KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Erudītais latviešu mākslas pētnieks Jānis Siliņš (1896–1991) dzimtenē un trimdā
20.02.2019 17:30
Stāsta mākslas vēsturniece Dr. art. Baiba Vanaga.

Mākslas vēsturnieks, kritiķis, gleznotājs un pedagogs Jānis Siliņš (1896–1991) Latvijas mākslas zinātnes vēsturē ir viena no spilgtākajām personībām. Viņš bija aktīvs savā profesionālajā darbībā, sākot ar Pirmā pasaules kara gadiem un turpinoties līdz pat dzīves noslēgumam ASV, tomēr nozīmīgākais devums ir viņa trimdas gados sagatavotā un Stokholmā izdotā piecu sējumu monogrāfija “Latvijas māksla” (1979–1993), kas ir pirmais tik plašais Latvijas mākslas vēstures izdevums.

 

Lekcijā, balstoties uz LNA Latvijas Valsts arhīvā saglabātajiem un tikai nesen aprakstītajiem un visiem lasītājiem pieejamajiem Jāņa Siliņa personīgā arhīva materiāliem, tiks sniegts ieskats viņa biogrāfijā, izceļot atsevišķas epizodes, piemēram, J. Siliņa politiski sabiedrisko darbību Pirmā pasaules kara gados, saikni ar Latvijas Universitātes Mākslas muzeju Otrā pasaules kara laikā un sabiedriskās aktivitātes Čehoslovākijā un Vācijā tūlīt pēc kara, kā arī mākslas vēsturnieka darba gaitas ASV un monogrāfijas “Latvijas māksla” sagatavošanas procesu.

 

Baiba Vanaga ir mākslas vēstures doktore, bijusī LNA Latvijas Valsts arhīva eksperte (2017–2019).

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais cikls “Klasiskās vērtības” veidots ar domu aktualizēt jautājumu par latviešu lietišķās mākslas dārgumiem, popularizēt tos un iepazīstināt auditoriju ar ievērojamāko mākslinieku dzīvi un daiļradi. Stāstījumu tēmas izvēlētas ar mērķi sasaistīt vēsturiskās un mūsdienu mākslas un dizaina attīstības tendences, akcentējot klasisko vērtību nozīmi kultūras vidē Latvijā un pasaulē. Visas lekcijas papildina plašs vizuālais materiāls.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

Pieaugušajiem: 5,00 EUR

Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 2,50 EUR

Biļetes nopērkamas DMDM kasē. Lekcijas apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vēlama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm.

Saistītie pasākumi
Saistītie jaunumi
Saistītās izglītības programmas