Talantu jūra
Modes dizaina izstāde no Latvijas Mākslas akadēmijas Modes dizaina nodaļas

No 2012. gada 15. maija līdz 26. maijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) norisināsies modes dizaina izstāde „Talantu jūra”, kurā būs aplūkojami Latvijas Mākslas akadēmijas modes dizaina studentu, kā arī jau pazīstamu un plašu starptautisku pieredzi guvušu Latvijas modes dizaineru darbi.

Latvijas Mākslas akadēmijas Modes dizaina nodaļa (dibināta 1993. gadā) ir jaunākā no visām četrpadsmit LMA nodaļām, bet, neraugoties uz neilgo pastāvēšanas vēsturi, tā apliecina sevi kā pasniedzēju un studentu kopumu ar lielu radošo potenciālu.

Izstādē „Talantu jūra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā piedalās Latvijas Mākslas akadēmijas Modes katedras studenti un Latvijas modes dizaineri MAREUNROL’S (Mārīte Mastiņa un Rolands Pēterkops), Natālija Jansone, Žanete Auziņa, KATYA KATYA SHEHURINA (Katya Šehurina), SALT (Indra Salceviča), Keta Gūtmane, Līga Banga, ZOFA handmade footwear (Elīna Dobele), kurus studenti atzinuši par savām autoritātēm modes nozarē un uzaicinājuši piedalīties projektā. Apmeklētāju uzmanībai tiek piedāvātas ne tikai mūsdienu stila variācijas dizaina tērpu veidā, bet arī modes kolekciju skiču burtnīcas, kas paver priekškaru uz kolekciju tapšanas aizkulisēm.

LMA modes mākslas studenti 2011./2012. mācību gada skati piedāvā vēl neierastā – filmas formātā. Pusotru stundu gara mācību filma „PALĀTA 2011”, kura tiek demonstrēta izstāžu zāles altāra daļā, tapusi projekta „3P” ietvaros un būtībā ir tērpu kolekciju prezentācijas klipu kompilācija, kas sastāv no 3–4 minūtes gariem divdesmit sešiem studentu darbu videoklipiem-eksperimentiem. Modes īsfilma – tas ir vēstījums video formātā, kur nozīmīgākā loma ir atvēlēta tērpam, bet pārējais – vide un sižets – tam visam ir pakārtots. Filmas idejas autores un režisores ir Mila Ludmila Kruglika un Vita Radziņa, konsultēt filmas procesu piekritis režisors Mārtiņš Grauds, kura filma „Lust. Lust” 2010. gadā saņēmusi Grand Prix ikgadējā Starptautiskajā modes un stila filmu festivālā „A Shaded View On Fashion Film”. Filmas galvenais operators Reinis Traidās.

Dabas tēma kā iedvesmas avots vienmēr ir interesējusi latviešu modes māksliniekus. Arī Mākslas akadēmijas studentu kolekcijās ik gadu parādās darbi, kuru uzmanības centrā ir dabas motīvi. Šogad, vadoties pēc LMA Dizaina nodaļas uzstādītājiem mērķiem, jaunie modes mākslinieki ar saviem darbiem paredz strādāt jau plašākā mērogā un sniegt savu ieguldījumu Latvijas atpazīstamības veidošanā starptautiskā kontekstā. Nenoliedzami Latvija uz pārējo Eiropas valstu fona ir mežu zeme. Mežs kā neizsmeļamas dažādības simbols un inspirācijas objekts mākslinieciskajā jaunradē ir kļuvis par Modes dizaina apakšnozares vadmotīvu, ko iecerēts pētīt un attīstīt turpmāko piecu gadu laikā.

Izstādes ietvaros notiks divas modes skates, kas apmeklētājiem piedāvās iespēju ielūkoties Latvijas jauno modes mākslinieku radošās domas lidojumā. Pirmajā skatē, kas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks š. g. 30. maijā, būs aplūkojami visu Mākslas akadēmijas modes dizaina studentu mācību darbi. Ieeja modes skatē ar ielūgumiem. Taču jau nākamajā dienā – 31. maijā – skatītāju uzmanībai tiks piedāvātas izcilākās modes kolekcijas, kas godu piedalīties skatē izpelnījušās sīvā savstarpējā konkurencē un guvušas atzinīgu modes nozares ekspertu žūrijas vērtējumu iepriekš notikušajā skatē. Biļetes uz 31. maija modes skati nopērkamas www.bilesuserviss.lv.

Modes skates, kas notiek ilgtermiņa sadarbības līguma ar VAS „Latvijas Valsts meži” ietvaros, tiek rīkotas ar mērķi attīstīt Latvijas vietējo resursu konkurētspēju pasaules tirgū. Gan Latvijas daba, gan cilvēku radītspēja ir mūsu resurss, kura attīstība un stiprināšana ir kā Latvijas Mākslas akadēmijas, tā VAS „Latvijas Valsts meži” ilgtermiņa mērķu vidū. „Sabiedrība, kas atbalsta savus dizainerus, nodrošina jauno radošo nozaru profesionāļu pieredzes un jaunrades attīstību. Ar laiku šī pieredze pāraug dizaineru un līdz ar to visas sabiedrības ārējā konkurētspējā,” pārliecību par projekta nozīmi pauž rīkotāji.

Izstāde „Talantu jūra” ir arī nozīmīgs pieturas punkts ikgadējās Muzeju nakts programmā, kas ar tēmu „Zilā krāsa – jūra” Latvijā norisināsies š. g. 19. maijā.

Savukārt 24. maijā plkst. 17.00 visi interesenti tiek aicināti uz LNMM cikla „Sarunas muzejā” pasākumu, kurā varēs uzzināt vairāk par Latvijas Mākslas akadēmijas Modes dizaina nodaļas radošo darbību. Sarunā piedalīsies nodaļas pasniedzēji Aigars Bikše, Agnese Narņicka, Artis Štamgūts, Inta Amoliņa, kā arī izstādes dalībnieki – LMA studenti.

Izstādes dalībnieki:

Bakalauri: 1. kurss – Reinis Ratnieks (Reinis ratnieks2011), Jānis Šnē (SEVEN), Liene Ulmane (Šiva), Simona Veilande (Šīles sapnis), Renāte Vītola (ARETE); 2. kurss – Evija Berga (Betons), Arvils Linde (Immaterial wolfman), Baiba Litiņa (Gusts), Anete Meiere (PaGrieziens), Sabīne Skarule (Otra Puse); 3. kurss – Marika Džule (Keiko), Sabīne Groza ([graen’] [graen’]), Zane Jēkabsone (Strēlniece), Ineta Urtāne (Dubļi), Edīte Treija (The cranes here); 4. kurss – Līva Ķauķe (Imperfection), Zane Poriete (The Grown’Ups), Iveta Vilne (Girl with a rabbit heart (Meitene ar truša sirdi)), Daiga Zvirgzdiņa (Melna Pūce).

Maģistranti: 1. kurss – Kristiana Kalniņa (The Uncovered (Atsegtā būtība)), 2. kurss – Baiba Bērziņa-Skrīvere (Robeža (Border)), Indra Miklāva (Nemiers), Vita Radziņa (My lovely bones), Elīna Rožkalne (cilv”ĒKA”).