Daudzveidība vienotībā / Diversity & Unity
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja ceļojošā tekstilmākslas izstāde
image

No 2016. gada 4. marta līdz 24. aprīlim Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā (Jelgavā, Akadēmijas ielā 10) ir skatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja ceļojošā tekstilmākslas izstāde “Daudzveidība vienotībā / Diversity & Unity”.

 

Ceļu pa Latvijas reģionālajiem muzejiem ir sākusi Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) tekstilmākslas izstāde “Daudzveidība vienotībā / Diversity & Unity”, kurā apmeklētājiem tiek dota iespēja iepazīt desmit dažādu valstu – Latvijas, Šveices, Polijas, Nikaragvas, Kostarikas, Zviedrijas, ASV, Turcijas, Vācijas un Nīderlandes tekstilmākslinieku darbus.

 

Ceļojošās ekspozīcijas pirmais pieturas punkts ir Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs. Kā Jelgavā, tā arī citās pilsētās, kur viesosies projekts, izstādi papildinās kuratores, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājuma darba vadītājas Mag. art. Veltas Raudzepas lekcija par Rīgas starptautisko tekstilmākslas triennāļu organizēšanas vēsturi un to dalībnieku radošo sniegumu. Otrs būtisks pasākums izstādes ietvaros ir radošā darbnīca “Pilsētas kartes tekstilmateriālā veidošana”, ko vadīs DMDM izglītības programmu kuratore, tekstilmāksliniece Kristīne Šica.

 

Izstāde ir daļa no 5. Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles “Tradicionālais un laikmetīgais”, kas 2015. gada aprīlī – jūnijā bija skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS. Triennāles devīze bija “Daudzveidība vienotībā / Diversity & Unity”. Tēmas izvēli noteica vēsturiskais fakts, ka Latvija 2015. gadā kļuva par prezidējošo valsti Eiropas Savienības Padomē, tāpēc arī uzsvars tika likts uz nacionālo savdabību Eiropas un pasaules kontekstā.

 

Kā dažādas nacionālās kultūras pauž savu identitāti globālajā mērogā un mūsdienu sabiedrībā? Vai tēmas ietvaros iespējams veidot mākslas darbu, kas aktualizētu vai palīdzētu atrisināt laikmeta asākās problēmas sociālā, politiskā un kultūras aspektā? Tie bija galvenie jautājumi, uz kuriem autori centās sniegt atbildes jaunrades procesā.

 

Plaša mēroga starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles, kā viens no Eiropas aktuāliem nozares pasākumiem, tiek sarīkotas Rīgā kopš 2001. gada. 15 gadu laikā šīs profesionālās skates guva starptautisku ievērību un kļuva par unikālu forumu, kas atvērts gan Eiropas, gan citu pasaules valstu māksliniekiem. Darbus triennālei, balstoties uz iesūtītajiem pieteikumiem, izvērtē un atlasa starptautiskā žūrija. Eksponējot jaunus, pēdējo pāris gadu laikā radītus darbus, triennāles pamatmērķis ir izveidot mākslinieciski augstvērtīgu izstādi, kas atspoguļo attīstības virzienus un inovācijas tekstilmākslas nozarē Eiropā un pasaulē.

 

2015. gada triennālē pavisam piedalījās 85 autori no 29 valstīm. Eksponēto darbu tehniskais un tematiskais spektrs patiesi bija iespaidīgs. Tika uzaicināti arī divi viesmākslinieki: Edīte Pauls-Vīgnere no Latvijas un Maikls Brenands-Vuds (Michael Brennand-Wood) no Lielbritānijas.

 

Pēc triennāles 13 dalībnieki savus darbus uzdāvināja Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumam. Tagad šie eksponāti iekļauti ceļojošās izstādes kolekcijā ar domu parādīt tos Latvijas sabiedrībai, ikvienam piedāvājot iepazīties ar daudzveidīgām pasaules tradīcijām un mūsdienu autoru meklējumiem tekstilmākslā, kā arī atklāt to kopīgo un atšķirīgo, kas mūs vieno un reizē izceļ katra individualitāti.

 

Izstādē Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā aplūkojami 10 valstu 13 mākslinieku 13 mākslas darbi:

 

Aimē Hoaristi (Aimee Joaristi). 1964

Alkatība vai sirdsapziņa. 2014

Kostarika

 

Aina Muze. 1943

Apburtā princese. 2013

Latvija

 

Alesandra Sekeira (Alessandra Sequeira). 1969

Konektomija I. 2014

Kostarika

 

Anna Nīberga (Ann Nyberg). 1948

Apvienojot šķiedru spēku. Savienotais diptihs. 2014

Zviedrija

 

Bara Lēmane-Šulca (Bara Lehmann-Schulz). 1946

Kombinācija. 2014

Vācija

 

Ebru Dikmena (Ebru Dikmen). 1971

Lāodikeja mostas. 2014

Turcija

 

Itīja Langelande (Itie Langeland). 1960

Apzīmētā āda Nr. 5. 2013

Nīderlande

 

Joanna Rusina (Joanna Rusin). 1976

Persietis. 2013

Polija

 

Kali Rivera (Cali Rivera). 1969

Dziesma brīvībai (No sērijas “Reliģiskais sinkrētisms: ceļā uz mieru”). 2014

Kostarika

 

Karola Vestfāla (Carol Wesfall). 1938

Ledus kaskāde III. 2010

ASV

 

Katrīna Mozimanna (Katrin Mosimann). 1959

Savienoti. 2014

Šveice

 

Magdalēna Klešinska (Magdalena Kleszynska). 1985

Laikā. 2014

Polija

 

Mariu F. Lakaijo (Mariu F. Lacayo). 1962

Daudzveidības velki un audi. 2014

Nikaragva

Teksts: Velta Raudzepa

 

 

PROJEKTA  VADĪTĀJA,  IZSTĀDES  KURATORE:

Mag. art. Velta Raudzepa, LNMM Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta krājuma darba vadītāja

T: (+371) 67 830901, E: Velta.Raudzepa@lnmm.lv

 

 

INTERNETA  RESURSI:

www.lnmm.lv

http://www.jvmm.lv

FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

TWITTER: @dmdm_muzejs

INSTAGRAM: @latviannationalmuseumofart

#lnmm

#DMDM

#5thRigaTriennial

#DiversityUnity

Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas