Pārnēsājamās ainavas
No 2018. gada 28. aprīļa līdz 17. jūnijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētā Latvijas valsts simtgadei veltīta starptautiskā laikmetīgās mākslas izstāde “Pārnēsājamās ainavas”, kurā tiks apzinātas Latvijas trimdas un emigrācijas mākslas izpausmes no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

“Pārnēsājamās ainavas”, kas notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, seko pavedieniem, kas caur dažādām pasaules vietām ved uz vairāku radošu, bieži mazzināmu Latvijas emigrācijas un trimdas personību un neformālu grupu stāstiem, skatot tos plašākā 20. gadsimta mākslas norišu, migrācijas un globalizācijas kontekstā.

 

“Ja palūkojas tālākā vēsturē, cilvēku migrācijas plūsmas karu, politisku un ekonomisku pārmaiņu iespaidā ir notikušas nepārtraukti. Trimda, diaspora un migrācija ir pasaules kultūrtelpas raksturlielumi, kuru izpausmes ne vien noteikušas izmaiņas pasaules kartē, bet arī veidojušas augsni atšķirīgu mākslas un kultūras norišu attīstībai, veicinot kultūru sajaukšanos un pārklāšanos, jaunu ideju un virzienu rašanos,” uzsver izstādes kuratores Solvita Krese, Inga Lāce, Diāna Popova, Antra Priede-Krievkalne un Andra Silapētere.

 

“Pārnēsājamās ainavas” pievēršas tādiem latviešu diasporas pieturas punktiem kā Parīze, Ņujorka, Rietumberlīne, Gotlande un Monreāla, kopīgā tīklā iezīmējot individuālus migrācijas ceļus un radot izpratni par šā brīža situāciju, kas lielā mērā balstīta pagātnes norisēs. Projektā piedalās šobrīd ārvalstīs dzīvojoši un strādājoši latviešu mākslinieki, kā arī autori, kuri atspoguļo migrācijas tēmu vai ar personīgajām interpretācijām papildina kādu no izstādes vēstījumiem, kas tiek atklāti ar arhīvu, mākslas darbu un artefaktu palīdzību.

 

No 2017. līdz 2019. gadam Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, iesaistot plašu Latvijas un starptautiskās mākslas scēnas institūciju, pētnieku, kuratoru un mākslinieku loku, īsteno četras satelītizstādes Parīzē, Ņujorkā, Gotlandē un Berlīnē, savukārt visa projekta centrālā izstāde “Pārnēsājamās ainavas” norisinās Rīgā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

 

Ekspozīcijas kodolu veido personības un personu grupas, kuru liktenis un daiļrade izgaismo kādu specifisku Latvijas vēstures posmu, tā saistību ar mūsdienām, kā arī raksturo tās ietekmju lokus vietējā un starptautiskā mērogā. Izstādes Berlīnes ass griežas ap Valdi Āboliņu – vienu no nozīmīgākajiem Latvijas mākslas popularizētājiem Rietumos, kreiso domātāju un spožu mail-art pārstāvi, kura darbība tā laika kultūras sakaru veicināšanā atklāj daudz samezglotas un noklusētas patiesības. Ņujorku iezīmē “Elles ķēķis” – neformāla dzejnieku un mākslinieku grupa, kas 50. un 60. gados bija spēcīgs intelektuālās vides akumulators un latviešu radošās kopienas izdzīvošanas katalizators.

 

Parīzes konteksts tiek izgaismots caur neparastu personību – dejotāju un publicisti Aiju Bertrāni, kura kopā ar savu vīru, amerikāņu dejotāju un mākslinieku Raimondu Dunkanu no 20. gadsimta 20. līdz 70. gadiem Parīzē vadīja alternatīvas izglītības iestādi “Akademia. Gotlandes stāstu veido gleznotājs Laris Strunke, viņa radošā darbība un pieredze Otrā pasaules kara laikā, kad, bēgot no Sarkanās armijas, viņš ar savu ģimeni šķērsoja Baltijas jūru, lai nonāku Gotlandē.

 

“Pārnēsājamas ainavas” ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm. Valsts simtgade ir vērienīgākais notikums mūsdienu Latvijas vēsturē, un tās programma aptver laikposmu no 2017. gada maija līdz 2021. gada janvārim. Svinību pamatvēstījums ir “Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

 

IZSTĀDES MĀKSLINIEKI

Valdis Āboliņš, Ieva Balode, Aija Bertrāne (Aia Bertrand), Eugenijus Budris (Eugenijus Budrys), Daina Dagnija, Raimonds Dunkans (Raymond Duncan), Ieva Epnere, Inga Erdmane, Barbara Gaile, Daiga Grantiņa, Enno Halleks (Enno Hallek), Miko Hincs (Mikko Hintz) & Inga Meldere, Davids Holmerts (David Holmert), Marija Induse-Muceniece, Ingela Johansone (Ingela Johansson), Rolands Kaņeps, Ernests Kļaviņš, Markoss Lačenss (Marcos Lutyens), Leonards Laganovskis, Kristina Normane (Kristina Norman), Maja Tu Perē (Mai-Thu Perret), Karols Radziševskis (Karol Radziszewski), Bita Razavi (Bita Razavi), Elske Rozenfelde (Elske Rosenfeld), Andrejs Strokins, Laris Strunke, Niklāvs Strunke, Sergejs Timofejevs (“Orbīta”) & Ilva Kļaviņa, Viktors Timofejevs, Žanis Valdheims, Artūrs Virtmanis, Sigurds Vīdzirkste, Aleksandrs Zapoļs & Vladimirs Svetlovs (“Orbīta”), Margo Zālīte

 

LATVIJAS LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS CENTRS

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents, ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija. Kopš 1993. gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem. Starp LLMC pazīšanās zīmēm ir vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā – festivāls “Survival Kit”, laikmetīgās mākslas izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Hardija Lediņa gads un Latvijas pārstāvniecība tādos starptautiskos notikumos kā Kochi-Muziris biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Sanpaulu biennāle, “Manifesta”, Raumas laikmetīgās mākslas biennāle u.c. LLMC uztur vienīgo Latvijas laikmetīgās mākslas arhīvu.

 

IZSTĀDES ORGANIZATORS:

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

IZSTĀDES ATBALSTĪTĀJI:

Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, Lietuvas Republikas Ārlietu ministrija, Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Kanādas vēstniecība Latvijā, Amerikas Savienoto Valstu vēstniecība Latvijā, Zviedrijas vēstniecība Latvijā, Somijas vēstniecība Latvijā, Igaunijas vēstniecība Latvijā, British Council pārstāvniecība Latvijā, Gētes institūts Rīgā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, “IaspisSwedish Arts Grants Committee’s international programme for Visual and Applied Artists, Nordic Culture Point – Nordisk Kulturkontakt, Frame Contemporary Art Finland, “Pro Helvetia”, Baltic Art Center, “3M™ Scotchlite™ Reflective Material and Brilliant Reflective”, Filips Kļaviņš, “Festivāls Sansusī”, “VKN”, “Valmiermuiža”, Z/S “Smilškalni”, SIA “Dunker

 

IZSTĀDES KURATORES:

Solvita Krese, Inga Lāce, Antra Priede-Krievkalne, Diāna Popova, Andra Silapētere /

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

PROJEKTA DIREKTORE:

Andra Silapētere / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

IZSTĀDES IEKĀRTOJUMS:

Asnate Bočkis

 

TEHNISKĀ REALIZĀCIJA:

Egons Baranovs, Jānis Zvirgzds-Zvirgzdiņš ar komandu

 

AUDIOVIZUĀLĀS TEHNIKAS NODROŠINĀJUMS:

SIA “VPT Grupa”

 

GRAFISKAIS DIZAINS:

Kārlis Krecers, Rudy Guedj

 

UZBŪVES VADĪTĀJA:

Diāna Popova / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

PROJEKTA VADĪTĀJAS:

Margarita Ogoļceva, Elizabete Šatrovska / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

PROJEKTA KOMUNIKĀCIJAS VADĪTĀJA:

Marta Krivade, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra komunikācijas vadītāja

 

IZGLĪTĪBAS PROGRAMMA:

Māra Žeikare / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

IZSTĀDES KOORDINATORE MUZEJĀ:

Mag. art. Daina Auziņa, Latvijas Vizuālās mākslas departamenta krājuma darba vadītāja /

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

 

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
27 Apr 10:00
KURATORU TŪRE MEDIJIEM laikmetīgās mākslas izstādē “Pārnēsājamās ainavas”
Piektdien, 2018. gada 27. aprīlī, plkst. 10.00 mediju pārstāvji tiek aicināti uz kuratoru tūri Latvijas trimdas un emigrācijas laikmetīgās mākslas izstādē “Pārnēsājamās ainavas”, kura Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros no 28. aprīļa līdz 17. jūnijam būs skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1).
news-image
28 Apr 10:00
Izstādes "Pārnēsājamās ainavas" atklāšana
2018. gada 28. aprīlī visas dienas garumā no plkst. 10.00–17.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs aicina uz izstādes "Pārnēsājamās ainavas" atklāšanas pasākumiem.
news-image
19 Mai 14:00
EKSKURSIJA IZSTĀDĒ: Pārnēsājamās ainavas
Aicinām uz ekskursiju ar izstādes "Pārnēsājamās ainavas" kuratorēm Diānu Popovu un Andru Silapēteri. Viesi: Daina Dagnija un Laila Saliņa.
news-image
24 Mai 19:00
MUZIKĀLS STĀSTS: Elles ķēķis. Ņujorka -> Latvija
Ieskandinot Latvijas valsts simtgadi, 2018.gada maijā, sadarbojoties vairākām organizācijām, latviešiem ASV un Latvijā, Rīgā un citviet Latvijā ir paredzēts izrādīt muzikālu stāstu par Ņujorkas mākslinieku grupu „Elles ķēķis. Ņujorka -> Latvija”.
news-image
25 Mai 18:00
EKSKURSIJA IZSTĀDĒ: Pārnēsājamās ainavas
Aicinām uz ekskursiju ar izstādes "Pārnēsājamās ainavas" kuratorēm Andru Silapētri un Antru Priedi Krievkalni. Viesis: Ojārs J. Rozītis
news-image
26 Mai 15:00
DZEJAS PERFORMANCE: Pārnēsājamās ainavas
Zviedrijas latviešu dzejnieks Juris Kronbergs un mūziķis Gundars Rullis (Alis P) izstādes „Pārnēsājamās ainavas” ietvaros uzstāsies ar īpašu dzejas un mūzikas performanci.
news-image
01 Jun 12:30
EKSKURSIJA IZSTĀDĒ: Pārnēsājamās ainavas
Aicinām uz ekskursiju ar izstādes "Pārnēsājamās ainavas" kuratorēm Solvitu Kresi, Ingu Lāci, Andru Silapēteri, Diānu Popovu un Antru Priedi-Krievkalni. Ekskursija angļu valodā.
news-image
15 Jun 18:00
EKSKURSIJA IZSTĀDĒ: Pārnēsājamās ainavas
Aicinām uz ekskursiju ar izstādes "Pārnēsājamās ainavas" kuratorēm Andru Silapēteri un Antru Priedi Krievkalni. Viesi: Elionora Šturma, Filips Kļaviņš
news-image
16 Jun 14:00
EKSKURSIJA IZSTĀDĒ: Pārnēsājamās ainavas
Aicinām uz ekskursiju ar izstādes "Pārnēsājamās ainavas" kuratorēm Diānu Popovu, Andru Silapēteri un Antru Priedi Krievkalni.
Saistītās preses relīzes