PRESES KONFERENCE: Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts
image
01.08.2017 15:00
Otrdien, 2017. gada 1. augustā, plkst. 15.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina mediju pārstāvjus uz preses konferenci, kurā tiks prezentēta izstāde “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts” no starptautiski pazīstamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām. Dalībnieku reģistrācija: plkst. 14.30–15.00

No 2017. gada 3. augusta līdz 1. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā sadarbībā ar ABLV Bank un Aleksandra Vasiļjeva fondu norisināsies jau devītā izstāde no ievērojamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva (Александр Васильев) kolekcijas, iepazīstinot ar vēl vienu aizraujošu lappusi tērpu un modes vēsturē. Šoreiz tiks eksponēts bērnu apģērbu un aksesuāru plašs klāsts.

 

Preses konferencē piedalās:

  • Inese Baranovska, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja;
  • Ilmārs Jargans, ABLV Bank Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs;
  • Aleksandrs Vasiļjevs, izstādes kurators, modes vēsturnieks, kolekcijas īpašnieks, Aleksandra Vasiļjeva fonda prezidents;
  • Irēna Bužinska, izstādes kuratore, mākslas zinātniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore.

 

Preses konferenci moderē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.

 

Preses konferences laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus izstādes organizatoriem, fotografēt un filmēt ekspozīciju. Aicinām izmantot unikālu iespēju intervēt Aleksandru Vasiļjevu un kopā ar izstādes kuratoru apskatīt ekspozīciju, klausoties viņa stāstījumu.

 

 

Uzmanību!

Mediju pārstāvjiem ieeja izstādes atklāšanas pasākumā TIKAI ar iepriekšēju reģistrāciju, līdz 01.08.2017. rakstot uz e-pastu pr.service@lnmm.lv, minot konkrētas personas vārdu, mediju un kontaktinformāciju. Līdzi obligāti jāņem Preses karte (ja tādas nav, derēs arī personu apliecinošs dokuments), ielūgtajiem viesiem – ielūgums, kuru lūdzam uzrādīt pie ieejas muzejā apsardzes darbiniekiem. Pateicamies par sapratni!

 

PAR IZSTĀDI

Sadarbībā ar ABLV Bank un Aleksandra Vasiļjeva fondu Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tiek rīkota jau devītā izstāde no ievērojamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva (Александр Васильев) kolekcijas, iepazīstinot ar vēl vienu aizraujošu lappusi tērpu un modes vēsturē. Daudzus pārsteigs fakts, ka par bērnu modi mūsdienu izpratnē varam runāt tikai kopš 18. gadsimta beigām, kad Apgaismības laikmeta izcilais franču filozofs Žans Žaks Ruso (Jean Jacques Rousseau, 1712–1778) pirmais izvirzīja postulātu, ka bērns ir nevis pieaugušā samazināta kopija, bet gan patstāvīga, jauna topošā personība. Viņa uzskati ietekmēja un veidoja plašākas sabiedrības izpratni par bērna apģērbu arī nākamajā gadsimtā.

 

Izstāde vispirms sniedz iespēju izsekot līdzi modes tendencēm bērnu tērpu un aksesuāru dizainā no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta vidum. Tomēr vienlaikus – kā liecina izstādes nosaukums – bērnu apģērbs daudz lielākā mērā nekā pieaugušo mode atspoguļo arī sabiedrības attieksmi pret bērnu, viņa statusu, audzināšanu un priekšstatu maiņu par bērnību kā ļoti būtisku periodu cilvēka attīstībā.

 

Ekspozīcija veidota nosacīti hronoloģiski, parādot tipisku mājas vidi, ikdienu un dzīvesveidu, pastaigas brīvā dabā, skolas gaitas, kopīgus ģimenes svētku brīžus, atpūtu un citas aktivitātes. Katrā iepriekšējā izstādē modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs centās iekļaut arī kādas Latvijas slavenības tērpus. Šoreiz viņa lielisko, unikālo bērnu tērpu kolekciju papildina rotaļlietas, sadzīves priekšmeti un ievērojamu Latvijas kultūras personību fotogrāfijas bērnībā no vairāku Latvijas muzeju krājumiem.

 

Izstādes nosaukums pamatoti asociējas ar savulaik Rīgas pazīstamo universālveikalu “Bērnu pasaule” – savulaik milzīgu popularitāti mazo rīdzinieku vidū bija iemantojis centrālais skatlogs ar tajā izvietotajām tematiskajām kustīgo leļļu grupām. Tās bija darinājis mākslinieks Adrians Pabians – viņa skices, fotogrāfijas un rotaļlietas pirmoreiz tiek eksponētas plašākai auditorijai. Vēl viena izstādes sadaļa iepazīstina ar padomju laika rūpnieciski ražotajiem apģērbiem un cilvēku pašu izgatavotajiem apģērbiem, raksturojot tālaika sabiedrības gaumi un skaistuma izpratni.

 

Papildu priekšstatu par to, kā evolucionēja bērnu mode Latvijā, var gūt projektam “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts” veltītajā satelītizstādē, kas no š. g. 17. jūlija līdz 9. augustam norisinās tirdzniecības centrā “Galerija Centrs” Rīdzenes ielā (Rīgā, Audēju ielā 16). Tajā eksponētas īpaši atlasītas fotogrāfijas, kurās iemūžināti gan daudzi izcili Latvijas kultūras darbinieki bērnībā, gan veikala “Bērnu pasaule” centrālās vitrīnas noformējumi dažādos gados.

 

PAR KOLEKCIONĀRU

Aleksandrs Vasiļjevs (Александр Васильев) dzimis 1958. gada 8. decembrī Maskavā pazīstamu teātra mākslinieku ģimenē. 1982. gadā pārcēlās uz Parīzi, kur sāka strādāt Francijas teātros. 25 pasaules valstīs A. Vasiļjevs radījis vairāk nekā 100 dekorācijas vadošo teātru baletiem un operām, kā arī daudziem pazīstamiem teātru uzvedumiem un filmām. Ar viņu ir sadarbojušies Théâtre du Rond-Point, teātri Le Lucernaire un Cartoucherie, Bastīlijas operas studija Parīzē, Avinjonas festivāls, Ballet du Nord, Jaunais Francijas balets, Versaļas Karaliskā opera, Nacionālais teātris Londonā, Skotijas balets Glāzgovā, Latvijas Nacionālā opera un balets, Flandrijas Karaliskais balets, Oija Masako balets Osakā, Asami Maki balets Tokijā, Nevadas balets, Santjago Operas un baleta teātris, kā arī daudzi citi.

 

Aleksandrs Vasiļjevs kā vieslektors lasa lekcijas par modes vēstures un skatuves dizaina tēmām četrās valodās dažādās pasaules koledžās un universitātēs, vada meistarklases un kursus Krievijas universitātēs un koledžās.

 

Aleksandrs Vasiļjevs ir vairāku grāmatu autors, strādājis kā žurnālu “Vogue” un “Harper’s Bazzar”” krievu valodas izdevumu speciālais korespondents Parīzē. Kopš 2000. gada A. Vasiļjeva vadībā Samārā notiek modes festivāls “Aleksandra Vasiļjeva Volgas sezonas”. No 2002. gada viņš piedalās televīzijas raidījumu veidošanā, ir to autors un vadītājs. 2003. gada oktobrī Maskavā tika atklāta dizaina studija “Aleksandra Vasiļjeva interjeri”.

 

Par krievu mākslas propagandu Aleksandrs Vasiļjevs apbalvots ar S. P. Djagiļeva medaļu (Parīze), V. Ņižinska medaļu (Varšava), ordeni “Mecenāts” un Krievijas Mākslas akadēmijas Zelta medaļu. Viņš ir divkārtējs Turcijas “TOBAV” prēmijas laureāts. 2010. gadā The World Fashion Awards ir prēmējis Aleksandru Vasiļjevu kā “2010. gada modes leģendu” par nopelniem modes vēstures jomā.

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Aleksandra Vasiļjeva fonds

 

IZSTĀDES ĢENERĀLSPONSORS:

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, nodibinājuma “Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs” tūrisma zīmols “LIVE RĪGA”, aģentūra “LILITA”, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs, Ogres Vēstures un mākslas muzejs, Bauskas muzejs, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības “Rīgas Porcelāna muzejs”, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs, kolekcionāre Tamāra Čudnovska, Skulmju ģimenes privātais arhīvs, Adriana Pabiana ģimene, t/c “Galerija Centrs”

 

ĪPAŠA PATEICĪBA:

Alīdai Krēsliņai, Dzintrai Preisai, Ivetai Ruskulei, Dacei Ļaviņai, Guntai Madlinskai, Renātei Čaupalei, Jurim Dimiteram, Allai Sidorinai, Inai Voroncovai, Jeļenai Sahovai, Rudītei Babrei, Almai Ziemelei, Intai Jegorovai, Natālijai Blūmai, Tatjanai Morozovai, Ievai Kundziņai, Modrim Essertam, Madarai Gobziņai, Rūtai Kuplai un tērpu nomai “Uzvalks un kleita”, Jānim Liniņam un SIA “Dekorāciju darbnīca”

 

IZSTĀDES KURATORI:

Aleksandrs Vasiļjevs, modes vēsturnieks, Aleksandra Vasiļjeva fonda prezidents

Irēna Bužinska, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore

 

IZSTĀDES IEKĀRTOTĀJA:

Izolde Cēsniece-Suipe

 

IZSTĀDES GRAFISKĀ IDENTITĀTE:

Inguna Elere, dizaina birojs “H2E”

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes