Septiņdesmitie. Darbs un atpūta. Rūdolfam Heimrātam – 90
Satelītizstāde projektam “Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība”
No 2016. gada 3. novembra līdz 2017. gada 12. martam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja 3. stāvā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs apskatāma izstāde “Septiņdesmitie. Darbs un atpūta” – veltījums izcilai Latvijas personībai Rūdolfam Heimrātam un viņa deviņdesmit gadu jubilejai.

Rūdolfs Heimrāts (1926–1992) ir bijis talantīgs tekstilmākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Tekstilmākslas nodaļas dibinātājs (1961), profesors un ilggadējs vadītājs (līdz 1992), Latvijas laikmetīgās tekstilmākslas skolas radītājs un attīstības virzītājs.

 

Ekspozīcija iecerēta un izveidota kontekstā ar izstādi “Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība” – ar domu īpaši akcentēt meistara būtisko vietu visā Latvijas dekoratīvās mākslas kopainā 20. gadsimta 70. gados. Dekoratīvās mākslas evolūcija šajā periodā nav iedomājama bez Rūdolfa Heimrāta mākslinieciskās jaunrades, viņa sabiedriskās darbības Latvijas Mākslinieku savienībā un Latvijas Mākslas akadēmijā. Nenovērtējama loma Rūdolfam Heimrātam ir bijusi dažādās Kultūras ministrijas un Mākslas fonda iepirkumu, pasūtījumu, kā arī izstāžu organizācijas un žūrijas komisijās Latvijā un ārpus tās (t. sk. Maskavā, Tallinā u.c.). Viņa vadībā tiek aizsākti starptautiski projekti (1. Starptautiskais tekstilmākslas simpozijs 1974. gadā), notiek vērienīgas nozares izstādes, top interjeru noformējumi Latvijā, latviešu mākslinieki rada pasūtījuma darbus Vissavienības mērogā.

 

Arī paša autora daiļrade ir ļoti daudzveidīga un radoši bagāta. Šajā desmitgadē izausti vairāk nekā divdesmit lielformāta tekstildarbi izstādēm, radīts būtisks pienesums sabiedriskajiem interjeriem (kafejnīca “Ļeņingrada”, 1972), tapušas miniatūrtekstilijas. Līdztekus, meistara iedrošināta, ar plašu vērienu sāk uzplaukt Rūdolfa Heimrāta skolnieku – jauno tekstilmākslinieku daiļrade (Aija Baumane, Edīte Pauls-Vīgnere, Aina Muze, Egils Rozenbergs, Lilita Postaža u. c.). Liela ir viņa ietekme uz tekstilmākslas attīstību kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā, kā arī citās bijušās Padomju Savienības republikās.

 

Izstādes nosaukums “Septiņdesmitie. Darbs un atpūta” izvēlēts gan ar tiešu, gan simbolisku nozīmi. Tiešā nozīmē tas ir veltījums diviem autora gobelēniem, kas veido diptihu. Tā viena daļa – kompozīcija “Darbs” (1969) atrodas Maskavā, Krievijas Valsts muzejā / kultūras piemineklī “Caricino”, savukārt otra – kompozīcija “Atpūta” (1971) – atrodas Rīgā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumā. Būtiski, ka par gobelēnu “Darbs” 1970. gadā Rūdolfam Heimrātam tika piešķirts tam laikam ļoti augsts apbalvojums – PSRS Mākslas akadēmijas sudraba medaļa. Simboliskā nozīmē vārdi “darbs un atpūta” attiecināmi uz paša mākslinieka aktīvo radošo un sabiedrisko dzīvi, kas, protams, mijusies arī ar atpūtas brīžiem.

 

Ekspozīciju papildina gobelēns “Sens motīvs” (1977) un tā tapšanas procesa skices. Darbs izvēlēts mūžsenās, vispārcilvēciskās mīlestības un radīšanas tematikas dēļ, kas bijusi Rūdolfam Heimrātam tuva visā daiļrades gaitā. Metaforiski tas atklāj gan mākslinieka paša dziļās cilvēciskās īpašības, gan viņa interesi par vēsturiskajām vērtībām.

