MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte
No 2019. gada 10. oktobra līdz 8. decembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) pirmo reizi būs skatāma vērienīga pazīstamā latviešu modes dizaineru dueta MAREUNROL’S (Mārīte Mastiņa-Pēterkopa un Rolands Pēterkops) izstāde “MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte”.

Tas ir Latvijā vēl nebijis starpdisciplinārs notikums, kas apliecina modes mākslas potenciālu, atklājot tās patieso universālo dabu, kad lietas, materiāli un idejas spēj pastāvēt ārpus laika. Apmeklētājs aicināts iepazīt modi nevis kā sezonālu untumu, bet nopietnu, daudznozīmīgu 21. gadsimta mākslas un dizaina formu, kas paplašina realitātes robežas.

 

Izstāde piedāvā MAREUNROL’S kolekciju retrospekciju, papildinātu ar video materiāliem, fotogrāfijām, tēlnieciskiem elementiem un audio instalāciju. Autori katrai detaļai piešķir jēgu, viņu mērķis ir radīt apģērbu, kas pauž stāstu un dzīvo savu dzīvi līdzvērtīgi konceptuālam mākslas darbam. MAREUNROL’S drosmīgi uzrunā skatītāju, kā arī reflektē par kolektīvo pagātni un meklē nākotnes vizuālos kodus, jūtīgi uztverot attiecības starp ķermeni, telpu, skaņu un kustību.

 

Mākslas un kultūras portāla “Arterritory.com” direktore Una Meistere: “Modes dizaineru duets MAREUNROL’S ir dizaina robežu paplašinātāji un pārkāpēji vienlaikus. Domātāji un stāstnieki, kas izceļ apģērbu (modi) ārpus ierastā funkcionlitātes rāmja, izmantojot to kā pavedienu pasaules un sevis izzināšanai. Viņu kolekcijas ir prāta, iztēles un sajūtu konstrukcijas, kas kā jutīgas antenas uztver sava laika vibrācijas, dekonstruē tās, izvelk esenci un vizualizē universālā modes valodā. Tādējādi nemitīgi mudinot paraudzīties uz pasauli no cita skatpunkta.

 

MAREUNROL’S tērpi uzdod jautājumus, paģēr iedziļināšanos, eksperimentē ar modes valodas pieņēmumiem, priekšstatiem un materialitāti. Viņu kolekcijas ir kontemplācijas telpa – vien apģērba veidolā. Un reizē krustceles, kur satiekas mūzika, māksla, literatūra, kino, dzīve, sapņi, materiālā un pārlaicīgā pasaule. Viņu radītajiem tērpiem un videi, kuru tie apdzīvo, raksturīga smalkmehāniķa precizitāte, izceļot katras detaļas nozīmīgumu, kā arī sirreāls nejaušības moments. Tie ir kā savveida iztēles spārni, kas pārvar racionalitātes gravitāciju un ļauj nokļūt neparedzamības un spontanitātes teritorijā, saskatīt to, kas citādi paliek nepamanīts.”

 

Izstāde iecerēta kā īpaša platforma (sarunas, diskusijas un radošās darbnīcas), kas būs saistoša jebkuram apmeklētājam, veicinot izpratni par modi kā neatņemamu kultūras sastāvdaļu.

 

PAR MAREUNROL’S

Izveidots 2006. gadā, MAREUNROL’S ir starptautiski pamanītākais latviešu modes zīmols. Piedalījies daudzos konkursos un festivālos, biennālēs un grupas izstādēs ārpus Latvijas, tostarp 12. Prāgas Scenogrāfijas un teātra arhitektūras kvadrinnālē, ceļojošajā izstādē “ARRRGH! Monsters in Fashion” Benaki muzejā Atēnās un “La Gaîté Lyrique” Parīzē. 2009. gadā duets ieguva divas galvenās balvas 24. Starptautiskajā Jēras modes un fotogrāfijas festivālā (24th International Hyeres Fashion and Photography Festival) Francijā. Kopš 2012. gada zīmols regulāri piedalās Parīzes modes nedēļā – sākotnēji tās oficiālās programmas ietvaros. 2016. gadā MAREUNROL’S tika izvirzīti starp desmit Eiropas nominantiem prestižajai starptautiskajai “Woolmark” balvai vīriešu modes kategorijā.

 

Autori veidojuši tērpus daudzām teātra un operas izrādēm Latvijā un ārzemēs. 2013. gadā izdevniecības “Phaidon” almanahs “Pattern” ierindojis MAREUNROL’S starp 100 mūsdienu īpašākajiem jaunajiem dizaineriem. Viņu tērps rotājis arī respektablā dzīvesstila žurnāla “Wallpaper” nākotnes modei veltītā speciālizlaiduma vāku.

 

MAREUNROL’S darbi kā izcilas mūsdienu Latvijas modes mākslas liecības ir iekļauti LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Dizaina kolekcijā un aplūkojami pastāvīgajā ekspozīcijā.

 

 

IZSTĀDES IDEJA un SCENOGRĀFIJA:

MAREUNROL’S: Mārīte Mastiņa-Pēterkopa un Rolands Pēterkops

 

PROJEKTA VADĪTĀJA:

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

 

TĒLNIECISKIE OBJEKTI:

Ginters Krumholcs, tēlnieks

 

IZSTĀDES UZBŪVE:

SIA “Dekorāciju darbnīca”

 

SKAŅA:

Rolands Pēterkops un Reinis Semēvics, “Tīrkultūra”

 

PROJEKTA DARBA GRUPA:

LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs: Modris Esserts, Imants Ļaviņš,

Jekaterina Potašova, Austra Stupele, Kristīne Šica, Uldis Timoško, Raitis Upens,

Zane Vilnīte, Ieva Zvejniece

Saistītie jaunumi
news-image
“MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte” atzīta par 2019. gada labāko modes izstādi Latvijā
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar prieku paziņo, ka Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja organizētā izstāde “MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte” kļuvusi par Baltijas Modes federācijas konkursa “Latvijas Modes gada balva 2019” laureāti nominācijā “Gada labākā modes izstāde”.
news-image
“MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte” kļuvusi par Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja apmeklētāko izstādi 2019. gadā
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) ir noslēgusies izstāde “MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte”, kas sniedza iespēju skatīt pasaulē pazīstamā latviešu modes zīmola MAREUNROL’S tērpu kolekciju izlasi. Nepilnos divos mēnešos – no 10. oktobra līdz 8. decembrim – ekspozīcija piesaistīja 10134 interesentu uzmanību, kļūstot par DMDM apmeklētāko izstādi 2019. gadā.
news-image
Vēl tikai 3 nedēļas skatāma izstāde “MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte”
Vēl trīs nedēļas – līdz 8. decembrim – ir iespēja apmeklēt izstādi “MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte”, ko piedāvā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) sadarbībā ar latviešu modes dizaineru duetu MAREUNROL’S (Mārīte Mastiņa-Pēterkopa un Rolands Pēterkops). Projekta noslēgumā – meistarklase pieaugušajiem “Sirreālais cepurnieks”, “Sarunas muzejā” par citādu modes fotogrāfiju un grāmatas iznākšana.
Saistītie pasākumi
news-image
09 Okt 12:00
PRESES PASTAIGA izstādē "MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte"
Trešdien, 2019. gada 9. oktobrī, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina mediju pārstāvjus uz preses pastaigu modes dizaineru Mārītes Mastiņas-Pēterkopas un Rolanda Pēterkopa izstādē “MAREUNROL’S. Paplašinātā realitāte”.
news-image
22 Okt 12:00
DARBNĪCA SKOLĒNU BRĪVLAIKĀ: Cepurnieka fantāzijas
MAREUNROL’S modes kolekcijās īpašu lomu spēlē cepures. Tās nav gluži parastas cepures. Dažreiz tās kalpo par skatuvi kādai ainai, citreiz pārtop par peļķes formas galvassegu vai putnu būri. Lai arī cik neparasti izskatītos cepure, katrā slēpjas stāsts. Vai varēsi to uzminēt?
news-image
25 Okt 12:00
DARBNĪCA SKOLĒNU BRĪVLAIKĀ: Cepurnieka fantāzijas
MAREUNROL’S modes kolekcijās īpašu lomu spēlē cepures. Tās nav gluži parastas cepures. Dažreiz tās kalpo par skatuvi kādai ainai, citreiz pārtop par peļķes formas galvassegu vai putnu būri. Lai arī cik neparasti izskatītos cepure, katrā slēpjas stāsts. Vai varēsi to uzminēt?
news-image
26 Okt 14:00
SARUNAS MUZEJĀ: MAREUNROL’S
Sestdien, 2019. gada 26. oktobrī, plkst. 14.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) notiks tikšanās ar modes dizaineru duetu MAREUNROL’S un grāmatas “MAREUNROL’S” autori Unu Meisteri.
news-image
30 Nov 12:00
DARBNĪCA PIEAUGUŠAJIEM: Cepuru meistarklase
Meistarklasē dalībnieki iepazīs izstādē redzamās tērpu kolekcijas, kurās īpašu lomu spēlē cepures - tās var būt gigantiskas galvassegas kā baisas un sirreālas vīzijas, vai skatuve ikdienišķām mizanscēnām.
news-image
30 Nov 14:00
SARUNAS MUZEJĀ: Citāda modes fotogrāfija
Projekta “MAREUNROL`S. Paplašinātā realitāte” vadītājas Ineses Baranovskas saruna ar fotogrāfi Ivetu Gabaliņu (Vaivodi), kura daudzkārt sadarbojusies ar izstādē skatāmo modes dizaineru duetu MAREUNROL’S, veidojot modes fotogrāfijas un video.
news-image
07 Dec 12:00
ĢIMENES DIENA: Ziemas fantāzijas
Turpinām pirmssvētku tradīciju un dienu pirms noslēdzas izstāde “MAREUNROL'S. Paplašinātā realitāte” aicinām uz Ziemassvētku pasākumiem ģimenēm "Ziemas fantāzijas".
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas