Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Glezniecība. Grafika. Scenogrāfija
No 2017. gada 29. aprīļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20) būs skatāma izstāde “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, veltīta daudzpusīgā mākslinieka Romana Sutas dzīvei un daiļradei.

2016. gadā izcilajam latviešu māksliniekam, spilgtajam klasiskā modernisma pārstāvim Romanam Sutam (1896–1944) apritēja 120. dzimšanas gadadiena. Šogad, turpinot plašu kultūras pasākumu programmu, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) piedāvā vērienīgu projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas norisināsies vienlaicīgi divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM).

 

Romans Suta, izmēģinot savus spēkus vairākās mākslas jomās un veidojot dažāda tipa mākslas darbus, spējis būt atpazīstams ar īpatnējo rokrakstu un stilu. Liekas, ka autors bija atklājis kādu universālu mākslas formulu, kas palīdzēja viņa talantam būt tik daudzšķautņainam un reizē tik viengabalainam. Romans Suta ir bijis gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs, lietišķās mākslas meistars, dizainers, grāmatu ilustrators, mākslas kritiķis un pedagogs. Izstādes LNMM un DMDM zālēs parāda spožāko meistara veikumu visos viņa radošās darbības virzienos, ļaujot tuvāk iepazīt arī paša mākslinieka neordināro personību – harizmātisku, temperamentīgu, aizrautīgu, pretrunīgu.

 

Romana Sutas daiļrades pilna retrospekcija apvieno darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rīgas Porcelāna muzeja, Kino muzeja, Teātra muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma. Ekspozīcijā iekļauti izcili, vēl līdz šim sabiedrībai nezināmi darbi no Zuzānu ģimenes un citām privātkolekcijām. Rīgas porcelāna tēma piesaistījusi pazīstamā 20. gadsimta sākuma krievu glezniecības un porcelāna kolekcionāra Pētera Avena īpašu uzmanību. Pateicoties ilggadējai un auglīgai LNMM sadarbībai ar Pētera Avena labdarības fondu “Paaudze”, izstādē varēs iepazīties arī ar vērtīgiem Romana Sutas porcelāna un keramikas darbiem, kuri tiks eksponēti pirmo reizi.

 

Divu apjomīgu ekspozīciju atklāšana notiks Romana Sutas dzimšanas dienā 28. aprīlī. Dienu pirms atklāšanas muzejā norisināsies starptautiska zinātniskā konference, veltīta mākslas un dizaina mijiedarbības jautājumiem.

 

Ekspozīcijas sadaļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā

Ekspozīcija LNMM Lielajā izstāžu zālē iepazīstina ar Romana Sutas glezniecību, grafiku un scenogrāfiju. Kaut arī Suta nebija ieguvis augstāko mākslas izglītību, viņš bija ļoti erudīts cilvēks ar plašu redzesloku. Romans Suta centās Latvijā ieviest modernākas mākslas vēsmas, aktīvi popularizēja latviešu modernisma mākslinieku daiļradi ārvalstīs, rīkojot izstādes ārpus Latvijas un rakstot par to ārzemju presē.

 

Izstādē mākslas darbus “komentēs” pats autors – ar citātiem no saviem teorētiskajiem tekstiem, vēstulēm un rakstiem. Nepieciešamo kontekstu veidos Sutas spilgtās biogrāfijas epizodes, kas tā vai citādi ietekmēja viņa darbu tematiku, sižetus un izpildījumu.

 

Ekspozīcijas sadaļa Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē skatītāji ieraudzīs līdz šim mazāk apzinātu un pētītu Romana Sutas radošā mantojuma daļu – lietišķo mākslu un dizainu. Ekspozīcija veidota ar domu citā gaismā akcentēt Romanu Sutu kā daudzpusīgu sava laikmeta un jaunās valsts personību, atklāt meistaru ne tikai kā gleznotāju un grafiķi, bet arī kā vienu no Latvijas dizaina skolas pamatlicējiem. Zīmīgi, ka Suta bija to pirmo entuziastu vidū, kas mērķtiecīgi un perspektīvi attīstīja saikni “patērētājs – ražotājs – mākslinieks”.

 

Meistara radošais pienesums nav zaudējis aktualitāti arī šodien, ko apliecina fakts, ka projekta izstrādē ar lielu ieinteresētību iesaistījās Latvijas Mākslas akadēmijas un Profesionālās izglītības kompetences centra “Rīgas dizaina un mākslas vidusskola” pasniedzēji un studenti. Aicinot paskatīties uz Romana Sutas daiļradi no 21. gadsimta perspektīvas, līdztekus oriģinālajām mākslas vērtībām ekspozīciju papildina mūsdienu mākslinieku savdabīgi “lasījumi” par tēmu – mēbeļu rekonstrukcijas un speciāla video animācija, kas balstīta uz Romana Sutas skicēm.

 

IZSTĀDES  KURATORES:

Dr. art. Nataļja Jevsejeva, LNMM / Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja, LNMM sadaļas kuratore

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, DMDM sadaļas kuratore

 

IZSTĀDES  IEKĀRTOTĀJI:

Anna Heinrihsone, māksliniece, LNMM ekspozīcijas scenogrāfe

Kristians Brekte, mākslinieks, DMDM ekspozīcijas scenogrāfs

 

PROJEKTA  VIENOTĀS  GRAFISKĀS  IDENTITĀTES  AUTORE:

Una Bergmane, Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionālā dizaina nodaļas studente

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI:

IZSTĀDES ATBALSTĪTĀJI:

#RomansSuta120

 

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
27 Apr 09:00
STARPTAUTISKA ZINĀTNISKĀ KONFERENCE: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Turpinot mākslinieka Romana Sutas 120 gadu jubilejas pasākumu programmu, 2017. gada 27. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz starptautisku zinātnisko konferenci “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”. Norises vieta: LNMM galvenās ēkas Konferenču zāle (1. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā). Sākums plkst. 09.00.
news-image
28 Apr 16:00
ATKLĀŠANA: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Godinot izcilu latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, 2017. gada 28. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar lielu vērienu atklās projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas norisināsies divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20).
news-image
05 Mai 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA BĒRNIEM: Scenogrāfija un skatuves tērpi
Iedvesmojoties no Romana Sutas (1896–1944) radītajiem operas un baleta izrāžu tērpiem, darbnīcā tiks veidotas oriģinālās un iedvesmojošas skices, kolorējot ar akvareli vai krāsainajiem zīmuļiem.
news-image
12 Mai 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Tušas zīmējumi
Izstādes “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” ietvaros māksliniece Baiba Sprance piedāvā radošo darbnīcu dažāda vecuma dalībniekiem (no 10 gadu vecuma).
news-image
19 Mai 17:00
AUDUMA APDRUKAS DARBNĪCA: Romana Sutas motīvi LNMM
Aicinām ikvienu praktiski izmēģināt auduma apdruku sietspiedes tehnikā un pašu spēkiem izgatavot personisku, oriģinālu suvenīru sev vai dāvanu kādam citam, apdrukājot līdzpaņemto apģērba gabalu, auduma aksesuāru vai mājas tekstila priekšmetu. Darbā izmantosim trafaretus ar Romana Sutas (1896–1944) darbu motīviem. Attēls tiks drukāts ar speciālu tekstila krāsu un pēc nogludināšanas būs noturīgs un mitrumizturīgs.
news-image
26 Mai 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Tušas zīmējumi
Izstādes “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” ietvaros māksliniece Baiba Sprance piedāvā radošo darbnīcu dažāda vecuma dalībniekiem (no 10 gadu vecuma).
news-image
27 Mai 12:00
Šaha turnīrs pieaugušajiem un bērniem
Romanam Sutam (1896–1944) bez mākslas dzīvē bija vēl trīs kaislības – makšķerēšana, zirgi un šahs.
news-image
28 Mai 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Tikšanās ar izstādes kuratori Dr. art. Nataļju Jevsejevu (latviešu valodā)
news-image
02 Jun 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA BĒRNIEM: Tušas zīmējumi
Tušas tehnikas piedāvātās pludināšanas iespējas kā aizraujoša un iztēli atraisoša spēle, iedvesmojoties no Romana Sutas (1896–1944) grafikas darbiem.
news-image
09 Jun 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Tušas zīmējumi
Izstādes “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” ietvaros māksliniece Baiba Sprance piedāvā radošo darbnīcu dažāda vecuma dalībniekiem (no 10 gadu vecuma).
news-image
09 Jun 18:00
Filmas “Maestro” demonstrējums
1990. gadā režisora Pētera Krilova uzņemtā filma par 20. gadsimta 30. gadu mākslas pasauli pēc Anšlava Eglīša (1906–1993) stāsta “Maestro” motīviem.
news-image
16 Jun 17:00
RADOŠĀ DARBNĪCA BĒRNIEM: Scenogrāfija un skatuves tērpi
Iedvesmojoties no Romana Sutas (1896–1944) radītajiem operas un baleta izrāžu tērpiem, darbnīcā tiks veidotas oriģinālās un iedvesmojošas skices, kolorējot ar akvareli vai krāsainajiem zīmuļiem.
news-image
16 Jun 18:00
Etīžu teātra “NERTEN” izrāde
Ekscentriskā mākslinieka Romana Sutas (1896–1944) dzīvei un darbiem veltīta izrāde, kas daļēji balstīta uz vēsturiskiem notikumiem un personāžiem, bet vēstures nedokumentētie brīži ir atvēlēti iestudējuma autoru – Toma Treiberga un Svena Kuzmina – iztēlei.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas