WonderWoman Art Bra
Viesizstāde

No 2015. gada 24. aprīļa līdz 7. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20; 3. stāvā) būs skatāma viesizstāde „WonderWoman Art Bra”, kurā sabiedrībai un sievietēm aktuālu tematiku risinās mākslinieces no Latīņamerikas valstīm: Kostarikas, Dominikānas Republikas, Nikaragvas, Gvatemalas, Urugvajas, kā arī Spānijas un Kanādas.

 

WonderWoman Art Bra” – viens no 5. Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles pasākumiem – nav vienkārša mākslas izstāde. Tai piemīt sociāli aktīvs raksturs, tā ir izstāde-akcija cīņai par sievietes tiesībām un veselību. Projektā piedalās četrdesmit mākslinieces no Centrālamerikas valstīm – Kostarikas, Nikaragvas, Urugvajas, Dominikānas Republikas, Gvatemalas, kuru radošās pozīcijas atbalsta domubiedres Kanādā un Spānijā.

 

Ekspozīcijas galvenie saturiskie akcenti runā par sievieti plašā diapazonā: no tās pamatsūtības – būt mīlošai sievietei, mātei un pavarda turētājai – līdz pasaulē šobrīd ļoti asai, bieži noklusētai un mākslā maz afišētai tēmai: varmācībai pret sievieti, vardarbībai ģimenē un tiem pārdzīvojumiem, ko sievietei jebkurā valstī, jebkurā kontinentā izraisa vārdi – krūts vēzis. Tieši šī sāpe mākslinieces uzrunājusi visvairāk.

 

Visus konceptuālos darbus vieno simboliskā krūštura forma, pārsteidzot skatītāju ar Centrālamerikas kultūrām raksturīgo krāsu un emociju vitalitāti, kā arī daudzveidīgo materiālu spektru (dabas materiāli, metāls, koka šķiedra, māls, kokvilna, papīrs, sintētiskās šķiedras u.c.).

 

Izstādes idejas autore ir Kostarikas māksliniece Alehandra Gutjeresa Moija (Alejandra Gutierréz Moya), kuru pirmo reizi iepazinām 2010. gadā 4. Rīgas starptautiskajā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennālē „Globālā intriga II”. Viņas darbs „Krūšturis Wonderbra” tika novērtēts ar atzinības balvu. Vairāku gadu garumā Alehandra Gutjeresa Moija Centrālamerikas valstīs ir vadījusi starptautisko kustību, lai veicinātu sabiedrības aktīvu attieksmi cīņā ar krūts vēzi. Izmantojot krūštura formu kā šīs kustības simbolu, mākslinieces patiesais nolūks ir palielināt izpratni par sievietes daudzveidīgajām un bagātajām spējām. Pēdējos gados Alehandra Gutjeresa Moija Kostarikā, Nikaragvā un citur realizējusi vairākus projektus – tekstilmākslas izstādes, kurās atklāti runā par sievietēm būtiskiem jautājumiem.

 

Izstāde „WonderWoman Art Bra” tika veidota īpaši Rīgai, ņemot vērā 5. Rīgas starptautiskās triennāles kopējo tematisko devīzi „Daudzveidība vienotībā / Diversity&Unity”. Iniciatīvai atsaucās liels skaits mākslinieču, taču uz Rīgu atceļoja tikai organizatoru konkursa kārtībā izvēlētie darbi. Tajos redzamas atsauces uz mātišķumu, tradīcijām, seksualitāti, veselības problēmām un arī represiju. Akcentēdamas problēmas, kas ir aktuālas Centrālamerikā, autores vēršas ar aicinājumu pēc dialoga pie sievietēm citās pasaules valstīs, šoreiz – Latvijā.

Cerams, ka izstāde izraisīs nopietnas pārdomas un motivēs skatītājus sarunai un diskusijām par mākslinieču izvirzītajām koncepcijām.

 

Teksts: Velta Raudzepa