Latvijas Nacionālā dizaina gada balva 2017
Divdesmit finālistu darbu izstāde
No 2017. gada 4. marta līdz 9. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs skatāma izstāde ar 20 labākajiem Latvijas Nacionālās dizaina gada balvas konkursam iesniegtajiem darbiem.

Latvijas Nacionālā dizaina gada balva (LNDGB) ir ikgadējs nacionāls dizaina nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru izcilākos sniegumus, sekmējot Latvijas dizaina nozares attīstību un izaugsmi ilgtermiņā. Dizaina gada balva 2017. gadā norisināsies pirmo reizi, to organizē dizaina birojs “H2E” sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un Latvijas Mākslas akadēmiju.

 

Līdz šim Latvijas radošo industriju vidē ir tikušas pasniegtas vairākas balvas, taču Latvijas Nacionālās dizaina gada balvas jaunievedums ir atšķirīgā vērtēšanas kārtība un paplašinātā iespēja sabiedrībai iepazīties ar dizaineru darbiem. Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā parādīs 20 spožāko ideju īstenojumu izlasi, ko veidos starptautiska profesionāļu žūrija, izvērtējot visus laikposmā no 2017. gada 1. janvāra līdz 1. februārim konkursam iesniegtos 147 pieteikumus.

 

2017. gada LNDGB žūrijas sastāvā ir godalgotās aģentūras “Gagarin” radošais direktors Hringurs Hafsteinsons (Hringur Hafsteinsson, Īslande), asociētais dizaina profesors un doktorantūras padomnieks, pētniecības vadītājs dizaina inovācijas projektā “PROJEKT Lab” Nīmas Universitātē (Université de Nîmes) Stefans Viāls (Stéphane Vial, Francija), Oslo dzīvojošā latviešu arhitekte un dizainere, Oslo Vesterdāles Mākslas, komunikāciju un tehnoloģiju augstskolas (Westerdals Oslo Westerdals Oslo School of Arts, Communication and Technology) profesore Vēsma Kontere Makvilana (Vēsma Kontere McQuillan, Norvēģija), Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece Inese Baranovska (Latvija), dizainers, kurators un starptautiskās dizaina vasaras skolas “MAD” izveidotājs Rihards Funts (Latvija), Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore Barbara Ābele (Latvija). Kā šī gada īpašais viesis-eksperts, kurš piedalīsies darbu fināla izskatīšanā, ir apstiprināts pasaulē vadošā dizaina žurnāla “Frame” līdzdibinātājs un redaktors Roberts Tīmans (Robert Thiemann, Nīderlande).

 

Apvienojot savu pieredzi un zināšanas, septiņi kompetenti žūrijas pārstāvji no Latvijas un ārvalstīm kopīgās diskusijās izvērtēs pieteikumus pēc vienlīdzīgiem kritērijiem, nedalot atsevišķās kategorijās. Vērtēšanas principi ir idejas oriģinalitāte, atbilstība mērķim, estētiskā kvalitāte, funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums, atbilstoša materiālu izvēle un pielietojums, jaunrade, tirgus potenciāls, ekonomiskā vai sociālā vērtība, ekoloģisks (videi draudzīgs) risinājums, ilgtspēja, pieejamība. Žūrija veiks savu darbu no 10. februāra līdz 2. martam.

 

2. martā “Radio 5” ēterā tiks paziņoti 20 finālisti, kuru darbi būs apskatāmi kopējā izstādē “Latvijas Nacionālā dizaina gada balva 2017”. Konkursa noslēguma apbalvošanas ceremonijā, kas norisināsies 3. martā, tiks godināti talantīgākie Latvijas dizaina produktu un pakalpojumu radītāji, labāko darbu autoriem pasniedzot “Latvijas Nacionālo dizaina gada balvu 2017” un “Latvijas Nacionālo dizaina lielo gada balvu 2017”.

 

Par galveno Latvijas Nacionālās dizaina gada balvas partneri šim un nākamajiem trim gadiem kļuvusi viena no vadošajām IT kompānijām Latvijā un pasaulē “Accenture”, kas sevišķi vēlas izcelt dizainerus digitālajā vidē un sasniegumus šajā jomā. Uzņēmums Latvijas Nacionālo dizaina gada balvu atbalstīs gan sniedzot finansiālu atbalstu veiksmīgai tās norisei, gan pasniedzot divas specbalvas – “Gada jaunais dizainers” un “Digitālais bizness”. Kopumā tiks izvērtēti visi iesniegtie darbi no digitālās vides perspektīvas. Pieteikumus izskatīs kompetenta žūrija – “Accenture” komanda, piesaistot ārvalstu sadarbības partnerus, kuri īpaši specializējas digitālā dizaina un UX jomā.

 

Jau laikus domājot par balvas ilgtspējīgu, tās identitātes radīšanā ir ieguldīts nopietns darbs, lai izveidotu pārdomātu, visiem saprotamu simbolu. “Latvijas Nacionālās dizaina gada balvas identitāte iemieso visas iezīmes, ko vēlamies asociēt ar balvu – dinamika, drosme, skaidrība un fleksibilitāte. Skaidrai komunikācijai mums bija jāatrod zīme, kas asociējas ar Latviju un, vēl jo vairāk, tieši ar ideju par Latvijas dizainu. Mums katram ar šiem jēdzieniem saistās atšķirīgi vārdi, asociācijas un idejas. Taču ir viena kopīga iezīme, kas vieno mūsu visu domas, – sākuma burts “L” Latvijas dizainam. Tas veido atvērtu rāmi, kas iezīmē jau definētās vērtības un saglabā atvērtu telpu komunikācijai. Balvas nosaukuma augšupvērstā kustība izceļ komunikācijas impulsu un iezīmē Latvijas dizaina attīstību, kurai par atspēriena punktu kalpo Latvijas Nacionālā dizaina gada balva. Dizaina gada balvas identitātē izvēlētās krāsas nav nejaušas – tām par pamatu ir ņemtas Latvijā raksturīgas dabas iezīmes. Zilā krāsa atspoguļo Baltijas jūras zilo toni intensīvā, enerģiskā nokrāsā. Mijiedarbībā ar gaiši zaļo krāsu no piekrastes mežu sūnām tās veido krāsu kombināciju skaidrai domai, gaišām idejām un radošai enerģijai,” stāsta “H2E” radošā direktore Ingūna Elere.

 

Dizaina birojs “H2E” 2016. gada vasarā tika atzīts par uzvarētāju Kultūras ministrijas organizētajā konkursā “Par atsevišķa valsts pārvaldes uzdevuma — kvalitātes novērtējuma dizaina jomā veikšanu”, iegūstot tiesības rīkot Latvijas Nacionālo dizaina gada balvu turpmākos trīs gadus.

 

Izstādi Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā papildinās plaša pasākumu programma, kas ietvers diskusiju, sarunas ar nozares speciālistiem, kā arī dažādas radošās aktivitātes – Ģimenes dienu, darbnīcas pieaugušajiem un skolēniem, sarunas jauniešiem par un ap dizainu.

 

Pēc 9. aprīļa LNDGB darbi apskatei būs pieejami citviet Latvijā un ārvalstīs.

 

ORGANIZATORS:

 

INICIATORS:

 

ORGANIZATORISKIE  PARTNERI:

 

 

LIELAIS  PARTNERIS:

IZSTĀDES  KOORDINATORES  DMDM:

Liene Granovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izglītības programmu kuratore

Anna Dzene, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja komunikācijas speciāliste

 

PAPILDU  INFORMĀCIJA:

Elza Jarāna, Latvijas Nacionālās dizaina gada balvas projekta koordinatore

T: (+371) 28 225544, E: elza@designaward.lv

 

 

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
03 Mar 11:00
PUBLISKĀ DISKUSIJA: Dizaina rīcība / Design Doing
Diskusijas mērķis ir piedāvāt informāciju un sekmēt izpratni par dizaina nozīmi sadzīvē un ikdienā, īpaši pievēršoties dizaina izglītības pilnveidošanas procesam Latvijā.
news-image
08 Mar 17:00
DIZAINA DARBNĪCA PIEAUGUŠAJIEM: Elīna Čīma
Dizaina darbnīcu pieaugušajiem vada dizainere Elīna Čīma.
news-image
11 Mar 12:00
Sarunas jauniešiem par dizainu
Sarunas starp jauniešiem piedāvā iepazīt izstādi, kopīgi saskatīt un dalīties ar novērojumiem par un ap dizainu. Pasākuma mērķis – izveidot platformu brīvai viedokļu apmaiņai starp vienaudžiem.
news-image
13 Mar 16:00
DIZAINA DOMNĪCA PEDAGOGIEM: Dizaina radīšanas procesi
“Dizaina domnīca” ir jaunizveidota programma vispārizglītojošo skolu pedagogiem, kas motivēs un iedvesmos skaidrot dizaina nozīmi jauniešu auditorijai. Nodarbības vadīs dizaina jomas speciālisti, kuri ar lekciju un radošu uzdevumu palīdzību sniegs iespēju papildināt zināšanas un pieredzi.
news-image
16 Mar 14:00
DIZAINA NODARBĪBA JAUNIEŠIEM: Zane Zlemeša
Sarunu-nodarbību vada dizainere, ilustratore Zane Zlemeša
news-image
22 Mar 17:00
SARUNAS MUZEJĀ: Latvijas Nacionālā dizaina gada balva 2017
Šī ir iespēja daudzpusīgāk un dziļāk iepazīt izstādi “Latvijas Nacionālā dizaina gada balva 2017” un dažādus ar to kontekstuāli saistītus jautājumus. Tikšanās notiks ar izstādes rīkotājiem un Latvijas Dizaina gada balvas žūrijas pārstāvjiem
news-image
29 Mar 17:00
DIZAINA SARUNAS: Kā top? Latvijas Nacionālā dizaina gada balva 2017
Lai veicinātu diskusiju un viedokļu apmaiņu starp dizaina nozares profesionāļiem un sabiedrību, ar prezentācijām un pārdomām par tēmu dalīsies konkursa “Latvijas Nacionālā dizaina gada balva 2017” laureāti.
news-image
31 Mar 17:30
KONCERTS: Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas audzēkņu saksofonu kvartets
Piektdien, 2017. gada 31. martā, plkst. 17.30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina uz Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas audzēkņu saksofonu kvarteta bezmaksas koncertu.
news-image
05 Apr 17:00
SARUNAS MUZEJĀ: Latvijas Nacionālā dizaina gada balva 2017
Tikšanās ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāju Inesi Baranovsku, dizaineri Jeļenu Solovjovu, sociālantropologu Viesturu Celmiņu un arhitektūras kuratoru Mārtiņu Ķibildu
news-image
08 Apr 12:00
PAVASARA ĢIMENES DIENA: Dizainam pa pēdām
Sestdien, 2017. gada 8. aprīlī, plkst. 12.00–16.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina bērnus, ģimenes un draugus uz Ģimenes dienu “Dizainam pa pēdām”.
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas