Par muzeju

ĪSI  PAR  ARSENĀLU

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zāle ARSENĀLS Vecrīgā, Torņa ielā 1, ir viena no lielākajām mākslas izstāžu zālēm Rīgā. Tā izvietota nozīmīgā arhitektūras piemineklī – 19. gadsimta 20.–30. gados krievu vēlīnā klasicisma stilā celtā muitas noliktavas ēkā jeb arsenālā, kas 1980. gadu otrajā pusē pielāgots muzeja funkcijām.

 

ARSENĀLĀ glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma daļa, kas pārstāv laika periodu no 20. gadsimta otrās puses līdz mūsdienām. ARSENĀLA Lielajā izstāžu zālē notiek konceptuālas mākslas izstādes, t.sk. no muzeja krājuma, starptautiski projekti, Latvijas un ārzemju mākslinieku personālizstādes.

 

ARSENĀLA apmeklētājiem tiek piedāvāts muzeja darbinieku vadītas ekskursijas un speciālas muzejpedagoģiskās programmas. Pētniekiem pieejama bibliotēka un Zinātnisko dokumentu centrs.

 

ARSENĀLA  KRĀJUMS

ARSENĀLS, kuru sabiedrība pazīst kā izstāžu zāli, ir nenovērtējamu bagātību krātuve: tajā glabājas 20. gadsimta otrās puses – 21. gadsimta Latvijas vizuālās mākslas krājums – vairāk nekā 28 000 vienību – gleznas, grafikas darbi, skulptūras un objekti. To radītāju vidū ir tādi spoži vārdi kā Džemma Skulme, Rūdolfs Pinnis, Ilmārs Blumbergs, Jānis Pauļuks, Ojārs Ābols, Edgars Iltners, Boriss Bērziņš, Auseklis Baušķenieks, Biruta Baumane, Lidija Auza, Ērika Gulbe, Leonīds Āriņš, Georgs Šenbergs, Leo Kokle, Jānis Osis, Indulis Zariņš, Felicita Pauļuka, Vilis Ozols, Edvards Grūbe, Bruno Vasiļevskis, Maija Tabaka, Imants Lancmanis, Biruta Delle, Juris Baklāns, Vija Maldupe, Helēna un Ivars Heinrihsoni, Aija Zariņa, Ģirts Muižnieks, Dace Lielā, Ieva Iltnere, Ivars Poikāns, Oļegs Tillbergs, Ojārs Pētersons, Andris Breže, Kristaps Ģelzis un daudzi citi autori.

 

Kolekciju glabāšanas apstākļi ir ļoti šauri. Telpās tiek izmantots katrs kvadrātcentimetrs. Glezniecības kolekcijas 4 166 mākslas darbi tiek glabāti 359 m²; Grafikas kolekcijas 11 349 mākslas darbi izvietoti 162 m²; 1 487 tēlniecības darbi mājo 200 m². ARSENĀLĀ tiek glabāts arī Borisa Bērziņa izcilais mākslas mantojums – 10 400 vienības ir cieši sakārtotas plauktos un skapjos, kas izvietoti ne vairāk kā 40 m².

 

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 20. gadsimta 2. puses – mūsdienu mākslas krājumam ir vitāli nepieciešamas plašākas glabātuves, kas nodrošina katrai mākslas darbu grupai piemērotu klimatu, jo kolekciju specifika ir atšķirīga. No dažādu tehniku darbiem uz papīra – ofortiem, litogrāfijām, zīmējumiem, pasteļglezniecības, fotogrāfijām, sietspiedēm u.c. līdz tēlniecībai un instalācijām. Ikvienam mākslas darbam ir vajadzīgi konkrēti tehniski glabāšanas apstākļi, temperatūra, mitruma režīms utt. Esošie muzejisku priekšmetu glabāšanas apstākļi ir nemūsdienīgi un no kolekciju kuratorēm prasa neadekvātu fiziska spēka ieguldīšanu, lai operētu ar eksponātu loģistiku, kāda sevišķi glezniecības kolekcijā ir ļoti intensīva. No ARSENĀLA kolekcijas uz izstādēm visā Latvijā un arī ārzemēs gadā caurmērā tiek sūtīti vidēji ap 400 – 600 darbu.

 

ARSENĀLA  REKONSTRUKCIJA

Šobrīd šis kultūrvēsturiskais piemineklis atrodas ļoti sliktā tehniskā stāvoklī. 2002. gadā, saskaņā ar VIP finansējumu, tika izstrādāts ARSENĀLA ēkas restaurācijas un rekonstrukcijas tehniskais projekts. 2006. gadā tā no Kultūras ministrijas bilances tika nodota Finanšu ministrijas bilancē (VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdījumā) un iekļauta programmas “Mantojums – 2018” pirmajā kārtā. Ekonomiskās un finanšu krīzes apstākļos projekta tālāka virzība ar MK lēmumu ir tikusi apturēta. Tomēr ar katru gadu ēkas tehniskais stāvoklis acīmredzami pasliktinās. Lai apturētu ēkas bojāeju, tai nekavējoties jāveic rekonstrukcijas un remonta darbi.