Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts
Izstāde no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām
No 2017. gada 3. augusta līdz 1. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs skatāma izstāde “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts” no starptautiski pazīstamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām. Šoreiz tiks eksponēts bērnu apģērbu un aksesuāru plašs klāsts.

Sadarbībā ar ABLV Bank un Aleksandra Vasiļjeva fondu Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tiek rīkota jau devītā izstāde no ievērojamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva (Александр Васильев) kolekcijas, iepazīstinot ar vēl vienu aizraujošu lappusi tērpu un modes vēsturē. Daudzus pārsteigs fakts, ka par bērnu modi mūsdienu izpratnē varam runāt tikai kopš 18. gadsimta beigām, kad Apgaismības laikmeta izcilais franču filozofs Žans Žaks Ruso (Jean Jacques Rousseau, 1712–1778) pirmais izvirzīja postulātu, ka bērns ir nevis pieaugušā samazināta kopija, bet gan patstāvīga, jauna topošā personība. Viņa uzskati ietekmēja un veidoja plašākas sabiedrības izpratni par bērna apģērbu arī nākamajā gadsimtā.

 

Izstāde vispirms sniedz iespēju izsekot līdzi modes tendencēm bērnu tērpu un aksesuāru dizainā no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta vidum. Tomēr vienlaikus – kā liecina izstādes nosaukums – bērnu apģērbs daudz lielākā mērā nekā pieaugušo mode atspoguļo arī sabiedrības attieksmi pret bērnu, viņa statusu, audzināšanu un priekšstatu maiņu par bērnību kā ļoti būtisku periodu cilvēka attīstībā.

 

Ekspozīcija veidota nosacīti hronoloģiski, parādot tipisku mājas vidi, ikdienu un dzīvesveidu, pastaigas brīvā dabā, skolas gaitas, kopīgus ģimenes svētku brīžus, atpūtu un citas aktivitātes. Katrā iepriekšējā izstādē modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs centās iekļaut arī kādas Latvijas slavenības tērpus. Šoreiz viņa lielisko, unikālo bērnu tērpu kolekciju papildina rotaļlietas, sadzīves priekšmeti un ievērojamu Latvijas kultūras personību fotogrāfijas bērnībā no vairāku Latvijas muzeju krājumiem.

 

Izstādes nosaukums pamatoti asociējas ar savulaik Rīgas pazīstamo universālveikalu “Bērnu pasaule” – savulaik milzīgu popularitāti mazo rīdzinieku vidū bija iemantojis centrālais skatlogs ar tajā izvietotajām tematiskajām kustīgo leļļu grupām. Tās bija darinājis mākslinieks Adrians Pabians – viņa skices, fotogrāfijas un rotaļlietas pirmoreiz tiek eksponētas plašākai auditorijai. Vēl viena izstādes sadaļa iepazīstina ar padomju laika rūpnieciski ražotajiem apģērbiem un cilvēku pašu izgatavotajiem apģērbiem, raksturojot tālaika sabiedrības gaumi un skaistuma izpratni.

 

Papildu priekšstatu par to, kā evolucionēja bērnu mode Latvijā, var gūt projektam “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts” veltītajā satelītizstādē, kas no š. g. 17. jūlija līdz 9. augustam norisinās tirdzniecības centrā “Galerija Centrs” Rīdzenes ielā (Rīgā, Audēju ielā 16). Tajā eksponētas īpaši atlasītas fotogrāfijas, kurās iemūžināti gan daudzi izcili Latvijas kultūras darbinieki bērnībā, gan veikala “Bērnu pasaule” centrālās vitrīnas noformējumi dažādos gados.

 

PAR KOLEKCIONĀRU

Aleksandrs Vasiļjevs (Александр Васильев) dzimis 1958. gada 8. decembrī Maskavā pazīstamu teātra mākslinieku ģimenē. 1982. gadā pārcēlās uz Parīzi, kur sāka strādāt Francijas teātros. 25 pasaules valstīs A. Vasiļjevs radījis vairāk nekā 100 dekorācijas vadošo teātru baletiem un operām, kā arī daudziem pazīstamiem teātru uzvedumiem un filmām. Ar viņu ir sadarbojušies Théâtre du Rond-Point, teātri Le Lucernaire un Cartoucherie, Bastīlijas operas studija Parīzē, Avinjonas festivāls, Ballet du Nord, Jaunais Francijas balets, Versaļas Karaliskā opera, Nacionālais teātris Londonā, Skotijas balets Glāzgovā, Latvijas Nacionālā opera un balets, Flandrijas Karaliskais balets, Oija Masako balets Osakā, Asami Maki balets Tokijā, Nevadas balets, Santjago Operas un baleta teātris, kā arī daudzi citi.

 

Aleksandrs Vasiļjevs kā vieslektors lasa lekcijas par modes vēstures un skatuves dizaina tēmām četrās valodās dažādās pasaules koledžās un universitātēs, vada meistarklases un kursus Krievijas universitātēs un koledžās.

 

Aleksandrs Vasiļjevs ir vairāku grāmatu autors, strādājis kā žurnālu “Vogue” un “Harper’s Bazzar”” krievu valodas izdevumu speciālais korespondents Parīzē. Kopš 2000. gada A. Vasiļjeva vadībā Samārā notiek modes festivāls “Aleksandra Vasiļjeva Volgas sezonas”. No 2002. gada viņš piedalās televīzijas raidījumu veidošanā, ir to autors un vadītājs. 2003. gada oktobrī Maskavā tika atklāta dizaina studija “Aleksandra Vasiļjeva interjeri”.

 

Par krievu mākslas propagandu Aleksandrs Vasiļjevs apbalvots ar S. P. Djagiļeva medaļu (Parīze), V. Ņižinska medaļu (Varšava), ordeni “Mecenāts” un Krievijas Mākslas akadēmijas Zelta medaļu. Viņš ir divkārtējs Turcijas “TOBAV” prēmijas laureāts. 2010. gadā The World Fashion Awards ir prēmējis Aleksandru Vasiļjevu kā “2010. gada modes leģendu” par nopelniem modes vēstures jomā.

 

EKSKURSIJA KOPĀ AR ALEKSANDRU VASIĻJEVU (KRIEVU VALODĀ):

 

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Aleksandra Vasiļjeva fonds

 

IZSTĀDES ĢENERĀLSPONSORS:

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, nodibinājuma “Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs” tūrisma zīmols “LIVE RĪGA”, aģentūra “LILITA”, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs, Ogres Vēstures un mākslas muzejs, Bauskas muzejs, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības “Rīgas Porcelāna muzejs”, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs, kolekcionāre Tamāra Čudnovska, Skulmju ģimenes privātais arhīvs, Adriana Pabiana ģimene, t/c “Galerija Centrs”

 

ĪPAŠA PATEICĪBA:

Alīdai Krēsliņai, Dzintrai Preisai, Ivetai Ruskulei, Dacei Ļaviņai, Guntai Madlinskai, Renātei Čaupalei, Jurim Dimiteram, Allai Sidorinai, Inai Voroncovai, Jeļenai Sahovai, Rudītei Babrei, Almai Ziemelei, Intai Jegorovai, Natālijai Blūmai, Tatjanai Morozovai, Ievai Kundziņai, Modrim Essertam, Madarai Gobziņai, Rūtai Kuplai un tērpu nomai “Uzvalks un kleita”, Jānim Liniņam un SIA “Dekorāciju darbnīca”

 

IZSTĀDES KURATORI:

Aleksandrs Vasiļjevs, modes vēsturnieks, Aleksandra Vasiļjeva fonda prezidents

Irēna Bužinska, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore

 

IZSTĀDES IEKĀRTOTĀJA:

Izolde Cēsniece-Suipe

 

IZSTĀDES GRAFISKĀ IDENTITĀTE:

Inguna Elere, dizaina birojs “H2E”

 

#BērnuPasaule

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
01 Aug 15:00
PRESES KONFERENCE: Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts
Otrdien, 2017. gada 1. augustā, plkst. 15.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina mediju pārstāvjus uz preses konferenci, kurā tiks prezentēta izstāde “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts” no starptautiski pazīstamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām. Dalībnieku reģistrācija: plkst. 14.30–15.00
news-image
05 Aug 12:00
DARBNĪCA BĒRNIEM AR VECĀKIEM: Kustīgās papīra lelles
Sestdien, 2017. gada 5. augustā, plkst. 12:00-15:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks radošā darbnīca bērniem ar vecākiem "Kustīgās papīra lelles".
news-image
09 Aug 17:00
SARUNAS MUZEJĀ: Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts
Tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Irēnu Bužinsku
news-image
12 Aug 12:00
DARBNĪCA BĒRNIEM AR VECĀKIEM: Leļļu mājas. Interjers un sadzīves priekšmeti
Sestdien, 2017. gada 12. augustā, plkst. 12:00-15:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks radošā darbnīca bērniem ar vecākiem "Leļļu mājas. Interjers un sadzīves priekšmeti".
news-image
18 Aug 17:30
LEKCIJA: Žanna Lanvena (Jeanne-Marie Lanvin, 1867–1946) – pirmā bērnu augstās modes dizainere
Piektdien, 2017. gada 18. augustā, plkst. 17:30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks kultūras pētnieces Allas Gorbačas (Алла Горбач, Baltkrievija) lekcija “Žanna Lanvena (Jeanne-Marie Lanvin, 1867–1946) – pirmā bērnu augstās modes dizainere”.
news-image
18 Aug - 20 Aug
Rīgas svētkos ieeja izstādē “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts” visai ģimenei 1,50 €!
Rīgas svētku laikā – no 2017. gada 18. līdz 20. augustam – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) sniedz brīnišķīgu dāvanu visiem apmeklētājiem: ieeja izstādē “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts” par īpaši ģimenēm draudzīgu cenu – 1,50 EUR neatkarīgi no ģimenes locekļu skaita. Lai muzeja apmeklējums būtu vēl vairāk izzinošs, piedāvājumā iekļautas arī divas bezmaksas ekskursijas.
news-image
18 Aug 12:00
BEZMAKSAS EKSKURSIJA: Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts
Rīgas svētku laikā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā bezmaksas ekskursiju izstādē “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts”, kuru vadīs DMDM komunikācijas un izglītības darba kuratore, mākslas vēsturniece Agrita Pore.
news-image
18 Aug 14:00
BEZMAKSAS EKSKURSIJA: Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts
Rīgas svētku laikā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā bezmaksas ekskursiju izstādē “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts”, kuru vadīs DMDM komunikācijas un izglītības darba kuratore, mākslas vēsturniece Agrita Pore.
news-image
19 Aug 12:00
DARBNĪCA BĒRNIEM AR VECĀKIEM: Kleita manai lellei
Sestdien, 2017. gada 19. augustā, plkst. 12:00-15:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks radošā darbnīca bērniem ar vecākiem "Kleita manai lellei".
news-image
07 Sep 17:30
LEKCIJA: Par latviešu dzejnieku un rakstnieku bērnu literatūru
Ceturtdien, 2017. gada 7. septembrī, plkst. 17:30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks Jāņa Akuratera muzeja speciālistes, literatūrzinātnieces Mairas Valteres lekcija par latviešu dzejnieku un rakstnieku bērnu literatūru "Princese Ilzīte, Kazeika un... jeb latviešu rakstnieku veidotā bērnu pasaule laikā no 1910. līdz 1930. gadam".
news-image
14 Sep 17:30
LEKCIJA: Rotaļlietas laikmeta zīmē. Retrospekcija
Ceturtdien, 2017. gada 14. septembrī, plkst. 17:30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks mākslas vēsturnieces Vitas Bangas lekcija “Rotaļlietas laikmeta zīmē. Retrospekcija”.
news-image
21 Sep 17:30
LEKCIJA: Bērnu pasaule. Mode, tēls, kultūra. Antropologa skatījums
Ceturtdien, 2017. gada 21. septembrī, plkst. 17.30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks sociālantropologa PhD Klāva Sedlenieka lekcija “Bērnu pasaule. Mode, tēls, kultūra. Antropologa skatījums”.
news-image
27 Sep 17:00
SARUNAS MUZEJĀ: Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts
Trešdien, 2017. gada 27. septembrī, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) un mākslas zinātniece, kuratore Irēna Bužinska aicina uz otro “Sarunu muzejā” (krievu valodā) un izzinošu pastaigu izstādē no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts”.
news-image
28 Sep 17:30
LEKCIJA: Rīgas universālveikala “Bērnu pasaule” tematiskie mobilie skatlogi. Dizainers Adrians Pabians
Ceturtdien, 2017. gada 28. septembrī, plkst. 17:30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks izstādes kuratores, mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekcija “Rīgas universālveikala “Bērnu pasaule” tematiskie mobilie skatlogi. Dizainers Adrians Pabians”.
news-image
30 Sep 11:00
PASĀKUMS ĢIMENĒM: Bērni. Mode. Mūzika. Māksla
Programmu atklās koncerts un modes skate, kurā piedalīsies bērnu kolektīvi no Latvijas, Ukrainas un Baltkrievijas. No plkst. 13.00 ģimenes ar bērniem varēs ne tikai apmeklēt izstādi, bet arī piedalīties kopīgās aktivitātēs – dalībniekus gaida domino spēle, kluču māju būvēšana, atmiņas spēles, papīra leļļu tērpu gatavošana un citas jautras nodarbes.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas