Hermaņa Niča personālizstāde
Orģiju un mistēriju teātris
No 2021. gada 16. oktobra līdz 12. decembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma Austrijas avangarda mākslinieka Hermaņa Niča personālizstāde “Orģiju un mistēriju teātris”.

1960. gados Hermanis Ničs (Hermann Nitsch, 1938) kopā ar Ginteru Brusu (Günter Brus), Oto Mīlu (Otto Muehl) un Rūdolfu Švarckogleru (Rudolf Schwarzkogler) veidoja vienu no radikālākajām 20. gadsimta mākslas kustībām, kas mākslas vēsturē pazīstama ar nosaukumu “Vīnes akcionisti”. Par savu mūža darbu viņš atzīst 50. gadu beigās radīto Orģiju mistēriju teātri (Das Orgien-Mysterien-Theater), kas ir intensīva mākslas pieredze, kurā savienojas glezniecība, teātris, mūzika un lirika ar liturģiski reliģioziem elementiem.

 

Orģiju mistēriju teātra pamatā ir ideja radīt kaut ko vairāk par teātra iestudējumu, un Hermanis Ničs uzskata, ka tas ir iespējams tikai brīdī, kad vienlīdzīgi tiek iesaistīts un pārveidots gan skatītājs, gan aktieris. Savā ziņā tā ir mākslas terapija, pie kuras Vīnes akcionisti nonāca, pakāpeniski studējot Zigmunda Freida un Vilhelma Reiha darbus. Orģiju mistēriju teātrī nevar pasīvi vērot un palikt neitrāls, kā teicis Oto Mīls: “Mūsu darbība bija ne tikai mākslas forma, bet pāri visam eksistenciāla attieksme.”

 

Izstādes vieta – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM), kas atrodas bijušajā Svētā Jura baznīcā (1204) un ir senākā saglabājusies mūra celtne Rīgā, nav izvēlēta nejauši. Kristīgo rituālu pārradīšana ir viena no būtiskākajām Niča mākslas sastāvdaļām. Līdz ar to pati telpa kļūst par svarīgu izstādes elementu, kurā savienojas galvenie autora daiļrades punkti. Ekspozīcijā apskatāmi zīmīgākie Hermaņa Niča mākslas rituāli – dokumentāli videomateriāli no Orģiju mistēriju teātra akcijām ar kulmināciju akcijā “Sešu dienu spēle”, darbības glezniecības (action painting) paraugi, lielformāta grafikas un dokumentālas fotogrāfijas.

 

“Orģiju un mistēriju teātris” ir pirmā Hermaņa Niča izstāde Baltijā, tādējādi – unikāla iespēja iepazīt autoru, kurš ietekmējis ne tikai darbības glezniecības un performances jomas, bet arī laikmetīgā teātra mākslas attīstību.

 

Izstādi papildina izglītības programma – sarunas ar mākslinieku, diskusiju un lekciju cikls, performances un nodarbības jauniešiem.

 

PAR MĀKSLINIEKU

Hermanis Ničs ir austriešu avangarda mākslinieks, viens no “Vīnes akcionistiem”. Savos rituālos (akcijās) šīs mākslas kustības pārstāvji bieži kā izteiksmes līdzekļus izmanto pašsakropļotus ķermeņus, apgānīšanos, dzīvnieku iekšas, urīnu, fekālijas, asinis, tādā veidā izrādot zemapziņas reakciju pret pēckara Austrijas “attīrīšanos” no tās noziegumiem, dalības nacionālsociālismā un holokaustā.

 

Hermanis Ničs dzīvo un strādā Princendorfas pilī, kur norisinājās leģendārā akcija “Sešu dienu spēle” (1998). Austrijas pilsētiņā Mistelbahā ir izveidots Niča muzejs. Autora darbi ir iekļauti Ņujorkas Modernās mākslas muzeja, Londonas Teita galerijas krājumā, kā arī daudzās citās kolekcijās.

 

Teksts: Līna Birzaka-Priekule

 

 

IZSTĀDES PATRONS UN ORGANIZATORS:

VV Foundation

 

SADARBĪBAS PARTNERIS:

Hermaņa Niča fonds (Hermann Nitsch Foundation)

 

IZSTĀDES KURATORE:

Līna Birzaka-Priekule, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore

 

IZSTĀDES PROJEKTA VADĪTĀJA HERMANA NIČA FONDĀ:

Martha M. Schildorfer

 

IZSTĀDES PROJEKTA VADĪTĀJAS ASISTENTE:

Austra Stupele

 

IZSTĀDES PERFORMANCES PROGRAMMAS KURATORS:

Evarts Melnalksnis

 

IZSTĀDES GRAFISKAIS DIZAINS:

Eltons Kūns

 

IZSTĀDES IZGLĪTĪBAS PROGRAMMAS VADĪTĀJA:

Dārta Dīriņa

 

IZSTĀDES KOMUNIKĀCIJA:

Auguste Petre / Anete Piņķe

 

IZSTĀDES TEKSTU AUTORI:

Hermanis Ničs, Igors Gubenko, Laine Kristberga, Vilnis Štrams, Līna Birzaka- Priekule

 

IZSTĀDES IEKĀRTOTĀJI:

Uldis Timoško, Modris Esserts

 

ĪPAŠS PALDIES:

Inesei Baranovskai, Jānim Frišvaldam, Jānim Kalvam, Gunai Kreislerei, Mārai Lācei, Džasperam Šārpam (Jasper Sharp), Artai Vārpai, PAiR rezidences darbiniekiem

Saistītās preses relīzes