 

Darbs pie gobelēna ir grūts un sarežģīts process, ko jebkurš autors aizsāk ar skicēm. Izstāde piedāvā sava veida ieskatu tekstilmākslinieka “virtuvē” – t. i. mākslas darba radīšanā – no uzmetuma līdz realizācijai, jo tieši skiču izstrāde ir katra gobelēna vēstures neatņemama sastāvdaļa. Izstādē pirmo reizi apskatāms unikāls materiāls – skices no mākslinieka dēla Mārtiņa Heimrāta personiskā arhīva. Savukārt eksponētie ievērojamā Latvijas tekstilmākslas klasiķa gobelēni nāk no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcijas, kurā glabājas Rūdolfa Heimrāta radošā mantojuma lielākā daļa.

 

Cerams, ka šī nelielā veltījuma izstāde skatītājos radīs priekšstatu par tekstildarbu komplicēto mākslinieciskās izteiksmes meklējuma ceļu, kas atspoguļojas dažādu materiālu un tehniku lielos un mazos metos.

 

IZSTĀDES  KURATORE:

Velta Raudzepa, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Krājuma darba vadītāja

 

#lnmm

#DMDM

#SkaistumaLietderība

 

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
02 Nov 12:00
PRESES KONFERENCE izstādēs “Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība” un “Septiņdesmitie. Darbs un atpūta. Rūdolfam Heimrātam – 90”
Trešdien, 2016. gada 2. novembrī, plkst. 12:00 mediju pārstāvji tiek aicināti uz preses konferenci Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM; Rīgā, Skārņu ielā 10/20), kurā tiks prezentēta izstāde “Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība” un projekta satelītizstāde “Septiņdesmitie. Darbs un atpūta. Rūdolfam Heimrātam – 90”. Ekspozīcijas būs skatāmas no š. g. 3. novembra līdz 2017. gada 15. janvārim. Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11:30–12:00.
news-image
08 Nov - 13 Jan
NODARBĪBA: Tekstilmāksla un telpa. Keramika un vide
Nodarbībā skolēni, izmantojot taustāmus tekstila un keramikas priekšmetus, pētīs un diskutēs par tehniku un materiālu daudzveidību, ko mākslinieks var izmantot darbu radīšanā. Izstādē bērni iepazīsies ar izcilu Latvijas tekstilmākslinieku un keramiķu daiļradi.
news-image
22 Nov 11:00
ZINĀTNISKĀ KONFERENCE: Septiņdesmitie. Desmitgades devums Latvijas kultūrā
Otrdien, 2016. gada 22. novembrī, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs rīko zinātnisko konferenci “Septiņdesmitie. Desmitgades devums Latvijas kultūrā”, kurā nozares speciālisti – Jānis Borgs, Inese Baranovska, Irēna Bužinska, Dace Ļaviņa, Inga Bunkše un Ligita Ašme – sniegs padziļinātu ieskatu 20. gadsimta 70. gadu Latvijas kultūras mantojumā, analizējot šī perioda mākslas daudzveidību, dzīves izjūtu, politiskās situācijas ietekmes un radošus eksperimentus. Norises vieta: LNMM galvenās ēkas Konferenču zāle (1. stāvā; K. Valdemāra ielā 10, Rīgā). Sākums plkst. 11:00.
news-image
10 Dec 12:00
ĢIMENES DIENA: Svinam ziemu
Sestdien, 2016. gada 10. decembrī, plkst. 12:00–16:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina bērnus, ģimenes un draugus uz Ģimenes dienu “Svinam ziemu”. Pasākuma programma būs tematiski saistīta ar izstādēm “Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība”, “Septiņdesmitie. Darbs un atpūta. Rūdolfam Heimrātam – 90” un veltīta ziemas saulgriežiem. Tekstilmākslas darbnīcā varēs aust stellītēs, bet piparkūku darbnīcā – cept piparkūkas kokā grebtās formās.
news-image
13 Jan 16:00
Gobelēnu aušanas tradīciju saglabāšana un attīstība Francijā
Piektdien, 2017. gada 13. janvārī, plkst. 16:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā aicina uz noslēguma pasākumu izstādē “Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība” – tikšanos ar “Mobilier national” manufaktūru producēšanas departamenta direktori Marī-Elēnu Masē-Bersanī, kura stāstīs par unikālo gobelēnu aušanas tradīciju saglabāšanu un attīstību Francijā.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes