Atceros, tātad esmu
Neuzrakstītie stāsti: sieviešu mākslinieču arhīvi
No 2020. gada 14. novembra līdz 2021. gada 24. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) norisināsies Latvijas Laikmetīgās mākslas centra veidotā izstāde “Atceros, tātad esmu. Neuzrakstītie stāsti: sieviešu mākslinieču arhīvi”, kas aktualizēs atšķirīgu mākslas vēstures lasījumu caur sieviešu mākslinieču pieredzēm padomju perioda mākslas, sociālo un politisko norišu kontekstā.

Jau ilgāku laiku ir nostiprinājies viedoklis, ka pasaules vēstures rakstīšanas gaitā sieviešu pieredzes aizvien tiek “izlaistas” dominējošo patriarhālo un hetoronormatīvo sabiedrības struktūru ietvarā. Neraugoties uz aktīviem mēģinājumiem mainīt ierasto hierarhiju, joprojām nākas veidot jaunas zināšanas, kas izgaismotu ignorētos stāstus. Pārdomājot Latvijas un Austrumeiropas 20. gadsimta otrās puses norises, ko iezīmē padomju periods un tā kultivētā ilūzija par “dzimumu vienlīdzību”, izstāde piedāvā nesenās pagātnes interpretācijas iespējas, kas iekļauj dzimumu līdztiesības jautājumus, kā arī nepieciešamību mainīt hierarhisko skatījumu mākslas vēstures rakstīšanas principos. Projekts izceļ dažādas mākslas prakses, faktus, atmiņas, cilvēciskās un estētiskās vērtības, kas paskaidro sieviešu mākslinieču pozīciju un ietekmi sociālā un kultūras ainā. Izstāde pārjautā, vai laika gaitā zaudētās liecības par viņu intelektuālo mantojumu ir atgūstamas, un kā, aktualizējot šos faktorus, mēs varam veicināt citu vēstures lasījumu.

 

Apvienojot vēsturisko materiālu un laikmetīgo mākslinieču darbus, ekspozīcija izvērš septiņus stāstus par māksliniecēm Ritu Einbergu (1921–1979), Laimu Eglīti (1945), Maiju Eliasi (1924–1991), Mudīti Gaiševsku (1935), Rutu Kreicu (1946), Rasu Kalniņu Grīnbergu (1936) un Olgu Kataņevu Neimani (1908–2001). Stāsti atsedz padomju perioda mākslinieciskās stratēģijas, kas saistītas gan ar alternatīvo kultūru un centieniem dažādot mākslas valodu, gan oficiālās mākslas scēnas radošo interešu diapazonu. Savukārt, domājot par feminisma un dzimtes aspektiem šodienas kontekstā, izstādei speciāli jaundarbus veidojušas mākslinieces Annia Puolakka (FI) un Marta Trektere, Evita Goze, Rasa Jansone, Liliāna Piskorska (PO).

 

Izstādes projekts ir kolektīvās pētniecības iniciatīva, ko īsteno desmit pētnieki un mākslinieki ar mērķi apzināt veidus, kā un ko mēs varam mācīties, ja apvienojam zināšanas, prasmes un iemaņas, tādējādi vēršot uzmanību līdztiesības un solidaritātes jautājumiem vēsturiskā un mūsdienu perspektīvā. Kādi vienoti apsvērumi vai apstākļi sekmē kopā darbošanos? Kādas ir dažādās pieejas zināšanām, ko varam iegūt šādā veidā par mūsu pagātni?

 

Izstāde ir daļa no plašāka projekta, ko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs realizē sadarbībā ar Fundacija Arton (Varšava), Centre for Contemporary Arts (Ļubļana) un Office for Photography (Zagreba) ar nolūku aktualizēt sieviešu mākslinieču radošo mantojumu 20. gadsimta otrajā pusē.

 

LATVIJAS LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS CENTRS

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents, ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija. Kopš 1993. gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem. Starp LLMC pazīšanās zīmēm ir vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā – festivāls “Survival Kit”, laikmetīgās mākslas izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Hardija Lediņa gads un Latvijas pārstāvniecība tādos starptautiskos notikumos kā Kochi-Muziris biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Sanpaulu biennāle, “Manifesta”, Raumas laikmetīgās mākslas biennāle u.c. LLMC uztur vienīgo Latvijas laikmetīgās mākslas arhīvu.

 

PROJEKTU ATBALSTA:

Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”, LR Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds

 

IZSTĀDI ORGANIZĒ un PRODUCĒ:

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

SADARBĪBAS PARTNERI:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Mākslas akadēmija

 

STARPTAUTISKIE SADARBĪBAS PARTNERI:

Fundacija Arton (Varšava), Centre for Contemporary Arts (Ļubļana), Office for Photography (Zagreba)

 

IZSTĀDES KURATORE:

Andra Silapētere / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

PROJEKTA PĒTNIEKU KOMANDA:

Evita Goze, Rasa Jansone, Toms Ķencis, Ieva Laube, Ieva Melgalve, Justīne Savicka,

Paula Stuiņa, Terēza Šulca, Iliāna Veinberga

 

IZSTĀDES KOORDINATORES:

Adele Bea Cipste, Margarita Ogoļceva / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

Ieva Kalnača, Projektu vadības nodaļas vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

 

IZGLĪTĪBAS PROGRAMMAS KURATORE:

Māra Žeikare, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izglītības programmu kuratore

 

IZSTĀDES GRAFISKAIS DIZAINS:

Evija Pintāne

 

IZSTĀDES ARHITEKTŪRA:

Liene Mackus, Artūrs Arnis

 

PUBLICITĀTE un PAPILDU INFORMĀCIJA:

Paula Jansone, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra komunikācijas vadītāja

T: (+371) 26 178073, E: paula@lcca.lv

 

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Sākot ar 14. oktobri ikvienam muzeja apmeklētājam no 13 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs (vizieris).
  3. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  4. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  5. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  6. Nodarbību laikā lūgums lietot tikai personīgos darba instrumentus un materiālus (krītiņus, zīmuļus, dzēšgumijas, spilvenus sēdēšanai).
  7. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā COVID 19.
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes