Leons Baksts un viņa laiks
Glezniecība, zīmējumi, fotogrāfijas
No 2016. gada 7. jūlija līdz 2. oktobrim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma izstāde “Leons Baksts un viņa laiks. Glezniecība, zīmējumi, fotogrāfijas”, veltīta ievērojamā Krievijas gleznotāja, scenogrāfa, grāmatu ilustratora, kostīmu mākslinieka un dizainera Leona Baksta 150. dzimšanas dienai.

Leons Baksts (Леoн / Лев Бакст, īstais vārds Leiba Haims Rozenbergs, Лейба Хаим Розенберг, 1866–1924) dzimis Grodņā, Baltkrievijā. Studējis kā brīvklausītājs Sanktpēterburgas Mākslas akadēmijā. No 1893. līdz 1897. gadam studējis Parīzē, Žiliāna akadēmijā (Académie Julian). Kopā ar krievu mākslinieku, scenogrāfu, mākslas kritiķi un teorētiķi Aleksandru Benuā (Александр Бенуа, 1870–1960) bijis viens no slavenās mākslinieku apvienības un žurnāla “Mir iskusstva” (“Мир искусства”) dibinātājiem. No 1909. gada galvenokārt darbojies kā scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Sergeja Djagiļeva (Сергей Дягилев, 1872–1929) trupai “Ballets russes” (“Djagiļeva krievu balets”). Leons Baksts, meistars ar izteiktu individualo rokrakstu un izsmalcinātu gaumi, kļuvis par vienu no orientālisma modes radītājiem un eksotikas elegances kultivētājiem Eiropā 20. gadsimta sākumā. Mākslinieks dzīvojis un strādājis divās galvaspilsētās – Sanktpēterburgā un Parīzē, tāpēc viņa talants vienlīdz pieder gan krievu, gan franču kultūrai.

 

Izstādes mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk atsegt šīs spilgtās personības daudzpusību, kuras darbi, īpaši tie, kas saistīti ar teātri, 20. gadsimta pirmajās desmitgadēs iedvesmoja Rietumeiropas modernistus un veidoja jaunu skatuves vizuālo stilu. Ekspozīcijā iekļautas Leona Baksta kostīmu skices, portretu zīmējumi, oriģinālkostīmi, kas saglabājušies no izrādēm, izrāžu afišas un plašs foto materiāls, kas dokumentē Djagiļeva trupas uzvedumus. Izstādē apskatāmie darbi pieder Belgazprombank (Minska, Baltkrievija), Sanktpēterburgas Valsts teātra un mūzikas muzeja (Krievija), Lietuvas Mākslas muzeja (Viļņa, Lietuva), Aleksandra Vasiļjeva fonda, kā arī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijām.

 

Leona Baksta daiļrades evolūcija, estētisko uzskatu un formālo paņēmienu veidošanās noritēja sava laikmeta kontekstā un ir cieši saistīta ar viņa domubiedru darbību mākslā. Tie ir draugi un kolēģi no mākslinieku apvienības “Mir iskusstva”: Aleksandrs Benuā, Mihails Vrubels (Михаил Врубель, 1856–1910), Mstislavs Dobužinskis (Мстислав Добужинский, 1875–1957), Boriss Kustodijevs (Борис Кустодиев, 1878–1927) un citi. Izstādes ekspozīcijā, lai iezīmētu 20. gadsimta pirmās puses mākslas kopējo ainu, eksponēti arī šo autoru darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Lietuvas Mākslas muzeja krājuma.

 

PROJEKTA VADĪTĀJA:

Daiga Upeniece, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja

 

IZSTĀDES  KURATORE:

Vita Birzaka, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

SADARBĪBAS  PARTNERI:

 

#BakstsUnVinaLaiks
#RigasBirza

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
06 Jul 12:00
Preses konference izstādē “Leons Baksts un viņa laiks”
Trešdien, 2016. gada 6. jūlijā, plkst. 12:00 mediju pārstāvji tiek aicināti uz preses konferenci Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Lielajā izstāžu zālē (1. stāvā; Doma laukumā 6, Vecrīgā), kurā tiks prezentēta izstāde “Leons Baksts un viņa laiks. Glezniecība, zīmējumi, fotogrāfijas”, veltīta ievērojamā Krievijas gleznotāja, scenogrāfa, grāmatu ilustratora, kostīmu mākslinieka un dizainera LEONA BAKSTA (Лев Бакст, 1866–1924) 150. dzimšanas dienai. Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11:30–12:00.
news-image
22 Jul 19:00
Leons Baksts un Eiropas mākslas kultūra 20. gadsimta sākumā. Personības un konteksts
Koncertu un lekciju ciklu “Leons Baksts un viņa laiks” 22. jūlijā plkst. 19:00 atklās tikšanās vakars ar tēmu “Leons Baksts un Eiropas mākslas kultūra 20. gadsimta sākumā. Personības un konteksts”, kad par Leona Baksta dzīvi un laikmetu stāstīs Vladimirs Sčastnijs (Уладзiмiр Шчасны, Minska, Baltkrievija), bet muzikālo priekšnesumu klausītājiem sniegs Irina Dolženko (Ирина Долженко, Krievija) un Inna Davidova (Инна Давыдова).
news-image
29 Jul 19:00
Aristokrātija un bohēma. Krievu kultūras attīstības ceļi 20. gadsimta sākumā
Otrais Koncertu un lekciju cikla “Leons Baksts un viņa laika varoņi” pasākums “Aristokrātija un bohēma. Krievu kultūras attīstības ceļi 20. gadsimta sākumā”, kas norisināsies 29. jūlijā plkst. 19:00, sniedz izdevību iepazīties ar mākslas zinātnieku Valēriju Panasjuku.
news-image
19 Aug 19:00
Mecenāti un producenti. Vakar, šodien, rīt…
Trešā koncertu un lekciju cikla “Leons Baksts un viņa laika varoņi” tikšanās “Mecenāti un producenti. Vakar, šodien, rīt…” notiks 19. augustā plkst. 19:00.
news-image
20 Aug - 28 Aug
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA aicina apmeklētājus baudīt īpaši izveidoto Ziemas dārzu
No 2016. gada 20. līdz 28. augustam – Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā), svinot savu piecu gadu jubileju, aicina apmeklētājus baudīt īpaši izveidoto Ziemas dārzu.
news-image
04 Sep 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Leons Baksts un viņa laiks Glezniecība, zīmējumi, fotogrāfijas
Tikšanās ar izstādes kuratori Vitu Birzaku
news-image
29 Sep 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Leons Baksts – daiļrade un liktenis (RU)
Ļeva jeb Leona Baksta talants izpaudās ļoti daudzpusīgi: viņš bija stājglezniecības meistars, grāmatu ilustrators, teātra grafiķis un scenogrāfs. Autora vārds nesaraujami saistīts ar apvienību “Mir iskusstva” un Sergeja Djagiļeva teatrāli mākslinieciskajiem projektiem. Leons Baksts vienlīdz veikli gleznoja sava laika sabiedrības dāmu portretus un veidoja zīmējumus grāmatu vākiem dekoratīvi elegantajā 18. gadsimta stilā, kā arī radīja krāšņas, eksotiskas austrumu dekorācijas baletam “Šeherezada”.
Saistītās preses relīzes