Šaha turnīrs pieaugušajiem un bērniem
Šaha turnīru muzejā vadīs profesionāls šaha meistars, treneris Ģirts Kazmins
27.05.2017 12:00
Sestdien, 2017. gada 27. maijā, plkst. 12.00 projekta “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) aicina pieaugušos un bērnus uz šaha turnīru, veltītu izcilajam latviešu māksliniekam Romanam Sutam.

PASĀKUMS

Romana Sutas (1896–1944) biogrāfija ir piepildīta ar neparastiem notikumiem, dažkārt kļūstot par leģendām. Būdams ātras dabas, emocionāls cilvēks, viņš aizrāvās ar visu, kam pieķērās. Sutas lielākā kaislība bija māksla, bet viņš aktīvi interesējies arī par zirgu skriešanās sacensībām, makšķerēšanu un šahu. Spēlmaņa tēls līdzās hipodromam, krodziņu sadzīves skatiem un zaļumbaļļu vakariem ir bieži redzams mākslinieka darbos, veidojot autora personības asociatīvo sasaisti ar viņa otas dinamismu un ekspresivitāti.

 

Projekts “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, ko šogad Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) īsteno paralēli LNMM galvenās ēkas un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja zālēs, parāda spožāko klasiķa veikumu visos viņa radošās darbības virzienos. Savukārt katrs izstādes pavadošās programmas pasākums paver iespēju gūt padziļinātu priekšstatu par Romana Sutas daiļradi un arī tuvāk iepazīt paša mākslinieka neordināro personību – harizmātisku, temperamentīgu, pretrunīgu.

 

Godinot Romanu Sutu, 27. maijā plkst. 12.00 muzejs rīko šaha turnīru un aicina piedalīties tajā visus entuziastus – gan interesentus ar priekšzināšanām, gan iesācējus – lielos un mazos, lai radošā izstādes atmosfērā kopā izbaudītu šī intelektuālā sporta veida un senās galda spēles garšu.

 

Šaham Romans Suta pievērsās ar lielu azartu, bet prasmes un rezultāti tomēr neatbilda viņa aizrautībai. Literāts, mākslinieks un Sutas draugs Anšlavs Eglītis (1906–1993) savās atmiņās ir rakstījis: “Diezgan bargi šacha apsēsts bija gleznotājs Romans Suta. Aizrāvies, viņš varēja nospēlēt dienas un naktis bez pārtraukuma, aizmirst visas rūpes un darbus. Viņš spēlēja diezgan “āķīgi”, bet sekli. Spēlēdams ļoti daudz un nereti ar spēcīgiem pretiniekiem, viņš dīvainā kārtā nemaz neprogresēja. Es pazinu viņa spēli gadus desmit, vai pat vairāk, un viņš allaž darīja tās pašas pozīcijas kļūdas un iekrita tajos pašos slazdos. Daudzkārt brīnējos, kā viņš, kas tik labi izjuta līdzsvaru un kompozīciju gleznās, nekādi nespēja uzbūvēt stabilu šacha partiju vai vadīt savus uzbrukumus saskaņoti. Viņa partijas bija nesakarīgs chaoss ar retām pēkšņas atjautas dzirkstīm.

 

Pats viņš bija par savu spēli augstās domās un jo vairāk zaudēja, jo lielāka kļuva viņa pašpārliecība. Zaudējis rindu partiju (sevišķi ja spēlēja uz naudas), viņš mēdza noņemt vienu savu torni un tiepās dot to priekšā. Pretinieks apvainojās, bet Suta paaugstināja likmes, līdz beidzot pretinieks, dusmās nolēmis Sutu sodīt, ielaidās uz viņa priekšā došanu. Pāris reizes esmu redzējis, ka Suta tādās reizēs tiešām uzvarēja — pretiniekam sapīkumā un nicinošā steigā kautkā muļķīgi pārskatoties. Tad vajadzēja redzēt uzvarētāja Sutas sejas izteiksmi! Pats Maķedonijas Aleksandrs, sasitis orientu un okcidentu, nevarētu izskatīties lepnāks.

 

Suta spēlēja ļoti ātri un nepārtraukti runāja, draudēja, lielījās, nopēla pretinieka spēli un slavēja savējo spēcīgos, krāsainos vārdos, kas pieauga līdz fantastiskām hiperbolām. Šie komentāri katrā ziņā bija daudz interesantāki nekā viņa šachs.”

 

Šaha turnīru muzejā vadīs profesionāls šaha meistars, treneris Ģirts Kazmins, kurš ir meistarkandidāts šahā un 2014. gadā Rīgas čempionātā dalījis 2.–4. vietu.

 

Spēle notiks pēc Šveices sistēmas parauga, partiju ilgums būs atkarīgs no dalībnieku skaita.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

 

IEEJAS MAKSA:

5,00 EUR no personas

Dalībnieku skaits ierobežots

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, norādot vārdu, uzvārdu, kontakttālruni 

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

 

Noklausies stāstu par Romanu Sutu un šahu šeit.

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes