “Artistry. Polijas tēlniecības 100 gadi”, kas notiek Polijas neatkarības atgūšanas un Latvijas valsts dibināšanas 100. gadadienā. Par projekta moto ir izvēlēts Darjas Maļickas (Daria Malicka) darbs “Kunszt” jeb “Artistry” – jēdziens, kuru latviešu valodā varētu tulkot kā “meistarība, lietpratīgums, mākslinieciskums”. Šie vārdi raksturo pēdējos simts gados vairāku poļu mākslinieku paaudžu radītās skulptūras, objektus, instalācijas un video filmas, kas no aptuveni 2000 darbu lielās kolekcijas ir atvestas uz Rīgu.

 

Oroņsko Tēlniecības centra skulptūru un vides mākslas darbu krājums veidojies vēsturiski, īpaši pēdējos 30 gadus apzināti domājot par kolekcijas papildināšanu gan ar klasiķu, gan pavisam jaunu autoru darbiem: sākot ar modernistiem tipisko formas stilizāciju, abstrakciju, ekspresiju līdz laikmetīgiem telpiskiem objektiem, instalācijām, video un neona gaismas projektiem. Līdzās tādām klasikas pērlēm kā Katažinas Kobro (Katarzyna Kobro), Augusta Zamojska (August Zamoyski), Barbaras Zbrožinas (Barbara Zbrožyna), Ježija Jarnuškeviča (Jerzy Jarnuszkiewicz), Vladislava Hasjora (Władysław Hasior), Magdalēnas Abakanovičas (Magdalena Abakanowicz), Vojceha Fangora (Wojciech Fangora) darbi, izstādē apskatāmas šobrīd spēcīgās vidējās paaudzes mākslinieku Miroslava Balkas (Mirosław Bałka), Kšištofa M. Bednarska (Krzysztof M. Bednarski), Silvestra Ambrozjaka (Sylwester Ambroziak) skulptūras un jaunākās paaudzes pārstāvju Mihalinas Bigajas (Michalina Bigaj), Martinas Švintas (Martyna Szwinta) tēlnieciskās formas.

 

Darbu izlasi papildina foto dokumentācija ar objektiem, kurus nav iespējams pārvietot no Oroņsko brīvdabas tēlniecības parka uz Rīgu, piemēram, Jaroslava Kozakeviča (Jarosław Kozakiewicz) “Pāreja” vai Maceja Šankovska (Maciej Szankowski) “Ielaušanās telpā”. Vēl svarīgi Polijas tēlniecības kopainai bija parādīt Karola Strijeņska (Karol Stryjnski) starpkaru periodā vadītās Kokrūpniecības skolas fenomenu, ko raksturo vairāki darbi no Tatru muzeja Zakopanē. Šo objektu izsmalcinātais skaistums poļu formisma stilistikā, kurus radījuši profesori kopā ar studentiem, iemieso gan Polijas mākslas atdzimšanu Eiropas avangarda virzienā, gan Podhales reģiona lokālās īpatnības.

 

Kolekcijas prezentāciju papildina Ružas Fabjanovskas (Róża Fabjanowska) un Slavomira Maļhareka (Sławomir Malcharek) filma par Polijas Tēlniecības centru Oroņsko.

 

Izstādes eksponātu klasiskais vēstījums savienojumā ar laikmetīgu formveidi ir kā apliecinājums laika eksistenciālajam plūdumam, kad aktualitāti nezaudē tikai patiesi vērtīgais, un līdzās harmoniski sadzīvo dažādi gadsimti. Polijas Tēlniecības centra plašā brīvdabas parka kodols ir slavenā 19. gadsimta poļu gleznotāja Jozefa Branta (Jozef Brandt) ārpilsētas muižas komplekss, kurā atrodas viņa memoriālais muzejs, bet turpat blakus ir šodienas mākslas dzīvā elpa – vides objekti, instalācijas, skaņas un gaismas skulptūras, izstādes un jaunie mākslinieki, kas uz vietas veido savus darbus rezidenču programmas ietvaros.

 

Poļu modernās un laikmetīgās tēlniecības izstāde, pateicoties pārdomātai atlasei, ir laika pārbaudi izturējusi kvalitāte, kura spēj Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA pretenciozo un majestātisko 19. gadsimta zāli nolīdzsvarot ar intelektuāli un emocionāli spēcīgu mūsdienu mākslu.

 

Izstādes organizatori izsaka pateicību Tatru muzejam Zakopanē un Polijas Vēstures muzejam Varšavā.

 

 

IZSTĀDES KURATORE:

Eulalija Domanovska (Eulalia Domanowska), Polijas Tēlniecības centra Oroņsko direktore

 

IZSTĀDES MENEDŽMENTS:

Henriks Gacs (Henryk Gac), Polija

Vita Birzaka, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore, Latvija

 

ATBALSTĪTĀJI UN SADARBĪBAS PARTNERI:

 

#Artistry

#PolijasTēlniecības100Gadi

#100YearsOfPolishSculpture

 

Saistītie pasākumi
news-image
18 Jan 17:00
TELPA,TĒRPS UN TĒLS: Mākslinieku simpoziji un plenēri. Radošo personību iedvesmas un miera osta – Mālpils
Šajā lekcijā tiks skartas trīs tēmas, kas saistītas ar Mālpils novadu. Mākslas zinātniece Ruta Čaupova stāstīs par tēlnieci Martu Skulmi, bet Mālpils kultūras centra izstāžu kuratore Māra Ārente iepazīstinās ar tēlniecības simpozijiem, kuri notikuši Mālpilī 1977. un 1986. gadā, kā arī ar Mālpils mākslinieku plenēriem, kas šogad svinēs 15 gadu jubileju.
news-image
19 Jan 17:30
LEKCIJA: Cilvēka (un dzīvnieka) figūra vēsturē, kaislībās, vēlmēs un sadzīvē
Mākslas zinātnieces un Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas “Māksla publiskā telpā” kuratores Helēnas Demakovas jaunais piecu lekciju cikls “No miera baloža līdz jūras briesmonim” ir veltīts Rietumu laikmetīgās mākslas vēsturei un aktualitātēm 20. un 21. gadsimtā. Lekcijās ir aicināts piedalīties ikviens interesents. Pirmā publiskā lekcija - “Cilvēka (un dzīvnieka) figūra vēsturē, kaislībās, vēlmēs un sadzīvē” - norisināsies jau 19. janvārī. Ieeja brīva.
news-image
26 Jan 11:00
PRESES KONFERENCE izstādē "Artistry. Polijas tēlniecības 100 gadi"
Piektdien, 2018. gada 26. janvārī, plkst. 11.00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Rīgā, Doma laukumā 6) aicina mediju pārstāvjus uz preses konferenci, kurā tiks prezentēta izstāde no Polijas Tēlniecības centra Oroņsko darbu kolekcijas “Artistry. Polijas tēlniecības 100 gadi”.
news-image
28 Jan 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: izstādes “Artistry. Polijas tēlniecības 100 gadi” tapšana
Sarunas laikā mākslas zinātniece, kuratore Vita Birzaka iepazīstinās ar izstādes “Artistry. Polijas tēlniecības 100 gadi” ideju, koncepciju un eksponātu atlasi, veidojot iespaidīgu modernās un laikmetīgās tēlniecības attīstības panorāmu Polijā. Izstādes mākslas darbu klasiskais vēstījums savienojumā ar mūsdienīgu formveidi ir kā apliecinājums laika eksistenciālajam plūdumam, kad aktualitāti nezaudē tikai patiesi vērtīgais, un līdzās harmoniski sadzīvo dažādi gadsimti.
news-image
10 Feb 12:00
ĢIMENES DIENA: Otrā seja
Aicinām ģimenes ar bērniem apmeklēt izstādi “Artistry. Polijas tēlniecības 100 gadi” un kopīgi izveidot savu mākslas darbu, kas lieti noderēs februāra karnevālos un masku ballītēs.
news-image
15 Feb 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Senie akmens tēlniecības artefakti Polijā
Lekcijas ietvaros Latvijas Universitātes profesors, ģeoloģijas doktors Valdis Segliņš iepazīstinās ar senajiem akmens tēlniecības artefaktiem Polijā.
news-image
15 Mar 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Senās Meksikas dīvainie tēli un laikmetīgā tēlniecība
Lekcijas ietvaros mākslas zinātniece Ruta Čaupova iepazīstinās ar senās Meksikas saikni ar laikmetīgo tēlniecību.
news-image
17 Mar 10:00
MĀKSLINIEKA DARBNĪCĀ: Portreta plastika
Nodarbību vada māksliniece, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izglītības programmu kuratore Maija Mackus.mākslas darbu, katru reizi citā tehnikā.
news-image
07 Apr 12:00
ĢIMENES DIENA: Ap – zināt
Materiālu pārstrādei mūsdienās tiek piešķirta liela nozīme, arī māksla nav izņēmums. Tas ir aktuāls veids, kā pievērst sabiedrības uzmanību jautājumiem par sadzīvē vairs nevajadzīgu lietu utilizāciju, masu preču patēriņu un cilvēku ikdienas dzīves ietekmi uz dabu.
news-image
14 Apr 10:00
MĀKSLINIEKA DARBNĪCĀ: Portreta plastika
Nodarbību vada māksliniece, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izglītības programmu kuratore Maija Mackus mākslas darbu, katru reizi citā tehnikā.
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes