PRESES KONFERENCE: Gobelēnu krāsas. Mūsdienu gobelēni no “Mobilier national” kolekcijas Francijā
05.06.2018 12:00
Otrdien, 2018. gada 5. jūnijā, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina mediju pārstāvjus uz preses konferenci, kurā tiks prezentēta Latvijas simtgades izstāde “Gobelēnu krāsas. Mūsdienu gobelēni no “Mobilier national” kolekcijas Francijā”. Ekspozīcija papildinās 6. Rīgas Starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles “Tradicionālais un laikmetīgais” programmu.

Izstāde “Gobelēnu krāsas” piedāvā ieskatu Francijas “Mobilier national” (Nacionālā mēbeļu fonda) tekstiliju kolekcijā, kur Gobelēnu manufaktūra, kopš tās dibināšanas 17. gadsimtā, arvien kultivē izcilas amatniecības tradīcijas un uztur pastāvīgu saikni ar moderno mākslu, atspoguļojot katra laikmeta estētisko vērtību oriģinalitāti un savu īpašo lomu uz mākslas skatuves. Līdzās darbiem, kas tapuši pēc daudzu slavenu mākslinieku skicēm, izstādē būs eksponēti arī pavisam nesen “Mobilier national” manufaktūrās Parīzē un Bovē izaustie latviešu tekstilmākslinieka Egila Rozenberga divi lielformāta gobelēni “Refleksijas – pārdomas 1948.13” un “Refleksijas – pārdomas 1948.20”.

 

“Ekspozīcijā iekļauto piecpadsmit gobelēnu izvēles pamatā ir krāsa un tās noteicošā loma aušanas mākslā. Izstādes scenogrāfija iecerēta kā krāsu dialogs, ko risinājuši izcili meistari no Anrī Matisa (Henri Matisse) līdz ORLAN, arī Žans Lirsā (Jean Lurçat), Huans Miro (Joan Miró), Lekorbizjē (Le Corbusier), Raimons Enss (Raymond Hains), Patriks Tosani (Patrick Tosani), Filips Favjē (Philippe Favier), Erro (Erró), Fransuā Buārons (François Boisrond), Žerārs Šlosērs (Gérard Schlosser), Vensāns Bjules (Vincent Bioulès), Žaks Monorī (Jacques Monory), Kristofs Kizēns (Christophe Cuzin) vai Ēriks Sandijons (Éric Sandillon). Gobelēni kā kustīgas sienas veido ekspozīcijas arhitektūru, nenorobežojot telpu pilnībā un rosinot apmeklētājus aplūkot darbus no abām pusēm,” stāsta kuratore Marī-Elēna Masē-Bersanī.

 

Izstāde “Gobelēnu krāsas” sniegs baudu ikvienam ne tikai pateicoties atlasīto eksponātu skaistumam, kuru tapšanā ieguldīta vairākās paaudzēs koptā pieredze un daudzu cilvēku prāta un roku darbs. Tas ir iedvesmojošs stāsts par tradīciju spēku, kas aizvien spēj pārradīt pasauli un laiku, kurā mēs dzīvojam.

 

IZSTĀDI ORGANIZĒ:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Francijas “Mobilier national” (Nacionālais mēbeļu fonds)

Francijas institūts Latvijā

 

IZSTĀDES KURATORES:

Marī-Elēna Masē-Bersanī (Marie-Hélène Massé-Bersani),

Gobelēnu manufaktūru Parīzē, Bovē un Savornī tekstiliju ražošanas departamenta direktore,

Francijas “Mobilier national” (Nacionālais mēbeļu fonds)

 

Inese Baranovska,

LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes