ARS REZUMĒ: Iepazīsti jaunos Latvijas mūzikā
ARSENĀLS aicina uz komponistes ANNAS ĶIRSES koncertu “Neurostenia”
image
26.05.2016 19:00
Tuvojoties projekta “Spriedze. Jaunie Latvijas glezniecībā III” noslēgumam, ceturtdien, 2016. gada 26. maijā, plkst. 19:00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) kultūras un izklaides programmas “Ars Rezumē” ietvaros norisināsies koncerts “Neurostenia”, kas būs vienreizēja iespēja izstādes tematiskajā un estētiskajā gaisotnē iepazīties ar jaunās komponistes Annas Ķirses skaņdarbiem vokālam un dažādiem instrumentālajiem sastāviem.

PASĀKUMS

Izstāde “Spriedze. Jaunie Latvijas glezniecībā III”, kas vēl tikai divas nedēļas viesosies LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS, kultūras dzīves interesentiem prezentē nākamo mūsu mākslinieku paaudzi, atklājot gan katra dalībnieka individuālo rokrakstu, gan aktuālos problēmjautājumus. Projekta izskaņā muzejs aicina iepazīt arī vienu no Latvijas jauno mūziķu plejādes spilgtākajām pārstāvēm – komponisti Annu Ķirsi. Vai mūziķus un gleznotājus nodarbina un iedvesmo kopējas tēmas un impulsi? Varbūt kādas līdzības saskatāmas mākslinieciskajā izteiksmē un intonācijā? Vai tomēr katra autora pašizpausme ir tik unikāla, ka šādi vispārinājumi ir nevietā? Ļoti iespējams, šis koncerts spēs sniegt kādas atbildes, vismaz Annas Ķirses daiļrades un konkrētās izstādes kontekstā.

 

Programma sastāvēs no divām daļām. Muzikālo vakaru ARSENĀLA vestibilā ievadīs divas kompozīcijas: “Krummi svaf i klettagja” (2013) – skaņdarbs soprānam, kuru izpildīs Latvijas Radio kora pirmais soprāns Agate Burkina, un “Neurostenia” (2014) – skaņdarbs altam un koncertflīģelim, kura atskaņojumā piedalīsies altists un topošais diriģents Artūrs Gailis kopā ar mūziķi Kristiānu Ozoliņu.

 

Darbā “Krummi svaf i klettagja” izmantoti Islandes tautas folkloras teksti, un iedvesmu komponiste smēlusies no norvēģu black metal pamatlicēja Varga Vikernesa (Varg Vikernes) albuma “Umskiptar” (2012). Dziesma vēsta par kraukļiem, kuri aukstā ziemā cīnās ar izsalkumu, liekot aizdomāties par cilvēka dabu un uzvedības transformācijām krīzes apstākļos. Savukārt skaņdarbs “Neurostenia” (2014) tapis dalībai Pētera Vaska fonda organizētajā jaundarbu konkursā, kurā tika godalgots ar 2. vietu.

 

Koncerta otrajā daļā, kas norisināsies jau izstāžu zālē, klausītāju uzmanībai tiks piedāvātas trīs kompozīcijas: “Amanita muscaria” (2014), kuru atskaņos starptautisku atzinību guvusī flautiste Liene Dobičina, vijolniece Kristiāna Ozoliņa, Liepājas Simfoniskā orķestra klarnetists Sigurds Vincents Lallo, čelliste Undīne Balode un diriģents Artūrs Gailis, “Am moor” (2015) dziedātājas Agates Burkinas izpildījumā un “The B-series” (2015) – skaņdarbs trompetei un paštaisītam sitaminstrumentam – laika mašīnai. Atskaņojumā piedalīsies trompetists Kārlis Jēkabsons un sitaminstrumentālists Elvijs Endelis.

 

Skaņdarba “Amanita muscaria” (2014) pamatideja ir muzikāli interpretēt mušmirē esošos ķīmiskos elementus, kas izraisa halucinācijas – muscimol, muskazon un ibotenic acid., tādējādi melodiju izmantojot kā instrumentu ilustrācijai. Savukārt dziesma “Am moor” (2015), kurā izmantota austriešu dzejnieka, ekspresionista Georga Trākla (Georg Trakl, 1887–1914) dzeja, rosinās uz romantiskām, taču ne liriskām pārdomām. “The B-series” (2015) mūzikas cienītājus pārsteigs ar pašas komponistes dizainēto un Edgara Spridzāna radīto sitaminstrumentu – laika mašīnu.

 

PAR  KOMPONISTI

Anna Ķirse, viena no perspektīvākajām un interesantākajām jaunajām Latvijas komponistēm, pirmos soļus mūzikas sacerēšanā spēra vēl bērnībā, taču pavisam nopietni kompozīcijai sāka pievērsties 2013. gadā, iestājoties Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docenta Rolanda Kronlaka kompozīcijas klasē. Šobrīd viņa turpina studijas lektora Jāņa Petraškēviča klasē. Mākslinieces tematisko interešu centrā ir realitātes un ilūzijas jēdzienu konfrontācija, realitātes robežu pārbaudīšana kā instrumentu tehniskā pielietojuma, tā mūziķu emocionalitātes gradāciju ziņā. Komponēšanas procesa pamatā ir sadarbība ar konkrētiem mūziķiem, ar kuriem kopā tiek pētītas katra instrumenta skaniskās iespējas, tādējādi nonākot līdz apzinātai nošu partitūrai. Vairākās kompozīcijās redzama elektroniskās mūzikas ietekme un vēlme akustisko instrumentu skanējumu pietuvināt elektronikai.

 

ARS  REZUMĒ

Kopš 2008. gada Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā saviem apmeklētājiem kultūras un izklaides programmu “Ars Rezumē”. Tuvojoties lielās izstādes noslēgumam, LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS iepriekš izziņotā ceturtdienas (vai citas dienas) vakarā tiek rīkots īpašs pasākums ar aicināto viesu uzstāšanos: dzejniekiem, mūziķiem, teātra dalībniekiem, dejas māksliniekiem un citām radošām personībām.

 

“Ars Rezumē” mērķis ir atbalstīt dažādu radošo aktivitāšu norisi un paplašināt ARSENĀLA piedāvāto kultūras pasākumu klāstu, radīt draudzīgāku, sabiedrībai atvērtāku publisko telpu, kurā pulcēties ne tikai uz izstādes apskati.

 

NORISES VIETA:

Izstāžu zāle ARSENĀLS / Torņa iela 1, Rīga

 

NORISES LAIKS:

2016. gada 26. maijs

plkst. 19.00

 

BIĻEŠU CENAS:

Ieeja pasākumā ar izstādes biļetēm: pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem un pensionāriem – 2,00 EUR.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Vietu skaits nav ierobežots.

T: (+371) 67 716108

E: Elina.Kempele@lnmm.lv

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes