Puķu izstāde
Porcelāns un tekstilmāksla no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijām

No 2011. gada 27. maija līdz 26. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) būs apskatāma izstāde "Puķes".

Dekoratīvi lietišķajā mākslā ziedu motīvi rodami gan seno civilizāciju amatnieku izstrādājumos, gan modernās pasaules mākslinieku radošajās iecerēs. Daudzu tautu reliģijās ziedu attēlojums kļuvis par īpaša satura piepildītām zīmēm. Arī politiskās kustības neiztika bez ziedu simbolikas, taču visbiežāk māksliniekam puķes veidols kalpo par vispārcilvēcisku vērtību – mīlestības, dabas un pasaules skaistuma apliecinājumu. Puķu motīvs ļoti bieži tiek lietots kā skaists dekors priekšmetiem, kurus cilvēks izmanto gan ikdienā, gan svētku reizēs.
Izstādē aplūkojami ziedu rotājumi latviešu lietišķajā mākslā no 19. gadsimta beigām līdz 21. gadsimtam. Ekspozīcija atklāj puķes attēlojuma daudzveidību un pielietojuma aspektus gandrīz katrā lietišķās mākslas nozarē no nezināma tautas mākslas meistara darinājuma līdz laikmetīgam ziedu atveidojumam. Dekoratīvajā mākslā ziedu atainojums sastopams visdažādākās nosacītības izpausmēs, kas saistītas ar attiecīgā laikmeta stila īpatnībām un katra mākslinieka individuālo rokrakstu. Izstāde atspoguļo to, kā zieda tēls mainās līdzi mākslas stilu raksturam un kuru ziedu motīvi bijuši iemīļoti vienā vai otra laika posmā.
Ļoti daudzpusīgi puķu dekoratīvs risinājums izpaužas latviešu tekstilmākslā. Visbagātākās tradīcijas meklējamas porcelāna apgleznojumos, tāpēc abas nozares pārstāvētas ar plašu darbu klāstu, taču arī citās lietišķās mākslas nozarēs rodami interesanti eksponāti.
Ziedi kā spilgts domas un noskaņas izteicējs vai košs akcents raksturo daudzus Rūdolfa Heimrāta gobelēnus, krāsaini ziedi uz tumša fona atmirdz Edītes Pauls-Vīgneres krāšņajās sienas segās. Ziedu tematika kā telpiska forma savdabīgi risināta Aijas Baumanes tekstilobjektā, savukārt Irisas Blumates darbos koši sarkanās puķes pārvēršas kaislību ziedos, bet Ivetas Vecenānes kompozīcijās – krāsainās alegorijās.
Izstādē skatāma apjomīga porcelāna ekspozīcija. Porcelāna apgleznošana nav iedomājama bez puķu tēlojuma. Krāsainie ziedi lieliski izceļas uz baltās vai viegli tonētās porcelāna virsmas. Porcelāna un keramikas izstrādājumos mākslinieki ierosmes meklējuši arī ziedu formā un apjomā, radot plastisku telpisku ziedu atveidojumus.
Ziedu motīvi pārvērsti arī greznās rotās un stilizēti nosacītos ornamentos ādas plastikas darbos.
Izstādē eksponēti darbi no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Rīgas Porcelāna muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma, kā arī no atsevišķu mākslinieku kolekcijām.

Teksts: Rūta Rinka