Romana Sutas gleznas ''Galva'' restaurācija
Turpinām ielūkoties muzeja dzīves aizkulisēs: gatavojoties izstādei “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas bija veltīta daudzpusīgā mākslinieka Romana Sutas dzīvei un daiļradei, muzeja restaurācijas darbnīcā tika veikts apjomīgs restaurācijas darbs. Viens no atdzimušajiem mākslas darbiem ir “Galva”, kas ir ļoti savdabīgs ar izmantotajiem materiāliem, un tie noteikuši arī gleznas saglabātību pirms restaurācijas.

Romans Suta (1896–1944). Galva. 1915-1917

Koks, jaukta tehnika; 61 x 44,8 cm

Restaurēts – 2017

Restauratore-meistare Liene Visendorfa

 

Mākslas darbs tapis uz koka pamatnes, izmantojot jauktu tehniku un ļoti iespējams, ka autors lietojis paša gatavotas krāsas, kas paredzētas teātra dekorāciju gleznošanai. Koka dēlis ir gludi apstrādāts, tas ir daudz vecāks par gleznojumu, gadu gaitā satumsis, dēļa aizmugurē ir redzami uzraksti vācu valodā, tomēr tie neattiecas uz mākslas darbu. Iespējams, māksliniekam darbnīcā ir bijusi kāda veca, ļoti bojāta glezna, kura tikusi no dēļa nomazgāta, un pēc tam dēlis izmantots portretam.

 

Gludā koka virsma ir noklāta ar ļoti graudainu grunti, uz tās veikts gleznojums, kas visticamāk nav uzreiz pabeigts. Domājams, ka pagājis diezgan ilgs laiks, līdz autors nolēmis portretu turpināt, jo ir redzami lieli grunts un krāsas slāņa zudumi, kuri tikuši piekrāsoti. Šajās vietās iegleznotas arī portreta detaļas – sievietes kreisā acs un kreisais mutes kaktiņš iegleznoti vietās, kur pirmais krāsas slānis jau ir zudis. Arī vēlāk radušies arvien jauni grunts krāsas slāņa zudumi.

 

Portreta stāvoklis pirms eksponēšanas izstādē bija ļoti slikts, un gleznu bija nepieciešams restaurēt. Restaurācijas gaitā tika nostiprināts grunts un krāsas slānis, glezna tika notīrīta no abām pusēm. Grunts un krāsas slāņu zudumu vietas tika aizpildītas ar restaurācijas grunti, veikta tonēšana, retuša un nelielos apjomos arī rekonstrukcija, lai pietuvotos autora sākotnējai iecerei. 

Saistītie jaunumi
news-image
Jaņa Rozentāla gleznas “Arkādija” restaurācija
Līdz ar izstādi “Janis Rozentāls (1866-1916). Māksla un tehnika”, kas norisināsies no 2016. gada 13. augusta līdz 30. oktobrim, muzeja apmeklētājus pēc restaurācijas atkal priecēs pazīstamais Jaņa Rozentāla darbs “Arkādija”. Plašā Jaņa Rozentāla darbu retrospekcija Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ir veltījums māksliniekam, kuram šogad aprit simt piecdesmitā gadadiena.
news-image
Muzeja jaunieguvums – Vilhelma Purvīša glezna “Ziemeļu nakts”
Glezna “Ziemeļu nakts” pieder Vilhelma Purvīša mākslas agrīnajam periodam, kurā jau redzama tā pamatkoncepcija, formveide un motīvu izvēle, kura būs noteicošā mākslinieka daiļradē laikā līdz pat Pirmajam pasaules karam.
news-image
Nikolaja Bogdanova-Beļska gleznu restaurācija
Izstādē "Nikolajs Bogdanovs-Beļskis. 1868-1945" ir eksponēti 27 darbi no Latvijas Nacionāla mākslas muzeja kolekcijas, un daudzi no tiem redzami pirmo reizi. Iecere pēc iespējas daudzveidīgāk un plašāk parādīt mākslinieka daiļradi lielā mērā realizējās, pateicoties muzeja restaurācijas nodaļai. Jāatzīmē, ka gatavojot šo izstādi, restauratori trīs gadu laikā 17 gleznām veica nopietnu restaurāciju un konservāciju. Portreti, ainavas, klusās dabas, studijas ar bērniem atguva savu pirmatnējo izskatu un tagad ļauj skatītājiem baudīt gleznotāja meistarību. No lielā restauratoru darba, kas parasti paliek nepamānāms publikai, vēlamies piedāvāt iepazīties ar dažiem piemēriem.
news-image
Jāņa Oša gleznas ''Airēšanas sacīkstes latviešu zvejnieku svētkos'' restaurācija
Turpinām ielūkoties muzeja dzīves aizkulisēs: gatavojoties Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atvēršanai, muzeja restaurācijas darbnīcās viens pēc otra nonāca muzeja kolekcijas dārgumi. Gleznas gaidīja savu kārtu, lai tiktu attīrītas, atjaunotas un varētu atgriezties pastāvīgajā ekspozīcijā, kas atrodas muzeja vēsturiskajā ēkā.