Laikmetīgā slovāku stikla māksla

No 2011. gada 14. aprīļa līdz 26. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) būs apskatāma laikmetīgās slovāku stikla mākslas izstāde.

Izstāde sniedz ieskatu Slovākijas mūsdienu stikla mākslas galvenajos attīstības virzienos un iepazīstina ar 14 vadošo slovāku stikla mākslinieku daiļradi. Tajā iekļautie vairāk nekā 60 dažādu paaudžu autoru darbi veido bagātīgu priekšstatu par mūsdienu stikla mākslas attīstības tematisko virzienu plašo diapazonu, formu un krāsu valodas daudzveidību, laikmetīgām tehniskajām novitātēm.
Šo fantastisko izstādi no autordarbiem komplektējusi kuratore Zora Petrášová, veiksmīgi apvienojot atšķirīgus mākslinieciskās izteiksmes stilus un dažādu autoru rokrakstus. Kuratores ideja bija ne tikai sniegt kompleksu pārskatu par nozares attīstību Slovākijā, bet arī parādīt mākslinieku radošos meklējumus attieksmē pret vienu un to pašu materiālu šodien. Jāatzīmē, ka tā ir viena no labākajām pēdējo gadu slovāku stikla mākslas nozari reprezentējošām izstādēm.
Viens no izstādē apskatāmo eksponātu autoriem ir ilggadējais Mākslas akadēmijas (Vysoká škola výtvarných umení, VŠVU, Bratislava) Stikla mākslas nodaļas mācībspēks, pedagogs Viktors Oravecs (Viktor Oravec), kura darbos vērojam filozofisku izteiksmību. Patrika Illo (Patrik Illo) darbu kolekcija, savukārt, ekspozīcijā pārstāv to dizaina virzienu, kurā lietojamie priekšmeti iet rokrokā ar mākslinieciski brīvu izteiksmes formu valodu. Ar vairākiem darbiem izstādē var iepazīt stikla mākslas pasaules klases meistara Ján Zoričák radošo daiļradi, kā arī vairāku citu mākslinieku radošās un tehniskās veiksmes. Līdzās jau pazīstamiem slovāku māksliniekiem un Mākslas akadēmijas pedagogiem, ekspozīcijā redzam vairākus studentu pieteikumus. Tā, piemēram, Danica Balgavá un Tomáš Ondroušek pārstāv mūsdienīgas koncepcijas un virzienus, kas saistītas ar tehnoloģisko un estētisko stikla radīšanas principu jaunu novērtējumu.
Izstāde „Laikmetīgā slovāku stikla māksla” tapusi sadarbībā ar Slovākijas Republikas vēstniecību Latvijā. 14. aprīlī ekspozīciju Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā atklās Slovākijas Republikas vēstnieks, V.E. Dušan Krištofík. Divi no māksliniekiem, kuru darbus redzēsim ekspozīcijā – Palo Macho un Patrik Illo – ieradīsies Rīgā un arī būs klāt atklāšanas ceremonijā.
Izstāde ar panākumiem jau izrādīta Somijas Stikla muzejā „Riihimäki” un Igaunijas Lietišķās mākslas un dizaina muzejā Tallinā. Pēc eksponēšanas Rīgā tā mēros ceļu uz vairākām citām Ziemeļeiropas galvaspilsētām.

Teksts: Velta Raudzepa