PRESES SKATE izstādē “Nosaukumam nav nozīmes”
06.10.2017 13:00
Piektdien, 2017. gada 6. oktobrī, plkst. 13.00 mediju pārstāvji tiek aicināti uz preses skati Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1), kurā tiks prezentēta laikmetīgās mākslas izstāde “Nosaukumam nav nozīmes”. Pulcēšanās LNMM galvenās ēkas -1. stāva foajē

 

 

Projekts “Nosaukumam nav nozīmes”, kas no š. g. 7. oktobra līdz 19. novembrim norisināsies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas Lielajā zālē, ir saturiska pieturvieta ceļā uz mecenātu Borisa un Ināras Teterevu fonda līdzfinansēto Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja izveidi, kura mērķis – atspoguļot laikmetīgās mākslas un vizuālās kultūras mijiedarbības procesus Baltijas jūras reģionā, īpaši uzsverot Latvijas mākslinieku lomu muzeja satura radīšanā.

 

Ekspozīcija ietver 32 Latvijas mākslinieku jaunradītus darbus – objektus, instalācijas, video, fotogrāfijas u.c. Izstādes dalībniekus vieno noteikts domāšanas veids, izglītība un regulāra sadarbība vairāku gadu garumā. Visi mākslinieki kādā savas dzīves posmā studējuši Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā pie profesora Ojāra Pētersona. Vairākiem autoriem ir ievērojama starptautisku izstāžu pieredze, bet citiem tāda noteikti būs.

 

Preses skatē plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem būs īpaša iespēja aplūkot, brīvi filmēt un fotografēt ekspozīciju, kā arī tikties ar organizatoriem – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktori Māru Lāci, mecenātiem Ināru un Borisu Tetereviem, izstādes idejas autoriem un īstenotājiem – māksliniekiem Līgu Marcinkeviču, Ojāru Pētersonu, Maiju Kurševu. Žurnālisti uzzinās par projekta konceptu, ieceres rašanos un izstādē redzamajiem darbiem. Pēc oficiālās daļas paredzēts laiks individuālajām intervijām.

 

Muzejs aicina mediju pārstāvjus, kuri vēlas piedalīties preses pasākumā, pieteikties pie Ingas Vasiļjevas (“MRS grupa”) pa tālruni (+371) 29 276111, e-pastu inga.vinga@gmail.com vai Kristīnes Lāces (LNMM) pa tālruni (+371) 67 324461, e-pastu Kristine.Lace@lnmm.lv.

 

 

PAR IZSTĀDI

Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstītā izstāde ir saturiska pieturvieta ceļā uz mecenātu līdzfinansēto Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja izveidi, kura mērķis – atspoguļot laikmetīgās mākslas un vizuālās kultūras mijiedarbības procesus Baltijas jūras reģionā, īpaši uzsverot Latvijas mākslinieku lomu muzeja satura radīšanā. Apmeklētājiem muzejs durvis vērs jau 2021. gadā.

 

Izstādē “Nosaukumam nav nozīmes” tiek parādīts 32 Latvijas mākslinieku veikums, pašreizējā darba procesa fiksācijas punkti. Viņus interesē tas, ko mākslā pasaka kolēģi un tas, kas notiek izstāžu vietās “LOW”, “kim?” vai “427”. Arī tas, kas ir aktuāls pasaules mākslas kopainā. Vairākiem autoriem ir ievērojama starptautisku izstāžu pieredze, bet citiem tāda noteikti būs.

 

Projektā piedalās Monta Andžejevska, Vents Āboltiņš, Katrīna Čemme, Krista Dzudzilo, Reinis Dzudzilo, Kaspars Groševs, Indriķis Ģelzis, Jānis Klaučs, Ģirts Korps, Maija Kurševa, Ieva Kraule, Andrejs Lavrinovičs, mākslinieku apvienība “3/8” (Jānis Dzirnieks, Jānis Krauklis, Rihards Rusmanis un Kristiāna Marija Sproģe), mākslinieku grupa “F5” (Līga Marcinkeviča, Mārtiņš Ratniks un Ieva Rubeze), Darja Meļņikova, Anta Pence, Ojārs Pētersons, Kaspars Podnieks, Krišs Salmanis, Alise Sondore, Līga Spunde, Klāvs Upaciers, Evita Vasiļjeva, Oskars Veilands, Lidija Zaneripa, Brigita Zelča-Aispure un Armands Zelčs.

 

Izstādes dalībniekus vieno noteikts domāšanas veids, izglītība un regulāra sadarbība vairāku gadu garumā. Visi mākslinieki kādā savas dzīves posmā studējuši Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā pie profesora Ojāra Pētersona. Nereti viņu darbus var raksturot kā asprātīgus vai ironiskus, un noteikti jēgpilnus, kam piemīt trenētas domas klātesamība. Mākslinieki pielieto plašu mediju klāstu – no zīmējuma, video un fotogrāfijas līdz objektiem un instalācijām, radot jaunus iespējamās eksistences vektorus.

 

“Izstāde veidota bez kuratora diktētā rāmja. “Nosaukumam nav nozīmes” var tikt pārfrāzēta kā “domai nav nosaukuma”. Autorus interesē uztveres paradoksi, satura atkarība no konteksta, valodas un tēla attiecības. Ikviens mākslas darbs ir kādas ilgstošas refleksijas rezultāts, kuram ir sakars ar mūsdienām un laikmetīgo mākslu. Nejaušība nav viņu vadmotīvs, taču nejaušību pilna ir dzīve, kas iezogas viņu daiļradē,” stāsta projekta idejas autori.

 

Izstāde tapusi ar Borisa un Ināras Teterevu fonda un Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. “Nosaukumam nav nozīmes” ir viens no diviem projektiem, kas 2015. gadā uzvarēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izsludinātajā atklātā izstāžu projektu konkursā.

 

Skatītājiem būs pieejams bezmaksas ceļvedis.

 

 

IZSTĀDES IDEJAS AUTORI:

Ojārs Pētersons, Līga Marcinkeviča, Maija Kurševa

 

IZSTĀDES KOORDINATORE LNMM:

Laura Okdaldere, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore

Saistītās preses relīzes