Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Glezniecība. Grafika. Scenogrāfija
No 2017. gada 29. aprīļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20) būs skatāma izstāde “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, veltīta daudzpusīgā mākslinieka Romana Sutas dzīvei un daiļradei.

Romans Suta (1896–1944) ir viena no modernisma laikmeta centrālajām figūrām Latvijā – unikāla radošā personība, kuras erudīcija, neordināra spriestspēja, mākslinieciskais potenciāls un neizsīkstošais entuziasms pārsteidza laikabiedrus. Romans Suta, izmēģinot savus spēkus vairākās mākslas jomās un veidojot dažāda tipa mākslas darbus, spējis būt atpazīstams ar īpatnējo rokrakstu un stilu. Liekas, ka autors bija atklājis kādu universālu mākslas formulu, kas palīdzēja viņa talantam būt tik daudzšķautņainam un reizē tik viengabalainam.

 

2016. gadā izcilajam latviešu māksliniekam apritēja 120. dzimšanas gadadiena. Šogad, turpinot plašu kultūras pasākumu programmu, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) piedāvā vērienīgu jubilejas projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas notiek paralēli divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM). Ar šīm divām saistītajām ekspozīcijām muzejs vēlas citā gaismā akcentēt Romanu Sutu kā ievērojamu sava laikmeta un jaunās Latvijas valsts personību, atklāt meistaru ne tikai kā gleznotāju un grafiķi, scenogrāfu un grāmatu ilustratoru, mākslas teorētiķi un pedagogu, bet arī kā vienu no Latvijas dizaina skolas pamatlicējiem. Izstādes LNMM un DMDM zālēs parāda spožāko klasiķa veikumu visos viņa radošās darbības virzienos, ļaujot tuvāk iepazīt arī paša mākslinieka neordināro personību – harizmātisku, temperamentīgu, aizrautīgu, pretrunīgu.

 

Romanu Sutu vienmēr ietvēra leģendu un baumu oreols, un viņš tās ne tikai neizkliedēja, bet bieži arī pats uzturēja. Autora biogrāfija pārsteidz ar neticamiem un neiedomājamiem likteņa līkločiem, kuru dramatisms brīžiem saskanēja ar 20. gadsimta traģiskajiem notikumiem. Tomēr gan ikdienā, gan savā mākslā Romans Suta bija dzīves mīlētājs, un viņa atstātais bagātīgais radošais mantojums to spilgti apliecina.

 

Romana Sutas daiļrades pilna retrospekcija apvieno darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Rīgas Porcelāna muzeja, Kino muzeja, Teātra muzeja krājuma. Ekspozīcijā iekļauti izcili, vēl līdz šim sabiedrībai nezināmi darbi no Zuzānu ģimenes un citām privātkolekcijām. Rīgas porcelāna tēma piesaistījusi pazīstamā 20. gadsimta sākuma krievu glezniecības un porcelāna kolekcionāra Pētera Avena īpašu uzmanību. Pateicoties ilggadējai un auglīgai LNMM sadarbībai ar Pētera Avena labdarības fondu “Paaudze”, izstādē varēs iepazīties arī ar vērtīgiem Romana Sutas porcelāna un keramikas darbiem, kuri tiek eksponēti pirmo reizi.

 

Projekts “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” ir 2017. gada centrālais notikums LNMM plānoto pasākumu programmā. Divu apjomīgu ekspozīciju atklāšana notikusi Romana Sutas dzimšanas dienā 28. aprīlī. Dienu pirms atklāšanas muzejā norisinājās starptautiska zinātniskā konference, veltīta mākslas un dizaina mijiedarbības jautājumiem. Izstādes laikā apmeklētājiem tiks piedāvātas ekskursijas, tikšanās ar kuratorēm “Sarunas muzejā” formātā, speciālistu lekcijas, auduma apdrukas un porcelāna apgleznošanas darbnīcas, izglītības programmas skolēniem, šaha turnīrs, filmas “Maestro” demonstrējums, etīžu teātra “NERTEN” izrāde un citas aktivitātes.

 

Īpaši šim projektam Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā radīts mobilais ceļvedis, kas piedāvā tuvāk iepazīt Romana Sutas daiļradi un dzīvesstāstu. Audiogids kā atsevišķa sadaļa ir pieejams LNMM mobilajā aplikācijā “Mākslas muzejs” latviešu, angļu un krievu valodās. Apmeklētāji aicināti bez maksas lejupielādēt mobilo aplikāciju savos viedtālruņos un izmantot to izstādes apskates laikā. “Android” ierīcēs aplikācijas jauno sadaļu var lejupielādēt vietnē “GooglePlay”, “iOS” ierīcēs aplikācija lejupielādējama “AppStore”. Mobilās ierīces aplikācijas lietošanai ir iespējams izīrēt arī LNMM galvenās ēkas Info punktā. Ierīces īres cena ir 1,50 EUR.

 

Sadarbībā ar zīmolu “TAADA.AADA” tapis jauns īslaicīgo mini tetovējumu komplekts, iedvesmojoties no Romana Sutas darbnīcā “Baltars” apgleznotā porcelāna šķīvja “Kāzas” (1927). Tetovējumā izmantots fragments ar dejojošu pāri, ko autors bieži attēloja arī citos mākslas darbos, variējot par seno latviešu kāzu tēmu. Tetovējumi pieejami iegādei LNMM muzeju suvenīru veikalos, “TAADA.AADA” mājas lapā www.winktattoo.com, kā arī citās tirdzniecības vietās. Tie ir vienkārši uzklājami uz ķermeņa un pēcāk viegli nomazgājami. Patiks gan lieliem, gan maziem!

 

Izstāde “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” būs apskatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā no 29. aprīļa līdz 18. jūnijam, LNMM galvenajā ēkā – no 29. aprīļa līdz 9. jūlijam. Savukārt no 24. aprīļa līdz 10. maijam tirdzniecības centra “Galerija Centrs” Rīdzenes ielas stiklotajā pasāžā (Rīgā, Audēju ielā 16) norisināsies satelītizstāde, kas sniedz nelielu ieskatu Romana Sutas mantojumā gan stājmākslā, gan lietišķās mākslas un dizaina nozarē. Izstāde aplūkojama bez maksas.

 

Ekspozīcijas sadaļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā:

Glezniecība. Grafika. Scenogrāfija

2017. gada 29. aprīlis – 9. jūlijs

Ekspozīcija LNMM Lielajā izstāžu zālē iepazīstina ar Romana Sutas glezniecību, grafiku un scenogrāfiju. Kaut arī Suta nebija ieguvis augstāko mākslas izglītību, viņš bija ļoti zinošs cilvēks ar plašu redzesloku. Romans Suta centās Latvijā ieviest modernākas mākslas vēsmas, aktīvi popularizēja latviešu modernisma mākslinieku daiļradi ārvalstīs, rīkojot izstādes ārpus Latvijas un rakstot par to ārzemju presē.

 

Izstādē mākslas darbus “komentē” pats autors – ar citātiem no saviem teorētiskajiem tekstiem, vēstulēm un rakstiem. Nepieciešamo kontekstu veido Sutas spilgtās biogrāfijas epizodes, kas tā vai citādi ietekmēja viņa darbu tematiku, sižetus un izpildījumu.

 

Ekspozīcijas sadaļa Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā:

Lietišķā māksla. Dizains

2017. gada 29. aprīlis – 18. jūnijs

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē skatītāji ieraudzīs līdz šim mazāk apzinātu un pētītu Romana Sutas radošā mantojuma daļu – lietišķo mākslu un dizainu. Zīmīgi, ka viņš bija to pirmo entuziastu vidū Latvijā, kas mērķtiecīgi un perspektīvi attīstīja saikni “patērētājs – ražotājs – mākslinieks”. Savā vēstulē “Mākslas kamerai” 1937. gadā Suta raksta: “Lietišķās mākslas visā pasaulē, sevišķi tanīs tautās, kuras ir kulturāli aktīvas, ieņem jo redzamu vietu, ne tikai kā komerciāls ekspansijas priekšmets, bet viņas satur sevī arī vēl lielu kulturālās propagandas momentu.”

 

 

Blakus izcilajam darbnīcas “Baltars” mākslas porcelānam, kas iekļauts Latvijas Kultūras kanona sarakstā, plašākā klāstā apskatāms meistara mākslinieciskais ieguldījums M. S. Kuzņecova fabrikas produkcijā – porcelāna trauku formu un dekoru piedāvājumos, kā arī dekoratīvajā keramikā, kas vienkopus tik lielā skaitā nekad iepriekš nav bijusi izstādīta. Skices un vienīgā mums zināmā kristāla vāze no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja kolekcijas parāda autora nopietnos centienus attīstīt Iļģuciema stikla fabrikas darbību. Sutas konstruktīvi funkcionālās domāšanas ievirze atklājas viņa veidotajās interjera skicēs, jo paši telpu noformējumi diemžēl laika gaitā zaudēti.

 

Meistara pienesums saglabā savu aktualitāti arī šodien, ko apliecina fakts, ka projekta izstrādē enerģiski un ar lielu ieinteresētību iesaistījās Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) un Profesionālās izglītības kompetences centra “Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola” (PIKC RDMV) pasniedzēji un studenti. Aicinot paskatīties un novērtēt Romana Sutas daiļradi no 21. gadsimta perspektīvas, līdztekus autentiskajām mākslas vērtībām ekspozīciju papildina mūsdienu mākslinieku savdabīgi “lasījumi” par tēmu – salona “Baltars” mēbeļu rekonstrukcija, ko veica PIKC RDMV studenti pasniedzēja Agra Tauriņa vadībā, un speciāla video animācija, kas balstīta uz meistara oriģinālajām skicēm, ko īstenoja autoru kolektīvs – Jānis Klaučs (LMA), Oskars Veilands un Reinis Semēvics (skaņa).

 

Ekspozīcijai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā atlasīti darbi no četriem Latvijas muzejiem un astoņām privātkolekcijām.

 

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izsaka pateicību Latvijas Kultūras akadēmijai (LKA), LKA E. Smiļģa Teātra muzejam, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīvam, Latvijas Mākslas akadēmijai, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolai, Pētera Avena labdarības fondam “Paaudze”, Igoram Basam, Ludmilai Neimiševai, Zuzānu ģimenei, Andrim Kļaviņam, Jānim Siliņam, Rimmai Pancehovskai, Pēterim Sliedem, Agnesei Rūtenai, Jurim Silam, Agrim Tauriņam, Jānim Liniņam un SIA “Dekorāciju darbnīca”.

 

IZSTĀDES  KURATORES:

Dr. art. Nataļja Jevsejeva, LNMM / Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja, LNMM sadaļas kuratore

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, DMDM sadaļas kuratore

 

IZSTĀDES  IEKĀRTOTĀJI:

Anna Heinrihsone, māksliniece, LNMM ekspozīcijas scenogrāfe

Kristians Brekte, mākslinieks, DMDM ekspozīcijas scenogrāfs

 

PROJEKTA  VIENOTĀS  GRAFISKĀS  IDENTITĀTES  AUTORE:

Una Bergmane, Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionālā dizaina nodaļas studente

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI:

IZSTĀDES ATBALSTĪTĀJI:

 

Akcijas cena “ROMANS SUTA – 120. UNIVERSĀLĀ MĀKSLAS FORMULA” izstādēm līdz 18. jūnijam!

 

Iegādājoties biļeti uz vienu no izstādes norises vietām un uzrādot to kasē otrā norises vietā, ieejas maksa tikai 1,50 EUR! Akcija netiek piemērota ģimenes biļetēm.

 

*Izstādes norises vietas:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Skārņu iela 10/20, Rīga

 

#RomansSuta120

Saistītie jaunumi
news-image
Romana Sutas gleznas ''Galva'' restaurācija
Turpinām ielūkoties muzeja dzīves aizkulisēs: gatavojoties izstādei “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas bija veltīta daudzpusīgā mākslinieka Romana Sutas dzīvei un daiļradei, muzeja restaurācijas darbnīcā tika veikts apjomīgs restaurācijas darbs. Viens no atdzimušajiem mākslas darbiem ir “Galva”, kas ir ļoti savdabīgs ar izmantotajiem materiāliem, un tie noteikuši arī gleznas saglabātību pirms restaurācijas.
news-image
Īpaši izstādei “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” radīts mobilais ceļvedis
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā izstādes apmeklētājiem tuvāk iepazīt izcilā latviešu mākslinieka, spilgtā klasiskā modernisma pārstāvja Romana Sutas daiļradi un dzīvesstāstu, izmantojot mobilo ceļvedi.
news-image
Klajā laists jauns īslaicīgo mini tetovējumu komplekts “Māksla”
Tuvojoties siltajai sezonai, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar zīmolu “TAADA.AADA” radījis īpašu suvenīru visiem mākslas mīļotājiem – īslaicīgo tetovējumu komplektu “Māksla”.
news-image
Radīts īslaicīgais Romana Sutas tetovējums “Kāzas”
Kā veltījums Romana Sutas 120. gadadienai tapis īpašs mini tetovējums, iedvesmojoties no meistara darbnīcā “Baltars” apgleznotā porcelāna šķīvja “Kāzas” (1927). Tajā izmantots fragments ar dejojošu pāri, ko autors bieži ieviesa arī citos mākslas darbos, variējot par seno latviešu kāzu tēmu.
news-image
Tirdzniecības centrā “Galerija Centrs” skatāma projektam “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” veltīta satelītizstāde
No 2017. gada 24. aprīļa līdz 10. maijam Tirdzniecības centrā "Galerija Centrs" Rīdzene ielā (Rīgā, Audēju ielā 16) skatāma projektam “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” veltīta satelītizstāde, kas sniedz nelielu ieskatu Romana Sutas mantojumā gan stājmākslā, gan lietišķās mākslas un dizaina jomā. Izstāde skatāma bez maksas.
Saistītie pasākumi
news-image
27 Apr 09:00
STARPTAUTISKA ZINĀTNISKĀ KONFERENCE: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Turpinot mākslinieka Romana Sutas 120 gadu jubilejas pasākumu programmu, 2017. gada 27. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz starptautisku zinātnisko konferenci “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”. Norises vieta: LNMM galvenās ēkas Konferenču zāle (1. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā). Sākums plkst. 09.00.
news-image
28 Apr 16:00
ATKLĀŠANA: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Godinot izcilu latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, 2017. gada 28. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar lielu vērienu atklās projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas norisināsies divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20).
news-image
05 Mai 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA BĒRNIEM: Scenogrāfija un skatuves tērpi
Iedvesmojoties no Romana Sutas (1896–1944) radītajiem operas un baleta izrāžu tērpiem, nodarbībā tiks veidotas oriģinālas skices, kolorējot ar akvareli vai krāsainajiem zīmuļiem.
news-image
12 Mai 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Tušas zīmējumi
Mākslinieka Romana Sutas (1896–1944) iemīļotās tēmas bija apkārtējās dzīves norises – Rīgas nomales ielas, krogu skati, ormaņi, zaļumballes. Viņa darbiem raksturīgs īpašs iekšējais ritms un melni-balto laukumu attiecības. Darbnīcā veidosim kompozīcijas no šodienas dzīves aktualitātēm, to tempu pakļaujot katrs savai dinamikas izjūtai.
news-image
19 Mai 17:00
AUDUMA APDRUKAS DARBNĪCA: Romana Sutas motīvi LNMM
Aicinām ikvienu praktiski izmēģināt auduma apdruku sietspiedes tehnikā un pašu spēkiem izgatavot personisku, oriģinālu suvenīru sev vai dāvanu kādam citam, apdrukājot līdzpaņemto apģērba gabalu, auduma aksesuāru vai mājas tekstila priekšmetu. Darbā izmantosim trafaretus ar Romana Sutas (1896–1944) grafiku motīviem – 20. gadsimta 30. gadu pilsētas un lauku ikdienas dzīves ainām, kuras tiks pārnestas šodienas krāsās uz Jūsu apģērba. Attēls tiks drukāts ar speciālu tekstila krāsu un pēc nogludināšanas būs noturīgs un mitrumizturīgs.
news-image
26 Mai 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Tušas zīmējumi
Mākslinieka Romana Sutas (1896–1944) iemīļotās tēmas bija apkārtējās dzīves norises – Rīgas nomales ielas, krogu skati, ormaņi, zaļumballes. Viņa darbiem raksturīgs īpašs iekšējais ritms un melni-balto laukumu attiecības. Darbnīcā veidosim kompozīcijas no šodienas dzīves aktualitātēm, to tempu pakļaujot katrs savai dinamikas izjūtai.
news-image
27 Mai 12:00
Šaha turnīrs pieaugušajiem un bērniem
Sestdien, 2017. gada 27. maijā, plkst. 12.00 projekta “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) aicina pieaugušos un bērnus uz šaha turnīru, veltītu izcilajam latviešu māksliniekam Romanam Sutam.
news-image
28 Mai 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Noslēdzot ziemas / pavasara sezonu’ 2017 ciklam “Sarunas muzejā”, svētdien, 28. maijā, plkst. 15.00 mākslas zinātniece, izstādes “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” līdzkuratore Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz tikšanos, veltītu ievērojamajam latviešu māksliniekam, spilgtajam klasiskā modernisma pārstāvim Romanam Sutam. Norises vieta: LNMM galvenā ēka, Lielā izstāžu zāle (-1. stāvā, Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā).
news-image
09 Jun 18:00
Filmas “Maestro” demonstrējums un tikšanās ar režisoru PĒTERI KRILOVU
Piektdien, 2017. gada 9. jūnijā, plkst. 18.00 projekta “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) aicina uz filmas “Maestro” demonstrējumu un tikšanos ar režisoru Pēteri Krilovu.
news-image
09 Jun 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Tušas zīmējumi
Mākslinieka Romana Sutas (1896–1944) iemīļotās tēmas bija apkārtējās dzīves norises – Rīgas nomales ielas, krogu skati, ormaņi, zaļumballes. Viņa darbiem raksturīgs īpašs iekšējais ritms un melni-balto laukumu attiecības. Darbnīcā veidosim kompozīcijas no šodienas dzīves aktualitātēm, to tempu pakļaujot katrs savai dinamikas izjūtai.
news-image
16 Jun 18:00
Etīžu teātris NERTEN: Stiprās rokas vieglais pieskāriens
Piektdien, 2017. gada 16. jūnijā, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ar izrādi “Stiprās rokas vieglais pieskāriens” viesosies etīžu teātris “NERTEN”, sniedzot oriģinālu komentāru izstādei “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”. Norises vieta: LNMM galvenās ēkas Lielā izstāžu zāle (-1. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā).
news-image
16 Jun 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA BĒRNIEM: Scenogrāfija un skatuves tērpi
Iedvesmojoties no Romana Sutas (1896–1944) radītajiem operas un baleta izrāžu tērpiem, nodarbībā tiks veidotas oriģinālas skices, kolorējot ar akvareli vai krāsainajiem zīmuļiem.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas