LEKCIJA: Rotaļlietas laikmeta zīmē. Retrospekcija
Stāsta mākslas vēsturniece Vita Banga
image
14.09.2017 17:30
Ceturtdien, 2017. gada 14. septembrī, plkst. 17:30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks mākslas vēsturnieces Vitas Bangas lekcija “Rotaļlietas laikmeta zīmē. Retrospekcija”.

Rotaļlietas tika radītas bērnu izklaidēšanai, audzināšanai un apmācīšanā saistošā veidā. Tās veicina bērnu darbīgumu, kustību attīstību. Dzirdes, valodas, domāšanas un iztēles attīstību.

 

Bērnu izklaides pasaule gadsimtu gaitā ir strauji mainījusies, tomēr aizvien ir dažas rotaļlietas, kuras ir izturējušas laikmetu straujo skrējienu, jo ir bērnu rotaļlietu arsenālā. Neapšaubāmi tās piedzīvojušas formu un vizuālā tēla modifikāciju – lelle, alvas zaldātiņi, bungas, arlekīns.

 

Rotaļlietu vēsture ir sena, piemēram, pirmā lecamaukla parādījusies ap 1600. g.p.m.ē., pirmās lelles radušās 2000. g.p.m.ē. Ēģiptē. Jau Senajā Ēģiptē bija pazīstamas dzīvnieku figūriņas pildītas ar elastīgu materiālu. Tieši lelles tēls visvairāk piedzīvojis izmaiņas savā uzvaras gājienā cauri gadsimtiem – no vienkāršas t.s. lupatu lelles līdz elitārai greznumlietai un modes noteicējai.

 

Bērnu rotaļlietu pasaule demonstrē, kā mainās gaume un pieprasījums, kā iedarbojas masu kultūra – multfilmu varoņi kļūst par pieprasītām rotaļlietām – krokodils Gena, Čeburaška, Karlsons utt. Tāpat rotaļlietas pasaulē aktualizējušas dažādus pasaules notikumus, piemēram, kara tēma uz ko aktīvi atsaucās Anglijas ražotāji, 1940. gadā ietērpjot tās militāros tērpos.

 

19. gadsimts ir laiks, kad rūpnieciski ražotas rotaļlietas ļauj variēt to klāstu. Top veikali, Londonā „Hamleys” radās 1760. gadā kā neliela ēka, bet savus apgriezienus uzņēma 1881. gadā, kad kļūst par lielveikalu ar pieciem stāviem. Latvijā rotaļlietu veikali ir nelieli, īres namu pirmajos stāvos, “Vierekers un Leutke”, “Brennabors”, “Pestalozzi”, K.Adatas veikals. Kā viens no pirmajiem Rīgas universālveikaliem jāmin “Jakšs un Co”.

 

Reklāma bija viens no veidiem kā aktualizēt jauno preču klāstu. Rīgā reklāma galvenokārt parādījās avīzēs, ko apmaksāja īpašnieks un veikalu skatlogos un fasāžu uzrakstos.

 

Pasākuma laikā muzeja izstāžu zāle un pastāvīgās ekspozīcijas ir slēgtas.

 

NORISES VIETA:
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušajiem 5,00 EUR

studentiem un pensionāriem 2,50 EUR

(cenā iekļauts lekcijas apmeklējums)

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 830917,  67 222235,
E: dmdm@lnmm.lv

 

Darbnīcas un lekcijas izstādē "Bērnu pasaule. 18.-20. gadsimts" notiek ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes