Etīžu teātris NERTEN: Stiprās rokas vieglais pieskāriens
Oriģināls komentārs izstādei “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”
16.06.2017 18:00
Piektdien, 2017. gada 16. jūnijā, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ar izrādi “Stiprās rokas vieglais pieskāriens” viesosies etīžu teātris “NERTEN”, sniedzot oriģinālu komentāru izstādei “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”. Norises vieta: LNMM galvenās ēkas Lielā izstāžu zāle (-1. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā).

 

PASĀKUMS

Romana Sutas (1896–1944) dzīve un māksla ar savu daudzpusību, mainību un enerģiju 20. gadsimta pirmajā pusē piesaistījusi lielu sabiedrības uzmanību, radot par vitālo gleznotāju stāstus, baumas un mītus. Mūsdienu cilvēka skatījumu uz Romana Sutas temperamentu un plašo rakstura atvēzienu 16. jūnija vakarā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā iedzīvinās etīžu teātra “NERTEN” aktieri Toms Treibergs un Svens Kuzmins savā jaunajā izrādē “Stiprās rokas vieglais pieskāriens”.

 

Izpētot gleznotāja daiļradi, viņa rakstura īpašības, konkrētus dzīves momentus un attiecības ar laikabiedriem, iestudējuma autori vēlas aplūkot Romana Sutas talanta izpausmes no dažādiem skatpunktiem, atklājot meistaram piemītošo tieksmi uz galējībām un iespaidīgu emociju spektru – gan drastiskumu, gan jūtīgumu, gan to apbrīnojamo mijiedarbību. Ierosmes etīdēm tvertas arī no zīmīgām mākslinieka biogrāfijas epizodēm, piemēram, Romanam Sutam kopā ar Aleksandru Beļcovu un Erastu Šveicu piedaloties 1925. gadā pirmajā bezpriekšmetiskās mākslas izstādē Parīzē, kur viņu darbi bija eksponēti līdzās pasaules meistaru Paula Klē, Maksa Ernsta, Fernāna Ležē un Pablo Pikaso veikumam.

 

Īpašu akcentējumu izrādē aktieri veltīs paša mākslinieka stingrajai pozīcijai par radošas personības talanta un darba proporcijām – kurai tad no šīm kvalitātēm galu galā jābūt ar smagāko atsvaru? Romana Sutas gadījumā abi kausi ir nosvērti vienādi. Gleznotājs nereti veltījis saviem skolniekiem kritiku, norādot uz bezrūpīgu attieksmi pret amatu vai, piemēram, gadskārtējā audzēkņu darbu skatē iesniegto pārāk mazo kompozīciju skaitu, sakot: “Ģēniji! To varētu atļauties ģēniji. Gan jūs to atcerēsities norēķinu stundā.”

 

Etīžu teātra “NERTEN” dalībnieki Svens Kuzmins un Toms Treibergs ar savu jaunāko Romana Sutas dzīvesgājuma lasījumu uzburs gan “Sukubā”, gan izstāžu zālēs un mākslinieku darbnīcās virmojošo laikmeta garu. Un pilnīgi iespējams, ka tas nemaz tik ļoti neatšķiras no mūsdienām. Ikviens mākslas, teātra un vēstures mīļotājs to varēs izbaudīt Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā izrādē “Stiprās rokas vieglais pieskāriens”.

 

PAR MĀKSLINIEKIEM

Etīžu teātri “NERTEN” 2004. gadā nodibināja divi draugi – dzejnieks un kultūras žurnālists Toms Treibergs un rakstnieks, gleznotājs Svens Kuzmins, kuri arī darbojas divatā kā dramaturgi, režisori un aktieri.

 

“NERTEN” izrādes sastāv no iepriekš iestudētām īsām etīdēm jeb skečiem, kas šo projektu atšķir no improvizācijas teātra. Dramaturģiskajās miniatūrās vienlīdz būtiska loma ir gan humoram, gan cilvēka esamības absurdajai un nereti traģiskajai pusei. Jau kopš darbības pirmsākumiem “NERTEN” neizmanto dekorācijas, rekvizītus vai tēlus raksturojošus kostīmus, tādējādi aicinot katru skatītāju veidot vidi un tajā ietvertos varoņus ar savas iztēles palīdzību.

 

Mākslinieku autoritāšu vidū ir tādas izcilas personības kā Antons Čehovs (Антон Чехов, 1860–1904), Venedikts Jerofejevs (Венедикт Ерофеев, 1938–1990), Sērens Kirkegors (Søren Kierkegaard, 1813–1855) un citi autori.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka, Lielā izstāžu zāle (-1. stāvā)

 

DALĪBAS MAKSA:
ieejas biļete izstādē

Pirms pasākuma muzejs piedāvā iespēju apmeklēt izstādi “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas