Stradivāri, Gvarnēri, Amati. Leģendārie Itālijas stīgu instrumenti
No 2017. gada 30. maija līdz 1. jūnijam Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar fondu “Baltijas muzikālās sezonas” Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Gleznu galerijā piedāvā apskatīt unikālu Itālijas stīgu instrumentu izstādi “Stradivāri, Gvarnēri, Amati. Leģendārie Itālijas stīgu instrumenti”.

Slaveno itāļu meistaru Antonio Stradivāri, Džuzepes Gvarnēri, Antonio un Džirolamo Amati darinātos instrumentus gadsimtiem ilgi apbrīno visā pasaulē. Šie meistardarbi, kas 17.–18. gadsimtā izgatavoti Itālijā, lielākoties atradās aristokrātu īpašumā un to skaņas pildīja Eiropas karalisko galmu greznās zāles. Tos spēlējuši pasaules ievērojamākie vijolnieki – Nikolo Paganīni, Fricis Kreislers, Mstislavs Rostropovičs, Ichaks Perlmans gan operas namā La Scala Milānā, gan uz pazīstamākajām pasaules skatuvēm – Karnegi zālē Ņujorkā, Amsterdamas Concertgebouw zālē un Vīnes Musikverein.

 

Izstādē ir apskatāms Antonio Stradivāri čells “Archinto”, kas izgatavots 1689. gadā Kremonā. Tas ir viens no 5 pasaules labākajiem čelliem. Tas fascinē ar savu skaņu un ir viens no Stradivāri visprasmīgāk izgatavotajiem instrumentiem. Savukārt vijole “Markees”, iespējams, ir labākā koncertvijole, kas izgatavota pēc 1700. gada un ir viena no 6 Stradivāri vijolēm, kas saglabājušās ar oriģinālo laku.

 

Izstādē redzama arī Džuzepes Gvarnēri darinātā vijole. Instrumentu izveidē viņš sacentās ar Stradivāri, kura darbnīca atradās netālu, un šī sāncensība turpinājās arī nākamajā paaudzē. Džuzepes jaunākais dēls Bartolomeo Džuzepe kļuva par ievērojamāko dinastijas pārstāvi. Viņš ir zināms kā viens no visu laiku labākajiem meistariem; pēc daudzu mūziķu domām – viņa veidotie instrumenti pārspēj Stradivāri. Līdz mūsdienām saglabājušies ap 135 Gvarnēri instrumentu (134 vijoles un 1 čells) un 655 Stradivāri darinātie instrumenti (pārsvarā vijoles).

 

Vecākais instruments izstādē ir Antonio un Džirolamo Amati ap 1620. gadu izgatavotais čells. Meistaru tēvs Andrea Amati bija meistars-amatnieks un izgudrotājs, kurš Kremonā aizsāka vijoļu meistaru dinastiju. Viņa darbība atstāja iespaidu uz vijoļu izgatavotājiem Eiropā un visā pasaulē. Amati ģimenes nozīmi visvairāk apliecina fakts, ka bez Amati nebūtu Stradivāri, Gvarnēri, Rugjeri, Bergonzi, Stainers Rogeris, Serafis, Montanjnanas u.c. un arī vijole, kādu to pazīstam šodien – neeksistētu.

 

Fine Violins Vienna” sadarbībā ar čellistu no Latvijas Maksimu Beitānu un fonda “Baltijas muzikālās sezonas” atbalstu piedāvā aplūkot ne tikai izstādi Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA, bet arī “Baltijas muzikālās sezonas” rīkoto atklāšanas koncertu 3. jūnijā Dzintaru koncertzālē, kad senos instrumentus spēlēs Luidži Kerubīni orķestris maestro Rikardo Muti vadībā.

 

Uz Latviju unikālā stīgu instrumentu kolekcija ir atceļojusi pirmo reizi, un iespēja tos redzēt un dzirdēt būs patiesi vēsturisks brīdis Latvijas klausītājiem.

 

IZSTĀDES  KURATORE:

Baiba Uburģe, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA krājuma darba vadītāja

 

#stradivaririga

#RigasBirza

Saistītie pasākumi