Tapio Virkala. Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā
No 2017. gada 13. oktobra līdz 3. decembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs skatāma izcilā somu dizainera Tapio Virkalas darbu izstāde “Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā”.

2017. gadā Somijas Republika svin savas neatkarības 100. gadadienu. Šim notikumam par godu Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā sadarbībā ar Somijas Stikla muzeju (Riihimäki) un Somijas Republikas vēstniecību Latvijā tiek rīkota vērienīga Somijas dizaina klasiķa Tapio Virkalas (Tapio Wirkkala, 1915–1985) daiļradei veltītā izstāde. Tapio Virkala ir Somijas dizaina ikona, kas iedvesmojusi vairāku paaudžu māksliniekus ne tikai Somijā, bet arī pasaulē. Izstāde pirmo reizi Latvijā sniedz unikālu iespēju iepazīties ar meistara darbu plašo klāstu no Stikla muzeja un privātkolekcionāra Kiesti Kakonena (Kyösti Kakkonen) krājuma.

 

Tapio Virkala ir viens no ievērojamākajiem un daudzpusīgākajiem somu dizaineriem un arhitektiem. Savos darbos viņš vienmēr centies demonstrēt dzimtās zemes skaistumu un īpatno atšķirību. Paši somi viņu uzskata par sinonīmu terminam “Somijas modernais dizains” un ierindo galveno modernā dizaina figūru vidū rūpnieciskā dizaina nozarē. Mākslinieka radošais devums ir ļoti plašs – diapazonā no plastmasas kečupa pudelēm un metālmākslas objektiem līdz stikla un porcelāna priekšmetiem, kā arī saplāksnī dizainētām mēbelēm. Kopš 20. gadsimta 50. gadiem autors strādājis arī tēlniecības jomā, radot dažādus inovatīvus abstrakta rakstura objektus no saplākšņa. Jāpiebilst, ka Tapio Virkala ir 1955. gada izlaiduma banknošu – Somijas marku – autors.

 

Mākslinieka radošums izpaudies dažādās jomās – gan veidojot izstāžu darbus, gan izpildot rūpnieciskā dizaina pasūtījumus. Viņš ir piedalījies un saņēmis atzinības neskaitāmās starptautiskās izstādēs, to skaitā nozīmīgajās Milānas triennālēs.

 

Ekspozīcija Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā koncentrējas uz meistara izcilajiem sasniegumiem stikla mākslā, porcelānā un sudrabā. Izstādē apmeklētāji varēs iepazīties ar aptuveni 500 Tapio Virkalas dizaina priekšmetiem, kas 40.–80. gados tapuši ražotnēm “Iittala” (stikls) un “Kultakeskus Oy” (sudrabs) Somijā, kā arī “Rosenthal” rūpnīcai (porcelāns un stikls) Vācijā.

 

Ilgstoša bijusi Tapio Virkalas sadarbība ar stikla ražotni “Iittala”, kur kā populārākie dizaini jāmin “Finlandia vodka” pudele (1970–2000), virtuves glāžu komplekts “Ultima Thule” (1968. gadā radīts kā “Finnair” pasūtījums), vāze “Kantarelli” (“Chantarelle”, 1947), vāze “Ovalis” (1958), “Tapio” sērijas trauki u.c. Paralēli mākslinieks strādājis pie svarīgiem ārzemju pasūtījumiem. 60. gadu vidū izcils ir viņa veikums “Venini” stikla ražotnē Itālijā, veidojot kolekciju 1966. gada Venēcijas mākslas biennālei. Par visnozīmīgāko ārpus Somijas uzskatāma Tapio Virkalas darbība Rozentāla (“Rosenthal”) rūpnīcā Vācijā, kas ilgusi turpat 30 gadus. Sadarbības rezultātā tapuši eleganti porcelāna priekšmeti, kurus redzēsim izstādē, kā arī vienu no līdz šim iecienītākajiem rūpnīcas produktiem – vāzi “Paper Bag” (1977).

 

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI un ATBALSTĪTĀJI:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs,

Somijas vēstniecība Latvijā, Somijas Stikla muzejs (Riihimäki), Kakonena kolekcija,

Tapio Wirkkala Foundation

 

IZSTĀDES KURATORE:

Uta Laurena (Uta Laurén), Somijas Stikla muzeja galvenā kuratore (Riihimäki)

 

IZSTĀDES KOORDINATORE LATVIJĀ:

Velta Raudzepa, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājuma darba vadītāja

Saistītie pasākumi
news-image
12 Okt 11:00
PRESES KONFERENCE: Tapio Virkala. Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā
Ceturtdien, 2017. gada 12. oktobrī, plkst. 11.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina mediju pārstāvjus uz preses konferenci, kurā tiks prezentēta ievērojamā somu dizainera Tapio Virkalas darbu izstāde “Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā”. Dalībnieku reģistrācija: plkst. 10.30–11.00
news-image
25 Okt 17:00
SARUNAS MUZEJĀ: Tapio Virkala. Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā
Trešdien, 2017. gada 25. oktobrī, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) un mākslas zinātniece, kuratore Velta Raudzepa aicina uz “Sarunu muzejā” un izzinošu pastaigu Somijas modernā dizaina klasiķa Tapio Virkalas darbu izstādē “Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā”.
news-image
04 Nov 14:00
SARUNAS MUZEJĀ: Tikšanās ar dizaineri Arti Nīmani, keramiķi Līgu Skariņu un metālmākslinieku Juri Gagaini
Sestdien, 2017. gada 4. novembrī, plkst. 14.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) notiks tikšanās ar trīs māksliniekiem - dizaineri Arti Nīmani, keramiķi Līgu Skariņu un metālmākslinieku Juri Gagaini.
news-image
21 Nov 18:00
DZEJAS UN ATDZEJAS VAKARS: Rīts uzzīmē mūsu sejas…
Otrdien, 2017. gada 21. novembrī, plkst. 18.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) leģendārā Somijas dizainera Tapio Virkalas darbu izstādē “Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā” notiks Guntara Godiņa dzejas un atdzejas vakars “Rīts uzzīmē mūsu sejas…”.
news-image
02 Dec 12:00
ĢIMENES DIENA: Kā es braucu sauli, putnus, zivis, briežus, lāci lūkoties
Divās sestdienās, 2017. gada 2. un 16. decembrī, plkst. 12.00–16.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina bērnus, ģimenes un draugus uz Ģimenes dienām “Kā es braucu sauli, putnus, zivis, briežus, lāci lūkoties”. Pasākumu programma būs veltīta ziemas saulgriežu tematikai, piedāvājot interesanti un radoši pavadīt laiku aktuālajās izstādēs. Meklējot iedvesmu dabā, darbosimies kopā piparkūku, paskartīšu, rotu, konfekšu papīrīšu iepakojuma dizaina un auduma apdrukas darbnīcās.
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas