Līksmot, ciest un sapņot
image
14.04.2011
Irēnas Bužinskas lekcija par dzīves stila modeli 20.gs. 20.–30.gadu pastkartēs

2011. gada 14. aprīlis plkst. 18:00     
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs
Elizabetes iela 57a dz. 26 (ieeja caur pagalmu, 5. stāvs)

Mākslas zinātnieces, LNMM speciālistes Irēnas Bužinskas lekcija
„Līksmot, ciest un sapņot. Dzīves stila modelis 20.gs. 20.–30. gadu pastkartēs”

Vizuālās kultūras “mazā forma” – pastkarte – pagaidām atradusies ārpus mākslas zinātnieku izpētes uzmanības loka. Tomēr jāatceras, ka pastkartes visu 20. gadsimtu vienlaikus bija ne vien ļoti būtiska un populāra sabiedrības komunikācijas forma, bet arī tās morālo un estētisko vērtību, kā arī noteikta dzīves stila veidotāja un atspoguļotāja.

Latvijā starpkaru periodā plaši tika izmantotas gan vācu, franču un itāļu kompāniju ražotās pastkartes, gan vietējo darbnīcu produkcija, kas liecina par to, ka “vecajā Eiropā” dominējošais bezrūpīga, daudzveidīgām dzīves baudām un izpriecām atvērtais pilsētnieku dzīves stils sekmīgi tika kopēts vai radoši “adaptēts” atbilstoši vietējā tirgus prasībām pēc mērenāka un patriarhālās tradīcijās balstīta dzīves modeļa. Par šo divu dažādu dzīves stilu vienlaicīgu eksistenci liecina arī pastkaršu vizuālais noformējums. Ārzemju pastkartes ar tiem tik raksturīgo pārbagāto krāsainību un izsmalcināto dekorativitāti ir lieliski Art Deco stila paraugi. Turpretī Latvijā ražotās pastkartēm piemīt savdabīgs “tautiskais stils”, kas izraisa simpātijas ar savu dabisko sirsnību un naivumu.

Lektore, Mg. Art Irēna Bužinska pievērsusies pastkaršu attīstības vēsturei, pētot mākslinieku radošos eksperimentus fotogrāfijā. Laikā no 2006. līdz 2010. gadam žurnālā “Foto Kvartāls” publicējusi vairākus rakstus par mākslinieku-fotogrāfu darbību, kā arī fotoatklātņu attīstību 20. gadsimta Latvijā.

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā pie Baibas Vanagas, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu Baiba.Vanaga@lnmm.lv.
Dalības maksa: ieejas biļete muzejā.