"mini-LIELS"
Mākslas projekts - izstāde

Ieraudzīt pasauli smilšu graudā,
paradīzi savvaļas puķē,
turēt saujā bezgalību un sajust mūžību vienā stundā.
(Viljams Bleiks „Bezvainības dziesmas”)

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā eksponētais lietuviešu inovatīvais mākslas projekts -izstāde „mini-LIELS” sagādā skatītājiem īstu pārsteigumu, attālinoties no tradicionālās izpratnes par miniatūru izstāžu rīkošanu. Izstādes – objekta koncepcijas autori piedāvā skatītājiem neierastā veidā – it kā caur „leļļu mājas” iekārtojumu, vērot izcilu lietuviešu mākslinieku filigrāni darinātu miniatūru darbu ekspozīciju, kas organizēta galerijā „Balta” Kauņā. Izstādi skatītājs var apskatīt kā veselu, nedalāmu vienību, kas realizēta samazinātā mērogā.

Pirmkārt, pašas galerijas zāles, saglabājot to raksturīgās arhitektoniskās vērtības un apgaismojuma izvietojumu, kļuvušas miniatūras un pārvērstas maketā mērogā 1:10. Maketa augstums ir 30cm un garums 2m. Otrkārt, arī tradicionālais miniatūru formāts 10x10x10cm samazināts līdz pavisam niecīgiem izmēriem. Neskatoties uz to, skatītājam ir iespējams tuvplānā detalizēti apskatīt katru mazo mākslas darbu: gleznas, skulptūras, tekstilijas, video mākslu, grafikas darbus un citus mākslas priekšmetus. Šīs miniatūriņas nav uztveramas kā kādu mākslas darbu vienkāršs atveidojums jeb kopijas, bet gan kā patstāvīgas kompozīcijas, kas radītas rūpīgi, ar juveliera cienīgiem paņēmieniem, izmantojot smalkus instrumentus.

Izstādes nosaukumā izmantotie vārdi „mini-LIELS”, ir raksturojoši lielumi dažādām lietām. Apzīmējums „mazs” ir attiecināms uz galeriju (maketu), savukārt apzīmējums „liels” vai „lielisks” attiecināms uz talantīgajiem miniatūru autoriem un viņu sniegumu mākslā.

 

Projekta vadītājas: Jolanta Šmidtiene un Lina Jonike

Maketa autors: Robertas Šmidtas

Projekta administratore: Virginija Masliakoviene

Fotogrāfe: Akvile Snarskiene

www.tdg.lt