Izdots izstādes “Rīgas geto Aleksandras Beļcovas zīmējumos” katalogs
Žaņa Lipkes memoriāls kopā ar Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeju sagatavojis izdevumu “Rīgas geto Aleksandras Beļcovas zīmējumos”, kurā iekļauti mākslas zinātnieces Nataļjas Jevsejevas un vēsturnieces Gunas Vainovskas pētnieciskie raksti par Aleksandras Beļcovas biogrāfiju un māksliniecisko darbību, Otrā pasaules kara sākumu un ebreju iznīcināšanu Rīgā, ko Beļcova attēlojusi savā “geto ciklā”.

Izdevumā ietvertas izstādē eksponēto darbu – zīmējumu, nepabeigto skiču un eļļas gleznojumu – reprodukcijas. Tie apliecina Aleksandras Beļcovas spēcīgo līdzpārdzīvojumu un tieksmi sniegt savu atbildi uz apkārt notiekošo necilvēcības triumfu. Attēlotās ebreju masu nošaušanas ainas un Rīgas geto redzētais, tēmas, ko centusies apjēgt Beļcova, parāda savveida “kluso pretošanos”, mākslinieces personīgo un pilsonisko attieksmi pret šaušalīgām ļaunuma izpausmēm sabiedrībā. Katalogs paralēli sastādīts latviešu, angļu un krievu valodā.

 

Sastādītāja: Nataļja Jevsejeva, mākslinieks: Guntars Sietiņš.

 

Izdevēji pateicas mākslas centram “Zuzeum”, Valsts Kultūrkapitāla fondam un ASV vēstniecībai Latvijā, kā arī personīgi Pāvelam Futlikam, Dinai un Jānim Zuzāniem.

 

Izstāde “Rīgas geto Aleksandras Beļcovas zīmējumos” (kuratores: Guna Vainovska, Nataļja Jevsejeva, māksliniece: Anna Heinrihsone) apskatāma vēl līdz 1. oktobrim. Memoriāls atrodas Ķīpsalā, Mazajā Balasta dambī 9.

 

Grāmata būs pieejama Žaņa Lipkes memoriālā, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā un tuvākajās nedēļās arī lielākajās Latvijas grāmatnīcās.