SARUNAS MUZEJĀ: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Tikšanās ar izstādes kuratori, R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāju Dr. art. NATAĻJU JEVSEJEVU
28.05.2017 15:00
Noslēdzot ziemas / pavasara sezonu’ 2017 ciklam “Sarunas muzejā”, svētdien, 28. maijā, plkst. 15.00 mākslas zinātniece, izstādes “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” līdzkuratore Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz tikšanos, veltītu ievērojamajam latviešu māksliniekam, spilgtajam klasiskā modernisma pārstāvim Romanam Sutam. Norises vieta: LNMM galvenā ēka, Lielā izstāžu zāle (-1. stāvā, Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā).

PASĀKUMS

Romans Suta (1896–1944) ir viena no modernisma laikmeta centrālajām figūrām Latvijā – unikāla radošā personība, kuras erudīcija, neordināra spriestspēja, mākslinieciskais potenciāls, neizsīkstošais entuziasms un neizsmeļamais optimisms pārsteidza laikabiedrus. Romanu Sutu vienmēr ietvēra leģendu un baumu oreols, un viņš tās ne tikai neizkliedēja, bet bieži arī pats uzturēja. Autora biogrāfija pārsteidz ar neticamiem un neiedomājamiem likteņa līkločiem, kuru dramatisms brīžiem saskanēja ar 20. gadsimta traģiskajiem notikumiem. Tomēr gan ikdienā, gan savā mākslā Romans Suta bija dzīves mīlētājs, un viņa atstātais bagātīgais radošais mantojums to spilgti apliecina.

 

Mākslinieka jubilejas izstāde “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kura šobrīd norisinās paralēli Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstāžu zālēs, izceļ Romanu Sutu kā ievērojamu sava laikmeta un jaunās Latvijas valsts personību. Principiāls modernisma estētikas kultivētājs, dedzīgs laikmetīgās nacionālās mākslas aizstāvis, gleznotājs, grafiķis, ilustrators, lietišķās mākslas meistars, dizainers, mākslas teorētiķis, pedagogs, scenogrāfs, kinomākslinieks – ir grūti atrast nozari, kurā viņš nebūtu izpaudies. Izmēģinot savus spēkus vairākās mākslas jomās un veidojot dažāda tipa mākslas darbus, Suta spējis būt atpazīstams ar īpatnējo rokrakstu un stilu. Liekas, ka meistars bija atklājis kādu universālu mākslas formulu, kas palīdzēja viņa talantam būt tik daudzšķautņainam un reizē tik viengabalainam. Romana Sutas daiļrades pilna retrospekcija apvieno darbus no vairākiem muzejiem un privātkolekcijām, parādot spožāko klasiķa veikumu visos viņa radošās darbības virzienos, ļaujot labāk iepazīt arī paša mākslinieka raksturu – harizmātisku, aizrautīgu, pretrunīgu.

 

Ekspozīcija LNMM Lielajā zālē ietver Romana Sutas glezniecību, grafiku un scenogrāfiju. “Sarunā muzejā” ar izstādes kuratori Dr. art. Nataļju Jevsejevu apmeklētāji varēs uzzināt aplūkojamo darbu tapšanas vēsturi, dzirdēt komentārus par atsevišķām autora biogrāfijas epizodēm, kas atklās Sutu ne tikai kā daudzpusīgu mākslinieku un ļoti zinošu cilvēku ar plašu redzesloku, bet arī kā visnotaļ temperamentīgu vīrieti. Tā būs lieliska iespēja pietuvoties Romana Sutas personības noslēpumam un izsekot viņa aizraujošajam dzīvesstāstam.

 

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Lielā izstāžu zāle (-1. stāvā)

 

DALĪBAS MAKSA:
Ieejas biļete izstādē

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes