Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz jaunajām lekcijām ciklā “Klasiskās vērtības”
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu ielā 10, Rīgā) turpina apmeklētāju iecienīto ciklu “Klasiskās vērtības”, jaunajā sezonā piedāvājot septiņas lekcijas, kuru fokusā būs 19. un 20. gadsimta mijas periods – laiks, kad tika likti pamati latviešu dizaina un profesionālās amatniecības attīstībai, izglītībai un mākslas vēstures pētniecībai.

2019. gada “Klasisko vērtību” lekciju saturā galvenā uzmanība tiks veltīta 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta Latvijas un Eiropas keramikas un porcelāna pētniecības jautājumiem, īpaši izceļot atsevišķu mākslinieku, dizaineru un arhitektu veikumu, kā arī izgaismojot interesantus mākslas izglītības aspektus.

 

Pavasara sesijas pirmā lekcija, ko Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) 20. februārī plkst. 17.30 sniegs Dr. art. Baiba Vanaga, iepazīstinās ar erudītā latviešu mākslas vēsturnieka, mākslinieka un pedagoga Jāņa Siliņa (1896–1991) radošā darba izvērtējumu dažādos dzīves posmos dzimtenē un trimdā – Latvijā, Vācijā un Amerikā. Stāstījums balstīts uz nesen sakārtotajiem J. Siliņa personīgā arhīva materiāliem.

 

Pētniecībai atvērto tēmu par profesionālās mākslas izglītības pieejamību Latvijā 19. un 20. gadsimta mijā Dr. art. Baiba Vanaga aplūkos lekcijā “Amatieres vai celmlauzes? Latvijas pirmās lietišķās mākslas pārstāves 20. gadsimta sākumā”, kas notiks 6. martā plkst. 17.30. Tas būs stāsts par tālaika sieviešu iespējām apgūt specializētās zināšanas, par spilgtākajām dāmām, kuras darbojās lietišķās mākslas jomā un kuru biogrāfiju noskaidrošanai pētīti arhīvu dokumenti Rīgā, Berlīnē, Sanktpēterburgā un citur.

 

24. aprīlī plkst. 17.30 DMDM Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja Dace Ļaviņa aicinās uz lekciju “Porcelāna apgleznošanas darbnīca “Baltars” (1924–1930). Faktiskais materiāls”. Apmeklētāji uzzinās, kā izskatās leģendārās pirmās kolektīvās Latvijas mākslas porcelāna ražotnes vēsture faktos un skaitļos. Tāpat vakara gaitā tiks aplūkots R. Sutas, A. Beļcovas un S. Vidberga devums grafiskā dizaina izveidē Latvijā, kas kalpo kā iedvesmas un labas pieredzes avots mūsdienu māksliniekiem.

 

Cikla “Klasiskās vērtības” rudens sesiju 18. septembrī plkst. 17.30 atklās mākslas zinātniece Mg. art. Marta Šuste ar ieskatu Lielbritānijas keramikas un porcelāna vēsturē. Pētniece sniegs ievērojamā keramikas industrijas centra Stokā pie Trentas (Stoke-on-Trent) raksturojumu, runās par keramikas materiālu dažādību, kā arī detalizētāk ieskicēs šī reģiona sadarbību ar J. Jakša porcelāna uzņēmumu Latvijā 19. un 20. gadsimta mijā.

 

10. oktobrī plkst. 17.30 gaidāms Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātājas Baibas Uburģes stāstījums par Krievijas porcelāna fabrikām, to izstrādājumiem un ietekmēm laikposmā no 18. gadsimta līdz 20. gadsimta sākumam. Latvijas porcelāna vēstures izpētei šī tēma ir svarīga, jo ļauj izprast latviešu mākslinieku, štigliciešu profesionālo darbību 20. gadsimta sākumā Ķeizariskajā porcelāna rūpnīcā Sanktpēterburgā un citās ar dizainu saistītajās jomās.

 

6. novembrī plkst. 17.30 par tēmu “Lekorbizjē – modernisms vispārākajā pakāpē” DMDM uzstāsies dizaina un arhitektūras kritiķe Mg. art. Kristīne Budže, veltot savu lekciju slavenā šveiciešu izcelsmes franču arhitekta, domātāja un mākslinieka Lekorbizjē (Le Corbusier, 1887–1965) daiļradei, kas tikusi gan dievināta, gan nīsta, apstrīdēta un respektēta. Meistara ietekme sniedzas arī līdz Latvijai. Viņa uzskati par laikmetīgu arhitektūru, pilsētplānošanu, estētiku un mēbeļu dizainu joprojām ir aktuāli, lai gan daudz kam post factum varētu iebilst.

 

Cikla noslēgumā 4. decembrī plkst. 17.30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā viesosies restaurators Aigars Pilenieks, kurš klausītājus iepazīstinās ar maz zināmu, bet nozīmīgu personību 20. gadsimta 1. puses interjera dizainā – mēbeļnieku Paulu Rūdolfu Rubi (1879–1970) un viņa radošo dzīvi. Pēc P. R. Rubja skicēm izgatavotas mēbeles Valsts prezidenta pilī, Ministru kabinetā, tiesu zālēs, vairākiem rakstniekiem, ārstiem un privātpersonām. Lekcija bagātinās ar jauniem atklājumiem un pieredzes stāstiem.

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais cikls “Klasiskās vērtības” veidots ar domu aktualizēt jautājumu par latviešu lietišķās mākslas dārgumiem, popularizēt tos un iepazīstināt auditoriju ar ievērojamāko mākslinieku dzīvi un daiļradi. Stāstījumu tēmas izvēlētas ar mērķi sasaistīt vēsturiskās un mūsdienu mākslas un dizaina attīstības tendences, akcentējot klasisko vērtību nozīmi kultūras vidē Latvijā un pasaulē. Visas lekcijas papildina plašs vizuālais materiāls.

Saistītie pasākumi
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes