Laika vecums
Tekstilmākslas izstāde (Peru)

No 2010. gada 10. jūnija līdz 25. jūlijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) būs apskatāma izstāde "Laika vecums".

Peru dzejnieks, gleznotājs un tekstilmākslinieks Maksimo Laura (Máximo Laura) ir atzīts par vienu no Dienvidamerikas izcilākajiem tekstilmāksliniekiem starptautiskā mērogā un tiek uzskatīts par savas dzimtās valsts lepnumu.

Dzimis un uzaudzis starp savas tautas tradīcijām, stellēm un dzijām, kuras ir tikpat nokrāsām bagātas un fascinējošas kā viņa dzimtene Andi, mākslinieks veselus trīsdesmit gadus veltījis tam, lai izkoptu savu unikālo daiļrades stilu. Savu mākslinieka misiju viņš saredz Peru laikmetīgās tekstilmākslas popularizēšanā starptautiskā mērogā.

Izstādē „Laika vecums” iekļautās trīsdesmit tekstilijas ir daļa no mākslinieka privātkolekcijas. Te pārstāvētas dažādas tehnikas, tiek uzsvērti estētiskā, individuāli inovatīvā, kā arī mākslinieka iekšējā un dziļi personiskā meklējumi. Tās ir kompozīcijas, kam bijusi nozīmīga loma apzināti veidojot laikmetīgo Peru tekstilmākslu.

„Manu tekstiliju izteiksmes pamatā ir valoda, kas apvieno garīgumu, estētisku skaistumu un lirismu. Cenšos sevi pakļaut materiālu prasībām un radīšanas procesam idejas vārdā, kas beigu beigās atspoguļos tipiskus Peru kultūras un tekstilkanonus.
Mana daiļrade ir bagātīgo, īpašo, fascinējošo un seno vēsturisko Andu tekstiliju tradīciju attīstīšana simbiozē ar inovācijām tekstilmākslas jomā pasaulē, lai pēc tam ierādītu tai īpašu vietu plastiskajās mākslās. Vēsturiskie avoti ir nepārtraukts iedvesmas materiāls, kas ir jāasimilē; jāmeklē tam unikāla un laikmetīga valoda, kas ir labs izaicinājums. No šīs pretrunas starp tradicionālo un laikmetīgo, darba rīku pētījumiem, inovatīvo tehniku pielietojuma tekstiltehnikās, es mēģinu daudzveidot hromatiskās izteiksmes avotus, saglabājot autentisko Peru ikonogrāfisko valodu”, /Maksimo Laura/.

2007. gadā 3. Eiropas Tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennālē „Tradicionālais un laikmetīgais” GLOBĀLĀ INTRIGA mākslinieks ieguva īpašu atzinības balvu ar iespēju sarīkot savu personālizstādi Dekoratīvās Mākslas un dizaina muzejā 2010.gadā. Esam ļoti pateicīgi māksliniekam Maksimo Lauram, kā arī Peru Republikas Ārlietu
ministrijai un Peru vēstniecībai Somijā, bez kuru atbalsta izstāde nebūtu iespējama.

Velta Raudzepa, izstādes kuratore