Harijs Seidlers: arhitektūra, māksla un dizains (Austrālija)

No 2013. gada 23. februāra līdz 17. martam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) būs skatāma ceļojošā izstāde „Harijs Seidlers: arhitektūra, māksla un dizains”, veltīta slavenākā 20. gadsimta Austrālijas arhitekta Harija Seidlera 90. dzimšanas dienas atcerei.

Izstādes materiāli sniedz priekšstatu par Austrijā dzimušā arhitekta Harija Seidlera (Harry Seidler; 25.06.1923, Vīne – 09.03.2006, Sidneja) izšķirīgo lomu, ieviešot un iedzīvinot Bauhaus principus Austrālijas arhitektūrā, kā arī identificē viņa ievērojamo ieguldījumu un radošo rokrakstu modernistu dizaina metodoloģijas ietvaros un ārpus tiem.

Ekspozīcijā atspoguļoti pavisam piecpadsmit Harija Seidlera izstrādātie arhitektūras projekti, to skaitā piecas celtnes un pieci biroju torņi, kas atrodas Sidnejā, kā arī pieci galvenie pasūtījuma darbi, kas lokalizēti ārpus Sidnejas. Meistara radošumu vienmēr stimulēja kopdarbs ar arhitektūras jomā strādājošām slavenībām, kas virzījušas tās attīstību. To vidū ir arhitekti Marsels Breiers (Marcel Breuer) un Oskars Nīmeijers (Oscar Niemeyer), būvinženieris Pjērs Luidži Nervi (Pier Luigi Nervi), fotogrāfs Makss Dipēns (Max Dupain), mākslinieki Jozefs Alberss (Josef Albers), Aleksandrs Kalders (Alexander Calder), Normens Karlbergs (Norman Carlberg), Sols Levits (Sol LeWitt), Čārlzs Perijs (Charles Perry), Frenks Stella (Frank Stella) un Lina Atzone (Lin Utzon). Šo savstarpējo auglīgo radošo personību sinerģiju veicināja Seidlera uzticība Bauhaus skolas dibinātāja Valtera Gropiusa (Walter Gropius) idejām.

Ceļojošā izstāde tapusi sadarbībā ar Harija Seidlera dzīvesbiedri, arhitekti Penelopi Seidleri, un ar Seidlera Arhitektūras fonda („Seidler Architectural Foundation”; Sidneja, Austrālija) atbalstu to sagatavojusi „Intercontinental Curatorial Project” korporācija (Ņujorka, ASV), kas nodarbojas ar starptautisku arhitektūras izstāžu organizēšanu, pārraudzību un dizainu. Izstādē apskatāmo eksponātu klāstā ir arhitektūras objektu un skulptūru maketi, fotogrāfijas, arhitekta personīgā sarakste, grāmatas, albumi, preses izdevumi, zīmējumi un skiču oriģināli no Seidleru ģimenes arhīva, kā arī Jaundienvidvelsas „Historic Houses Trust”, Jozefa un Anni Albersu fonda (Joseph&Anni Albers Foundation), Sirakūzu Universitātes Marsela Breiera digitālā arhīva (Marcel Breuer Digital Archive) un mākslinieku Normena Karlberga, Čārlza Perija un Linas Atzones privātajiem arhīviem.

2014. gada martā izdevniecībā „Rizzoli” izdos arhitekta, arhitektūras teorētiķa un izstādes kuratora Vladimira Belogolovska (Владимир Белоголовский; ASV) sarakstīto grāmatu „Harijs Seidlers. Darbs mūža garumā” („Harry Seidler: Lifework”). Tajā tiks iekļauti materiāli, kurus sagatavojuši Kriss Abels (Chris Abel), Berijs Bergdols (Barry Bergdoll), Normens Fosters (Norman Foster), Kenets Fremptons (Kenneth Frampton) un Oskars Nīmeijers. Grāmatas grafisko dizainu veido mākslinieks Masimo Viņeli (Massimo Vignelli).

Vairāk informācijas: http://www.curatorialproject.com/exhibitions/harryseidlertravelingexhibit.html

Teksts: Inese Baranovska