SARUNAS MUZEJĀ: Kristians Brekte. Arsenāls
Tikšanās ar mākslinieku KRISTIANU BREKTI, izstādes kuratori ELĪNU SPROĢI un mākslas zinātnieci ARTU VĀRPU
04.12.2016 15:00
Svētdien, 2016. gada 4. decembrī, plkst. 15:00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) un mākslas zinātniece Arta Vārpa aicina uz “Sarunu muzejā”, kuras īpašie viesi būs provokatīvais un skandalozais mākslinieks Kristians Brekte un viņa personālizstādes “Arsenāls” kuratore, mākslas zinātniece Elīna Sproģe.

PASĀKUMS

Kristiana Brektes vārds Latvijas laikmetīgās mākslas ainā plašāk izskanēja pirms vairāk nekā desmit gadiem, reizē iemantojot huligāna birku. Jau kopš radošās darbības sākuma mākslinieks savā daiļradē nav vairījies sociāli aktīvā veidā pacelt “tabu” jautājumus, bieži veicinot pretrunīgu publikas attieksmi. Ar izaicinošām kompozīcijām izraujot skatītāju no emocionālā komforta zonas, viņš caur grotesku un ironiju norāda uz sabiedrības novirzēm, brīvi interpretējot nāves, ciešanu, seksualitātes, ticības un amoralitātes jēdzienus. Pats autors apgalvo, ka “atspoguļo lietas, kuras pastāv mūsu kolektīvajā sadzīvē un par kurām gluži vienkārši nav pieņemts runāt skaļi. Lai arī sanāk spēlēties ar cilvēku reakciju, tā nekad nav bijusi prioritāte. Galvenais taču ir, ka māksla rosina domāšanu.”

 

Līdz šim vērienīgākajā personālizstādē Kristians Brekte pozicionē “arsenālu” kā galveno atslēgas vārdu, gan atsaucoties uz izstāžu zāles ARSENĀLS ēkas sākotnējo funkciju, gan arī pieskaroties militārajai tēmai mūsdienu kontekstā. Ekspozīcija ir sava veida pētījums par cilvēka dabu apdraudējuma apstākļos un reizē mākslinieka pārdomu esence, vizualizēta brutālisma estētikā. Krāsu, materiālu, gaismas un skaņas izmantojums apliecina Brektes interesi dekonstruēt tradicionālas mākslas formas – glezniecību, tēlniecību, grafiku – un veidot atkāpi no klasiskās izpratnes par tām.

 

4. decembrī Kristians Brekte un projekta kuratore, mākslas zinātniece Elīna Sproģe aicina visus uz atvērtu dialogu “Sarunas muzejā” formātā, kurā nebūs vietas ērtam un vienaldzīgam noliegumam. Speciāli šai izstādei jaunradīto darbu – lielformāta gleznojumu, redīmeida objektu un multimediju instalāciju – apskati papildinās paša autora un speciālistu komentāri. Sarunā plānots pievērsties arī kultūrvēsturiskajām epizodēm, kuras izzinot tapuši eksponāti, apspriest arsenāla būtību un nozīmi šodien. Tāpat klātesošajiem būs iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus, pārrunāt neizprastus Kristiana Brektes radošās darbības un mākslas aspektus.

 

PAR  MĀKSLINIEKU

Kristians Brekte (1981) ieguvis maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) scenogrāfijas apakšnozarē. Kopš 2003. gada sarīkojis vairākas personālizstādes, regulāri piedalījies grupu izstādēs Latvijā un ārvalstīs – Vācijā, Lietuvā, Čehijā, Francijā, Itālijā, Krievijā un ASV. Par darbu sēriju “Rīgas madonnas” (2010) Kristians Brekte nominēts Purvīša balvai un ieguvis titulu “Labākais ārzemju mākslinieks vecumā līdz trīsdesmit pieciem gadiem” starptautiskajā laikmetīgās mākslas mesē “Art Vilnius’ 12”. Autora darbi no izstādes “Gastronoms” (2007) iekļauti britu izdevniecības “Phaidon” katalogā “Younger Than Jesus” (2009), kurā apkopoti spilgtākie jaunie mākslinieki no visas pasaules vecumā līdz 33 gadiem. 2014. gadā izdevniecībā “Neputns” tika izdots mākslinieka radošajai darbībai veltīts katalogs “Brekte”.

 

Kristians Brekte ir arī praktizējošs scenogrāfs (Dailes teātris), LMA Audiovizuālās mediju mākslas nodaļas asociētais profesors un Dizaina nodaļas Vides mākslas apakšnozares vadītājs.

 

NORISES VIETA:

Izstāžu zāle ARSENĀLS / Torņa iela 1, Rīga

 

NORISES LAIKS:

2016. gada 4. decembris

plkst. 15:00

 

DALĪBAS MAKSA:
Ieejas biļete izstādē

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes